Alexa

Manisa'da Okul Sporları

Manisa'da okul sporları devam ediyor. Floor Curling, Manisa'da ilk kez oynandı. Açıklamada; “Buz üstünde satranç” olarak adlandırılan curling; yetenek, dikkat ve strateji gerektiren bir oyun olduğu belirtildi.

Manisa'da Okul Sporları

Okul Sporları faaliyet bültenine bu yıl dahil edilen Floor Curling, Manisa'da ilk kez oynandı.

75. Yıl Gençlik Merkezi'nde yapılan Okul Sporları Yıldızlar ve Gençler Floor Curling İl Birinciliği, öğrencilerin yoğun katılımıyla büyük çekişmeye sahne oldu. Müsabakalar sonunda,

Yıldız Kızlarda, Selahattin Eyyubi İmam Hatip Ortaokulu birinci,

Ayvaz Dede İmam Hatip Ortaokulu ikinci,

Zeytinliova Ortaokulu üçüncü, Şehit Hasan Acar Ortaokulu dördüncü

Yıldız Erkeklerde Şehit Hasan Acar Ortaokulu birinci,

Ayvaz Dede İmam Hatip Ortaokulu ikinci,

Zekeriya Nayman Ortaokulu üçüncü,

Vakıfbank Türkbirliği Ortaokulu dördüncü

Genç Kızlar ile Genç Erkeklerde ise Yunusemre MTAL birinci oldu. Dereceye girenlere madalyaları,

Müsabakalarda birinci olan takımlar, 15-16 Mayıs’ta Sivas’ta yapılacak Türkiye Şampiyonası’nda mücadele edecek.

CURLİNG NEDİR, NASIL OYNANIR?

“Buz üstünde satranç” olarak adlandırılan curling; yetenek, dikkat ve strateji gerektiren bir oyundur. Bir İskoç açık hava kış sporu olarak ortaya çıkan Curling, bütün dünyaya yayılıp Kış Olimpiyatları’nın gözde sporlarından biri haline gelmiştir. Curling, dörder oyuncudan oluşan iki takımla bir buz pisti ya da “rink”i üzerinde oynanır. Takımların amacı taşlarını halka hedefin merkezine, yani T’ye, diğer takımın en yakın taşından daha yakına gelmek üzere kaydırmaktır. Bir maç 10 raunttan, ya da oyundan (end) oluşur ve her oyuncunun iki taş atış hakkı vardır, bu da her oyunda toplam 16 taşa eşittir. “Skip”in yönlendirmesiyle takım, taşın önündeki buzu süpürerek T’ye doğru giden her taşın hızını ve yönünü ayarlamaya çalışır.

KÜÇÜKLER FUTSALDA HEYECAN SONA ERDİ

Okul Sporları Küçük Kız-Erkek Futsal İl Birinciliği, Atatürk Olimpik Kompleksi Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Küçük Kızlar Futsal Müsabakaları, 17 okuldan 180 sporcunun katılımı ile yapılırken,  müsabakalar sonucunda Soma Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu birinci, Şehit Hasan Acar Ortaokulu ikinci, Çavlu Ortaokulu üçüncü, Görgülüler Ortaokulu dördüncü oldu. Küçük Erkekler Futsal Müsabakaları ise 50 okuldan 590 sporcunun katılımı ile sona erdi. Müsabakalar sonucunda Muradiye Atatürk Ayser Kanı Çelikel Ortaokulu birinci, Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulu ikinci, Özel Salihli Düşünür Ortaokulu üçüncü, Vestel Ortaokulu dördüncü oldu.

MANİSA'DA MASA TENİSİ GRUP BİRİNCİLİĞİ YAPILDI

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği Okul Sporları Masa Tenisi Yıldızlar Grup Birinciliği, Çok Amaçlı Spor Salonu’nda 18 okulun katılımıyla gerçekleştirildi. Manisa’nın ev sahipliğinde iki gün süren müsabakalar sonunda kızlarda; İstanbul Pendik Fatma Gözen Eralp Ortaokulu birinci, Bursa İnegöl Okyanus Ortaokulu ikinci, Aydın Efeler Mustafa Kiriş Ortaokulu üçüncü olurken, erkeklerde ise Özel Yalova Bahçeşehir Ortaokulu birinci, Özel Muğla Menteşe Kulvar Ortaokulu ikinci, İstanbul Pendik Fatma Gözen Eralp Ortaokulu üçüncü oldu. Dereceye giren ilk 3 takım, 10-12 Mayıs’ta Muğla Marmaris’te düzenlenecek Türkiye Şampiyonası’na katılma hakkını elde etti.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE