Alexa

Bulut Teknolojisi Nedir?

Bulut teknolojisi; sanal bir makine üzerinden veri, uygulama ve programları depolayarak, internet bağlantısı olan her yerden ulaşılabiliyor olması açısından oldukça önemlidir.

Bulut Teknolojisi Nedir?

Bulut teknolojisi; sanal bir makine üzerinden veri, uygulama ve programları depolayarak, internet bağlantısı olan her yerden ulaşılabiliyor olması açısından oldukça önemlidir. Bu teknoloji oldukça geniş bir dünyadır ve bu kadar büyük bir dünyadan başka parçaların türemesi kaçınılmazdır. Cloud hosting ve cloud server da bu dünyanın parçalarındandır. Peki, cloud hosting ve cloud server nedir?

Cloud Hosting

Bulut teknolojisinin en faydalı adımlarından birisi olan cloud hosting, kullanıcı neredeyse oradadır. Yani bu sistem ile çalışan bir web sitesine ulaşmak isteyen kullanıcı hangi veri merkezine yakınsa siteye o merkez üzerinden ulaşır. Bu da web sitesinin hızını arttırır ve trafiğini olumlu yönde etkiler.

Cloud Hosting, sadece kaynağın kullanılan kısmı kadar ödeme yapılmasına olanak sağlar. Bu hizmet,  veri merkezi arızalarına karşı da sitelerin yanındadır. Çünkü bir veri merkezindeki hostingde sorun yaşanırsa, diğer ulaşım merkezi devreye girer ve herhangi bir sorun yaşanmaz.

Cloud Server

Bulut teknolojisinin bir diğer parçası da Cloud server’dır. Cloud server (Bulut Sunucu), ucuz ve hızlı bir hizmet sunar. Bir web sitesinin yükü arttığında, bu hizmet depolamak ve optimize etmek için anlık hareket edilebilir. Yani belli dönemlerde daha çok kaynak kullanılabilir ya da kaynak kullanımını düşürebilirsiniz. Bu da ücretlendirmeyi kişilerin ya da firmaların kendilerinin belirlemelerine olanak tanır.

Cloud Backup Nedir?

Cloud Backup (Bulut Yedekleme), disk tabanlı olarak çalışan geri dönme sistemidir. Bu sistem dosyların yedeklenmesini sağlar, herhangi bir veri kaybının önüne geçer.

Cloud Backup ile dosyalar günlük olarak şifrelenir ve depolanır. Bu depolama,  web site sahiplerinin istedikleri aralıklarla yenilenir. Site sahipleri isterlerse günlük, haftalık ve aylık periyodlardan birisini seçebilirler. Bulut yedeklemede geri yükleme sorunsuz olarak yapılır ve herhangi bir veri kaybı yaşanmaz.

Cloud Backup’ın iki çeşidi bulunur. Bunlar dosya bazlı ve imaj yedeklemedir. Dosya bazlı yedeklemede mobil cihazlar ve kişisel bilgisayarlar gibi bulut ortamındaki dosyalar yedeklenir. Bu veriler gerektiğinde sıkıntısız olarak geri yüklenir.

İmaj yedeklemede ise, bütün sanallaştırılmış platformun yedeklenmesi gerçekleştirilir.

YORUM EKLE