Alexa
banner314

Led Ampul Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Led Ampul Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Led ampuller; E27 duy 10W LED ampul, E27 duy 7W LED ampul, E14 duy 4W led ampul çeşitleri arasındadır. Led ampuller fiyat performans açısından ele alındığında uzun vadede karlı bir tercihtir. Bu açıdan bakıldığında led ampul fiyatları çok yüksek değildir.

Led Ampul

Led, light emitting diode anlamına gelmektedir. Yarı iletken bir devre unsuru olan led; elektrik enerjisini ışığa dönüştürmektedir. Led ilk defa 1907 tarihinde Henry Joseph Round tarafından deney yapma sırasında bulundu. Aslında silisyum karbür kristalleri üzerinde deney yapan Round, tesadüf eseri led teknolojisini keşfetmiştir. Oleg Losev ise 1927 tarihinde led teknolojisi ile ilgili gelişmeler sağlamış ve çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Led ilk kez 1962 tarihinde üretildi ve patenti alındı. Bu süreçle beraber led ampul üretimi de başlamış oldu.

Led Ampulün Avantajları Nelerdir?

Led aydınlatma teknolojisinin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları şöyle sıralayabilmek mümkündür;

● Çok hızlı çalışır. 200 ns süre içerisinde ışık verir. ● En iyi parlaklık seviyesine kadar gider. ● En iyi renk seviyesine kadar gider. ● Ampul açılıp kapanırken titreşimde bulunmaz. ● Enerji verimliliği çok yüksektir. ● Elektrik enerjisinin büyük bir kısmını ışığa dönüştürür. ● Kullanım ömrü çok fazladır. ● 30 bin saate yakın kullanım ömrü vardır. ● Işık ölçüsü ayarlanabilmektedir. ● Bakım maliyeti yok denecek kadar azdır. ● Montaj uygulaması kolay olmaktadır. ● Geri dönüşüme ayak uydurabilmektedir. ● Çevreyi kirletme durumları yoktur. ● Led ampuller doğa dostudur. ● Alpulun açma kapama sayı kapasitesi fazladır. ● İnsan sağlığına herhangi bir zararı yoktur. ● Renk yelpazesi oldukça geniştir. ● Titreşim ve şoka karşı dayanıklıdır. ● Fiyat performans açısından değerlendirildiğinde uzun vadede karlıdır. ● Girdiği her ortamda değişik bir atmosfer yaratır. ● Sessiz bir çalışma özelliği vardır. ● Suya dayanıklıdır. ● İstenilen alanları aydınlatır. ● Minimal boyutlarda ve hafiftir.

Led Ampulün Dezavantajları Nelerdir?

● Beyaz renk led ampul üretimi oldukça zordur. ● Yüksek voltaj sebebiyle ömürleri kısalmaktadır. ● Maliyeti yüksek ampul çeşididir. ● Sıcak ortamlarda çalışması sakıncalıdır. Ömrü kısalmaktadır. ● Led ampullerden birinin bozulması diğer sistem elamanlarını da çalışamaz bir duruma getirmektedir. ● Her geçen gün yeni ampul ekipmanlarının çıkması, var olan led ampul ve düzeneklerinin bozulması halinde çeşitli sorunlar meydana getirmektedir. ● Lad ampullerin taklit üretimleri oldukça fazladır. Bu ürünlerin ise güç tüketimi fazla olup kısa ömürlü özellikte olmalarına yol açmaktadır.

Led Ampul Çeşitleri ve Fiyatları

Led ampuller; E27 duy 10W LED ampul, E27 duy 7W LED ampul, E14 duy 4W led ampul çeşitleri arasındadır. Ana başlıklar olarak; single led, cob led, lineer led, dc led, ac led, rgb led olarak sıralanabilir.

Led ampuller dayanıklılığına walt gücüne, uygulanan alana göre fiyatta farklılıklar göstermektedir. Led ampuller fiyat performans açısından ele alındığında uzun vadede karlı bir tercihtir. Bu açıdan bakıldığında led ampul fiyatları çok yüksek değildir. www.elektrikmarket.com.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

YORUM EKLE

banner307

banner313