Alexa

BTK'dan giyilebilir cihaz hazırlığı...

BTK, kol saati ve gözlük gibi birden çok işleve sahip cihazlara ilişkin düzenleme için hazırlık yapıyor.

 BTK'dan giyilebilir cihaz hazırlığı...
banner327
 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), kol saati, gözlük ve telefon gibi birden çok işleve sahip cihazlara ilişkin düzenlemeleri belirlemek için çalışma başlatacak.

Bilim-kurgu sayılabilecek birçok teknoloji bugün hayatın vazgeçilmezleri arasında yerini alırken, uzmanlar, teknolojik anlamda gelecek günlerin yeni trendinin giyilebilir teknolojik ürünler olduğunu ifade ediyorlar. Birçok teknoloji devi, çalışmalarını bu yöne yoğunlaştırıyor. 

Apple'ın 2014′e çıkarmayı planladığı akıllı saati iWatch, Samsung'un yeni modeli Galaxy Gear 2, Google'ın akıllı saati ve Google Glass'ın (gözlük) genel dağıtımına başlamasıyla giyilebilir akıllı cihaz piyasasının oldukça hareketlenmesi bekleniyor.

Bunların yanı sıra kol, yüz, kemer, boyuna takılabilen teknolojik cihazlardan oluşan yeni ürünleriyle, giyilebilir teknoloji sektöründe atılım yapmayı planlayan birçok firma bulunuyor.

- BTK iş planına dahil etti

Dünyadaki giyilebilir teknoloji alanında atılan adımları yakından takip eden BTK da kol saati, gözlük ve telefon gibi birden çok işleve sahip bu cihazlara ilişkin düzenlemeleri belirlemek için çalışma başlatacak. BTK, bu yılki iş planı içerisine giyilebilir bilgi teknolojisi cihazlarına uygulanabilecek testlerin araştırılması ve incelenmesini de dahil etti.

Bu kapsamda TS EN ISO/IEC 17025 standardı gereğince laboratuvarda yürütülen tüm deney faaliyetlerinin uygun talimatlara göre yapılması gerekiyor. Bu nedenle giyilebilir (kol saati, gözlük gibi formlarda) bilgi teknolojisi cihazlarına uygulanabilecek testler incelenecek ve konu hakkında rapor hazırlanacak.

İnceleme raporunun uygulanabilir bulunması durumunda deney talimatları hazırlanarak, ilgili test ekipmanları satın alınacak.
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2014, 13:28
YORUM EKLE