Yandex Metrika

Zekeriya Birkan Hakkında Genel Bilgi

Çaykara nüfusuna kayıtlı olan ailesi yıllar önce Of'un Eskipazar mahallesine yerleşmiştir ve Zekeriya Birkan 1967 yılında burada dünyaya gelmiştir.

Zekeriya Birkan Hakkında Genel Bilgi
12 Eylül 2017 Salı 19:19

Zekeriya Birkan Kimdir?

Çaykara nüfusuna kayıtlı olan ailesi yıllar önce Of'un Eskipazar mahallesine yerleşmiştir ve Zekeriya Birkan 1967 yılında burada dünyaya gelmiştir. Anne adı Ayşe baba adı Ahmet olan Birkan, evli ve Muhammed Emin Birkan olmak üzere 2 çocuk babasıdır. Başarılı eğitim hayatı ve siyasete olan merakı dolayısıyla Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Akademisini 3. sınıfta bırakan Birkan, İstanbul Hukuk Fakültesine geçiş yapmış ve başarılı bir şekilde okulunu tamamlayarak mezun olmuştur.

Zekeriya Birkan Öğrenim Hayatı

Öğretim hayatına Trabzon/Of'ta başlayan Birkan, ilkokulu burada tamamladıktan sonra ortaokul ve liseyi başkent Ankara'da tamamlamıştır. Üniversite hayatına Hacettepe Üniversitesinde başlayan Zekeriya Birkan daha sonra Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Akademisini 3. sınıfta bırakarak İstanbul Hukuk Fakültesini kazanmış ve eğitimine hukuk üzerinde devam etti. 1992'de Hukuk Fakültesinden mezun olan Birkan, Bursa'da avukatlık stajını tamamlayarak avukatlık yapmaya başlamıştır. Okulunu ve stajını başarıyla tamamladıktan sonra 1994'de kısa dönem er olarak askerliğini tamamlamıştır.

Zekeriya Birkan Siyasi Hayatı

İlk olarak Bursa'da Refah Partisiyle siyasi hayata atılan Birkan, seçim dönemlerinde Refah Partisi adına çalışmalar yürütmüştür. Refah Partisine ise 1992 yılında Bursa’da kayıt olmuştur. Daha sonraki yıllarda, Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Temsilciliğinde ve genel merkez yönetim kurulu üyeliğinde bulunmuştur. 1999 yılında yapılan yerel seçimlerde, belediye başkan adayı olarak seçimlere katılmıştır. 2002 yılında ise siyasi hayatına Saadet Partisi ile devam etmiş ve 2003 yılında ise Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Nilüfer ilçe delegesi seçilmiştir.

Bunun yanı sıra, 28 Şubat sürecinde sivil ve sosyal hayattaki hukuksuzluklara karşı yapılan mücadelede avukat olarak aktif bir şekilde yer almıştır.  Aynı zamanda 2014 senesinde Adalet ve Kalkınma Partisi İl Demokrasi ve Hakem Kurulu Başkanlığı görevinde de bulunmuştur. Tüm bu bilgilerinin yanı sıra, 2010-2012 yılında Bursa Baro Başkanı görevini ifa etmiştir. 2004-2009 yılları arasında Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Hukuk Danışmalığı görevinde bulunmuştur. 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde meslek hayatında, sivil toplum kuruluşlarında ve yerel yönetimlerde elde etmiş olduğu tecrübeyi Osmangazi için kullanmaya hazır olduğunu kaydederek aday adayı olduğunu açıklamıştır. 2007 Genel Seçimlerinde AK Parti Bursa Milletvekili aday adayı olan Birkan, 7 Haziran 2015’te yapılan genel seçimlerde 25. Dönem Bursa Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiştir. 7 Haziran’dan sonra 9 Temmuz 2015 tarihinde resmen başlayan ve 23 Ağustos 2015 tarihinde başarısızlıkla sonuçlanan koalisyon müzakereleri sonucunda açıklanan erken seçim kararından sonra, 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Bursa Milletvekili Adayı olarak seçime yarışına girmiş ve halen 26. Dönem Bursa Milletvekili olarak Meclis çatısı altında görevini ifa etmektedir.

zekeriya birkan

Zekeriya Birkan'ın Yaptığı Çalışmalar

Mazlum Derneği üyeliği yanında, üç dönem İlim Yayma Cemiyeti Bursa mütevelli heyeti üyeliği, Bursa Trabzonlular Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanlığı ve Bursa Spor yönetiminde denetim kurulu üyeliği yapmıştır. Ayrıca Hukuki Araştırmalar Derneği Bursa Temsilciliğini açarak, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği ve Şube Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Aynı zamanda Zekeriya Birkan, Bursa Gençlik ve Eğitim Vakfı kurucu üyesi ve vakıf başkan yardımcısıdır.

Zekeriya Birkan'ın Verdiği Röportaj

Birkan, bir genel yayın yönetmeniyle yapmış olduğu konuşmasında “Trabzon ve Ofluların kendisine güç verdiğini belirtti. Devamında orta öğretiminin 10 gününü Of'ta okuduğunu ve daha sonra babasının işi nedeniyle Ankara'da eğitimine devam ettiğini söyleyen Zekeriya Birkan Mecliste Trabzon'un 7. Milletvekili olarak görev yapacağını, Of'un, Çaykara'nın, Hayrat'ın ve Dernekpazarı'nın sorunlarıyla yakından ilgileneceğini de belirtti. Gerek belediyeden edinmiş olduğu tecrübelerden gerekse Hukuk Bürosunda ki almış olduğu eğitimlerden dolayı Hem Bursa'nın hem de Türkiye'nin sorunlarına itinalı bir şekilde çözüm üreteceğini belirten Zekeriya Birkan bu konuda kendisine güvenilmesini istedi.”İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.