Suç Ortakları Yok Edilmeli, Mahkumlar affedilmelidir


GARABEY

GARABEY

20 Eylül 2017, 18:03

Mahkûmlar af bekliyor Ülkemizde yeni cezaevleri yapılacak. Cezaevleri yetersiz. Suç oranlarında artış var.  Diğer taraftan canı sıkılanın darbeye kalkıştığı bir ülkede yaşıyoruz. Yeni cezaevleri projeleri hazırlandı. Cezaevlerinin yapımı için ihalelerde tamam. Seneye Türk halkının hizmetinde olacak yeni cezaevleri. Hiçbir ülkede bizim kadar cezaevlerine düşkün ne bir devlet ne de bir millet var.

Cezaevleri neden doluyor?

Cezaevlerinde neden yer kalmıyor?

Suç oranları diğer ülkelere göre neden artıyor?

Aslında cezaevlerine ve yapımında kullanacağımız bütçeyi suçu önlemede kullansak belki problem kalmayacak. Birde anlaşılmayan bir konu, Suçu neden tek başına insanlarda ararız?

Suçluluğa, psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve hukuksal yönleri kapsayacak bir şekilde bakıldığında suçu doğuran, suça iten ve suça hazırlayan ana etkenlerin nereden ve nasıl neşet ettiği ve eksiğin nerede olduğu ayan beyan ortaya çıkacaktır. 

Suçlular suçlu olarak doğmazlar. İnsanları Suça teşvik eden unsurlar ortadan kaldırılmadığı hatta bu unsurlar çoğaldığı müddetçe suçlularda çoğalacak demektir.

Gaye suç işlemeyi önlemekse suça teşvik eden unsurları ortadan kaldırmalıdır. Cezaevleri yapmak, ne caydırıcılığı ne de suç işlemeyi ortadan kaldırır. İnsanı etkileyen ve tetikleyen unsurlar çok basit ders kitaplarında bile okutulmaktadır.

Hepimizin bildiği gibi gelişim çağındaki çocukları etkileyen unsurları şöyle sıralayabiliriz: Aile-Çevre-Okul-Rol model-Eğitim birde buna aileden gelen genetiği eklemelidir. Türkiye’de kişiyi etkileyen bu unsurlara batkımızda birbirlerine paralel olmadıklarını görürüz.

Devletin ortaya koyduğu eğitim sistemiyle model olara sunulanlar farklıdır. Aile ile çevre düşüncesi farklıdır. Bunun gibi tezatlar içinde gelişen bir çocukta etkileşimi düşünün. Bütün bunların üzerine gelecekle ilgili kaygıları ve ekonomik sorunları kattığınızda ortaya çıkabilecek “işte bu insan” adeta mucize olacaktır. Sürekli suçlular için kapatma, zor kullanma, hapsetme eyleminden ziyade, suçun nedenlerini ortadan kaldırarak, suçu-suçluyu en aza indirmenin yollarını bulmalı ve gidermelidir. Af Geçici bir talep ve geçici bir yöntemdir. Ancak, insanlarımızın rahatlamaya ihtiyacı vardır. Millet olarak zor durumda olan bir milletiz.

Türkiye’nin iç ve dış düşmanları tarafından sürekli tahrik ediliyoruz. Kültür emperyalizmi ile de iradesi, sabrı zayıflatılan ve nefsi kabartılan bir ülke haline getiriliyoruz. Acil eylem planına geçilerek suç unsuru olabilecek her şeyin üzerine gidilmeli ve ortadan kaldırılmalıdır.

Mahkumlar af bekliyor... Mahkum aileleri af bekliyor...

Cezaevlerinde yukarıda saydığımız sebeplerden ötürü yatan çok insan var. Mahkum ailelerin hiç bir suçu yokken en büyük mahkumiyeti onlar  çekmektedir. En azından Devletimiz ailesine bakmakla yükümlü bulunan kişinin suç işleyip cezaevine girdikten sonra mağdur bıraktığı aileye yardım eli uzatmalıdır. Korumaya almalıdır.  Suç işleyenler cezasını çekmelidir. Ancak, suç ortaklarını da unutmamak gerekir.

Cezaevlerine doldurulan insanların birinci derecede suç ortakları kirli düzendir, işlemeyen sistemdir. sosyal bunamadır. Eğitimsizlik ve çaresizliktir. Ekonomik darlıktır.  Yukarıda saydığımız hususlarla birlikte hareket ederek, bu sebeplerden çeşitli suçlara istemeyerek sürüklenen insanlar affedilmeli yeni bir başlangıç yapmaları için bir şans verilmelidir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.