Alexa

SURİYE'DE ZAFER PUTİN'İN Mİ?

Arap Baharı ile beraber başlayan Suriye iç savaşında ibre, başlangıçta muhalifleri gösteriyordu. Batı Emperyalizminin laboratuar örgütü IŞID ve diğer Sünni Arap savaşçılar, ülkenin büyük bölümünü ele geçirmişlerdi.  Kuzey kesimlerde ise PKK'nın uzantıları kontrolü ele geçirmişlerdi. Esad'ın imdadına yetişen İran'ın çabaları, rejim güçlerinin başkent Şam ve Akdeniz sahillerinde tutunmalarına ancak yetmişti.

Rusya'nın açık müdahalesiyle beraber iç savaşın dengeleri değişmeye başladı. ABD öncülüğündeki batı ittifakı ise kendi yarattıkları IŞID canavarına karşı başka bir terör örgütü olan PKK/PYD'yi kullanmak zorunda kaldı; Türkiye'nin itirazları ve ardından Fırat Kalkanı operasyonuyla sınır ötesi operasyon yapması karşısında bu politikaları da sekteye uğradı. 

Ankara ile Şam arasındaki derin sorunlara, düşürülen Rus uçağı krizi tuz biber ekse de yaz aylarında Putin ile ilişkileri düzelten Türkiye, bir hayli sıkıntılı bir operasyon olan Fırat Kalkanı sayesinde PKK/PYD'nin kuzey Suriye'de bir koridor oluşturmasına engel olmasını bildi. Durumdan yararlanan Rusya ise, biraz Türk tarafının zimmi rızası sayesinde muhalif direnişin kalesi Halep'te kontrolün Esad güçlerinin eline geçmesini sağladı.

Hali hazırda sahada istediğini alan üç ülke var: Rusya, İran ve Türkiye...

IŞID'a karşı Rakka'ya bir operasyon düzenlemek isteyen ABD, Türkiye'nin ve Rusya'nın örtülü iş birliği nedeniyle işi kış sonrasına ertelemek zorunda kalmışa benziyor. İhtimal ki 20 Ocakta başkanlık koltuğuna oturacak Trump, bundan sonraki süreç hakkında karar verecek.

Yeni ABD başkanının yakın dönemde Rusya ile işbirliği yaparak Çin'le mücadeleye öncelik vermek istediği biliniyor. Eğer bu büyük ittifak gerçekleşirse Ortadoğu'da, Kafkasya'da ve Balkanlar'da Ruslar yeni kazanımlar elde edeceklerdir. Bu durumda Suriye'nin kaderinin Rusya'ya, Irak'ın kaderinin ise ABD'ye bırakılması akla en yakın gelen anlaşma olasılığı olarak karşımıza çıkıyor. Eğer böyle bir uzlaşma olursa, Halep'teki Rus zaferi, tescillenmiş olacaktır.

Savaşa dolaylı biçimde müdahil olan iki bölgesel güç Türkiye ve İran'ın olası ABD - Rus ittifakından nasıl etkilenecekleri ise şimdilik bir muamma... 
 
YORUM EKLE