Alexa

Mobil teknolojilere daha fazla ilgi gösterilmeli...

ABD merkezli faaliyet gösteren, internette bir sinema platformu olan MUBI'nin kurucusu Çakarel, mobil teknolojinin gelişmesinden heyecan duyduğunu belirterek, girişimciler ve yatırımcılara, mobil teknolojilere daha fazla ilgi gösterip önce bu alanı düşünmelerini tavsiye etti.

Mobil teknolojilere daha fazla ilgi gösterilmeli...
banner327
  ABD merkezli faaliyet gösteren, internette bir sinema platformu olan MUBI'nin kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Efe Çakarel, mobil teknolojinin gelişmesinden heyecan duyduğunu belirterek, girişimciler ve yatırımcılara, mobil teknolojilere daha fazla ilgi gösterip önce bu alanı düşünmelerini tavsiye etti.

Çakarel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kült, klasik, bağımsız ve ödüllü filmler gösteren çevrim içi sinema platformu olarak 2007'de San Francisco'da kurdukları MUBI'nin, dünyada 200'ü aşkın ülkeden 7 milyon civarında üyesi bulunduğunu söyledi.

Üniversite eğitimini, dünyanın en önemli teknik okullarından biri olan Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) geçirdiğini ifade eden Çakarel, yüksek öğrenimini de Stanford Üniversitesinde yaptığını anlattı.

Yükseköğrenimi süresince Facebook, Google gibi dünyanın en ünlü internet sitelerinin kurucularıyla tanışma imkanı bulduğunu dile getiren Çakarel, "Türk halkı olarak yetenek ve beceri bakımından yabancılardan hiçbir farkımız yok hatta bazı noktalarda onlardan daha iyiyiz. O yüzden, 'Biz bunu yapamayız' psikolojisinden kendimizi kurtarmamız ve bir şey yapıyorsak 'Dünyanın en iyisini yaparız' diye düşünmeye başlamamız lazım. Çünkü bu kapasite bizde var" dedi.

MUBI'nin, her türlü cihazda film seyredebilecek bir uygulama olduğunu aktaran Çakarel, girişimcilere şu tavsiyelerde bulundu:

"Bu konuda dünyanın en iyisi olmak için çalışıyorum ve en iyisi olabileceğimi biliyorum. En büyük tavsiyem; gerçekten sizi ateşlendiren, heyecan duyduğunuz, uyuyamadığınız bir şey varsa onu yapmayı göze alın. Çok iyi bir konumda çalışıyor olabilirsiniz veya iyi bir maaşınız olabilir. Bunlara fazla odaklanmamak gerekir. İleriyi görebiliyorsanız bunu göze alın. O enerjiyi hissediyorsanız mutlaka başarılı olacaksınız. Bir risk, bu riskin getirisi o kadar fazla ki... Hızlı büyümeye başlayan bir şirkete, vizyona veya ürüne yön verdiğiniz zaman, o değeri yaratmaya başlayınca onun keyfi hiçbir şeyde yok. Günde 16 saat çalışıyorum ve cumartesi, pazar kalkıp işe gidiyorum. Geçen yıl haziran ayından beri bir gün tatil yapmadım ama bu yaptığım bana iş gibi gelmiyor. Çünkü her günüm heyecanlı ve hareketli. Çok sevdiğim bir iş üzerinde uğraşıyorum. O yüzden tavsiyem bir enerji hissediyorsanız, bir şeye inanıyorsanız, 'Ben bunu geliştireceğim, yapacağım' diyorsanız yapın. O negatif psikolojiden kendimizi kurtarmamız ve kendimize güvenmemiz gerek."

- "Türkiye'de internet hızının artırılması gerekiyor"

Çakarel, gelecekte mobil teknolojinin ön plana çıkacağını vurguladı.

Gençlere veya yatırım yapmak isteyenlere, mobil alana yönelmelerini öneren Çakarel, "Dünya üzerinde 1 milyar kişinin cebinde cep telefonu var. Şu andaki cep telefonları, üniversiteyken kullandığım en iyi bilgisayardan 30 kat daha hızlı ve 1 milyar kişinin cebinde. Bu, korkunç bir şey. Bu teknolojinin yani mobilin gelişmesi beni çok heyecanlandırıyor. Girişimcilere ve yatırımcılara, mobil teknolojilere daha fazla ilgi göstermelerini ve önce mobili düşünmelerini tavsiye ederim" ifadesini kullandı.

İnternet altyapısı bakımından Türkiye'nin Batıyla hemen hemen aynı durumda olduğunu anlatan Çakarel, internet hızlarının Japonya'da 63, Güney Kore'de ise 43 megabit olduğuna değindi.

Türkiye'de internet hızının ortalama 3 megabit olduğu bilgisini veren Çakarel, "Londra'da da 6 megabit. O yüzden Türkiye'de internet altyapısına çok daha fazla yatırım yapılması gerek. Çünkü bu teknolojiler, gerçekten bizi kalkındırmaya yarayacak teknolojiler" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2017, 19:45
YORUM EKLE