Yandex Metrika

Hakemlerden Tahkim Kurulu'na Tepki

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği, Tahkim Kurulu'nun Meireles'in cezasını 4 maça indirerek, inandırıcılığını kaybettiğini bildirdi.

Hakemlerden  Tahkim  Kurulu'na  Tepki
30 Aralık 2012 Pazar 01:16

Türkiye Faal  Futbol  Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD), Tahkim Kurulu'nun  Fenerbahçeli   futbolcu  Raul Meireles'in 11 maçlık cezasını 4 maça indirerekspor kamuoyundaki tüm inandırıcılığını kaybettiğini bildirdi. 


TFFHGD'den yapılan yazılı açıklamada, Meireles'in  Galatasaray - Fenerbahçe  maçında hakem Halis Özkahya'ya karşı aklı başında hiçbir yetişkin erkeğin kabul edemeyeceği ahlak dışı,  sportmenlik  ve fair-play ruhundan uzak davranış sergilediği belirtildi.

İşte yapılan açıklamanın tam metni;

16 Aralık 2012 Pazar günü  oynanan   Galatasaray - Fenerbahçe  müsabakasında, rakibine yönelik hareketi sebebiyle müsabaka hakemi Sayın Halis Özkahya tarafından  Futbol   Oyun  Kuralları gereğince cezalandırılan  Fenerbahçe   futbol   takımı   sporcusu  Meireles'in, hakemin bu kararından sonra tepki ve hakaret amaçlı olarak hakeme yönelik  gerçekleştirdiği  el hareketine ve akabinde fütursuzca hakemin yüzüne doğru kasıtlı  şekilde  tükürmesine, müsabakayı  ekranları  başında izleyen  milyonlarca   sporsever  hayretle tanık olmuştur.

Futbolcu  Meireles'in, aklı başında hiçbir yetişkin erkeğin kabul edemeyeceği ahlak dışı, sportmenlik  ve fair-play ruhundan uzak ve hiçbir  sporcu  tarafından yapılması mümkün olamayacak bu davranışı sergilemesi sonrasında, müsabaka hakemi bu olayları  görev sorumluluğunun gerekliliğiyle raporunda belirtmiştir.  Profesyonel   Futbol  Disiplin Kurulu adı geçen futbolcu  hakkında tahkikat  başlatmış  ve yapılan detaylı incelemeler ışığında 20.12.2012 tarihli oturumunda mevcut delilleri de dikkate alarak "Aynı müsabakada  FENERBAHÇE  A.Ş.  sporcusu RAUL JOSE TRINDADE MEIRELES'in, ihraç sonrası müsabaka hakemine tükürmesinden dolayı ve ihraç sonrası müsabaka hakemine yönelik hakareti nedeniyle takdiren 11 RESMİ MÜSABAKADAN MEN CEZASI ve 20.000.- TL   PARA  CEZASI ile cezalandırılmasına, Cezanın infazının çift sarı  kart   görmesi  nedeniyle  oynamaması  gereken ilk müsabakayı takiben başlatılmasına , (oyçokluğu)" şeklinde karar vermiştir.

Profesyonel   Futbol  Disiplin Kurulu'nun bu kararı  spor  kamuoyunun büyük çoğunluğu nezdinde takdirle karşılanmış ve  Türkiye   Futbol  Federasyonu'nun ilgili yönetmeliklerinin doğru uygulandığı, ülkemiz insanının ahlak  değerlerinin  de bu uygulamayla korunduğu ortak kanaatiyle,  spor kamuoyunda her geçen gün daha fazla gerilmekte olan sinirlerin ve güvensizlik ortamının yatışmasına önemli katkılar  sağlamıştır .

