Alexa

DÜNYA TAİCHİ CHİGONG GÜNÜ KUTLANDI

Her yıl “Tek Dünya tek nefes” sloganı ile tüm dünyada kutlanan günü Tai Chi Chıgong Gününü,  Aktifelsefeliler Alsancak Kordon’da  pratik ederek kutladı.

DÜNYA TAİCHİ CHİGONG GÜNÜ KUTLANDI

Tai Chi Chıgong Gününü,  Aktifelsefeliler Alsancak Kordon’da  pratik ederek kutladı. Etkinliğe katılan kişiler, yumuşak ısınma hareketlerinden sonra, chıgong ve tai chi egzersizleri ve enerjetik masaj yapıldı. Etkinliğe halk da büyük ilgi gösterdi. Zaman zaman izleyicilerden gruba dâhil olarak yapanlar oldu.

Tai Chi Eğitmeni/Yazar Emel Eva Tokuyan  “Bu kadim sanatı, açık havada herkesle paylaştık bugün. Amacımız hem bu seminerlere katılmış kişilerle bir arada tekrar yapmak, hem de çok amaçlı bu sporu tanıtmak ve sevdirmek. Doğadan çok uzak yaşıyoruz. Hız bize baskı yapıyor ve nefes almayı bilmiyoruz. Bu da hem ruhsal hem bedensel sağlığımızı olumsuz etkiliyor.  Tai Chi Chıgong bağışıklık sistemimizi güçlendirirken, konsantrasyon sağlıyor, hormonlarımızı düzenliyor, organlarımızı ve sistemleri destekliyor. Doğru solunum ve yavaşlama huzurlu ve dingin bir bakış elde etmemizi sağlıyor. Riski olmayan, öğrenmesi ve uygulaması kolay bu sporu her yaş ve durumdaki insana öneriyorum” dedi…

Son değerlendirme konuşmalarında ise, katılımcılar, enerjik, sakin ve mutlu bir şekilde ayrıldıklarını, devam edenler ise süreçten çok yararlandıklarını ifade ettiler.

Yavaşla (Tai Chi )

Yavaşla, içinde olup biteni duyana kadar

Yavaşla bedenin, duyguların ve zihninle bütünleşene kadar

Yavaşla daime boşlukta yüzen mavi küçük bir gezegenin,

küçük bir yolcusu olduğunu anlayıncaya kadar

Yavaşla sessizce açan bir yaprağı görene, sessiz sesi duyana kadar

Yavaşla özündeki sevgiyi her hücrene yayana kadar

Yavaşla tepeden tırnağa ışık ve sevgiyle sarılıncaya kadar

Emel Eva Tokuyan

*Tai Chi için yazılmış bir şiirimdir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2019, 14:13
YORUM EKLE