Ancak, ne var ki! vicdanlarda kabul gören bu karar sonrasında, ilgili spor kulübümüzün Tahkim Kurulu'na müracaatı akabinde yaşanan gelişmeler, yeniden eski duruma dönülmesine ve hatta ortamın daha fazla gerilmesine sebebiyet vermiştir. Tahkim Kurulu'nun 27.12.2012 tarihli oturumunda, geçen sürede gerek bazı basın kuruluşlarının kasıtlı olarak yanlı ve yanıltıcı yayınları ve gerekse de kulüp baskıları sonucunda, vicdanları kanatacak nitelikte bir karara varması spor kamuoyu nezdinde tüm inandırıcılığını kaybetmesine ve Türkiye Futbol Federasyonu'na ve kurullarına olan güven duygusunun tamamen sarsılmasına, hatta yok olmasına neden olmuştur. Tahkim Kurulu'nun anılan kararında belirtmiş olduğu gerekçeler, akıl ve mantık sınırlarını zorlayan, hakemin ve Hakem Camiasının kamuoyu nezdinde büyük bir yara almasına neden olan, hakemlerimizin güvenilirliğini tartışılır noktaya getiren mahiyettedir.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun liglerimizin ikinci devresinde müsabakaların sağlıklı bir ortamda oynanabilmesini, futbolu oluşturan öğelerin (kulüpler, futbolcular, hakemler, antrenörler, taraftarlar vb.) birbirlerine güvenlerini kaybetmemelerini ve bilhassa hiçbir zaman görmek istemediğimiz saha içi ve saha dışı olayların yaşanmamasını temin edebilmek amacıyla Tahkim Kurulu'nun vicdanları kanatan bu kararı hakkında mutlak suretle yeniden değerlendirme içine girmesi ve bu kararın düzeltilmesi yönünde tüm yetkisini kullanması gerekmektedir.

Yaşanan tüm bu gelişmeleri sakin ve sağduyulu bir şekilde takip eden Genel Merkez Yönetim Kurulumuz, Tahkim Kurulu'nun gerekçeli kararının açıklanmasıyla birlikte büyük bir şaşkınlık yaşamıştır. Söz konusu müsabaka sonrasında, müsabaka hakemi Sayın Halis Özkahya tüm yaşananları raporunda net bir şekilde belirtmiştir. Futbol Federasyonumuzun ilgili birimlerinin talebi üzerine, konu hakkında ayrıca Ek Rapor tanzim ederek bu raporunu da sunmuştur. Ülkemizdeki 7 (Yedi) FIFA hakemi arasında yer alan ve görev yaptığı müsabakalardaki başarılı yönetimleriyle uluslararası futbol hakem otoritelerinin dikkatini çeken Sayın Halis Özkahya'nın bu raporlarına rağmen, Tahkim Kurulu'nun vermiş olduğu karar! Türk Futbol Hakem ve Gözlemci Camiası mensuplarınca hayretle karşılanmış ve büyük bir tepkinin yaşanmasına sebep olmuştur. Türk Futbol Hakem ve Gözlemci Camiasının bu durumu kabullenmesi mümkün değildir.

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği olarak, Camiamızı ve mensuplarımızı küçük düşüren bu karara tepkisiz kalmamız söz konusu olamaz. TFFHGD Yönetimi olarak, Türkiye Futbol Federasyonumuza olan inançla, bu durumun en kısa sürede düzeltilmesi ve Türk Futbol Hakem ve Gözlemci Camiası mensuplarının kamuoyu nezdinde güvenilirlik ve saygınlıklarının zedelenmesine sebep olacak bu kararın tashih edilmesi yönünde gerekli adımları atmalarını beklemekteyiz.

TFFHGD Yönetimi olarak; üyelerimizle birlikte tek yürek tek vücut anlayışıyla, üyelerimizin ve Camiamızın değerlerinin korunması adına, her türlü platformda radikal kararlar almaya hazır olduğumuzu ve gerekli her türlü adımı atmaktan geri kalmayacağımızın yetkililer, ilgililer ve tüm spor kamuoyu tarafından açıkça bilinmesini istiyoruz."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.