Alexa

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

İnternet kullanımının artması ile birlikte ortaya çıkan en önemli sektörlerden biri de SEO uzmanlığıdır. Bu elbette çok meşakkatli, bilgi ve araştırma gerektiren bir iştir. SEO uzmanı; iç, dış ve genel SEO olmak üzere yaptığı işler sınıflandırılabilir. Bugün sizlerin en çok sorduğu sorulardan biri olan SEO uzmanı ne iş yapar? sorusunu detaylı olarak işleyeceğiz. Şimdi size genel SEO uzmanının yaptığı bazı çalışmalardan örnekler vereceğiz:

  • İlk iş olarak çalışma yapılacak siteyi inceleyerek analiz yapar.
  • Müşteriye yapılacak olan çalışma ile ilgili bilgi ve maliyet planını sunar.
  • İnternet sitesinin Google, Yandex, Bing vb. gibi arama motorlarından daha çok ziyaretçi çekebilmek için teknik çalışmalar gerçekleştirir.
  • Web sitesinin, arama motorlarında en üst sıraya gelmesi için detaylı olarak anahtar kelime analizi yapar.
  • Rakip siteleri analiz eder.
  • Web sitesinde yer alan ve sonradan yazılacak içeriklerin kontrolünü yapar. SEO uzmanı, bilgi ve tecrübesini kullanarak, arama motorlarına en uygun içerikleri üretebilir.
  • Webmaster Tools ve Google Analytics araçlarını kullanarak, nokta atışı yapabilecek çözümler üretebilir.
  • SEO danışmanı, bu ve bunlar gibi tüm işlemleri tamamladıktan sonra müşterisine yapılan çalışma hakkında geniş ve detaylı bir rapor sunar.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO uzmanı olmak, diğer internet ya da bilgisayar ile ilgili alanlardan çok farklıdır. Çünkü SEO uzmanı olabilmek için eğitim alabileceğiniz bir yer yoktur. Arama motorları sürekli olarak güncelleme yaptıklarından dolayı bugün işe yarayan yöntemlerin, ertesi gün geçerliliği olmayabilir. SEO uzmanı, sürekli olarak kendini geliştirmeli ve Google, Yandex vb. arama motorlarının yaptığı güncellemeleri takip etmelidir.

SEO uzmanı olmayı düşünenlerin ilk etapta kendilerini CMS sistemleri hususunda geliştirmesini öneririz. Bir sonraki etap olarak ise temel düzeyde programlama konusunda eğitimlerini gerçekleştirebilir. Elbette en önemlisi ise arama motorlarının nasıl çalıştığını, buralarda nasıl yükseliş sağlanabileceği vb. konularda tam bilgi sahibi olmalıdır.

Yukarıda belirttiğimiz konular, SEO uzmanı olmak isteyenlerin olmazsa olmazıdır. Ancak bu yeterli değildir. Başarılı bir SEO uzmanı olmak için işinizle alakalı her konuda bilgi sahibi olmalısınız. Böylece sektörde aranılan bir SEO danışmanı olabilirsiniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rubin
Rubin - 11 ay Önce

Yararlı biryazi

Seokaos
Seokaos - 3 ay Önce

Seo uzmanı neler yapar konusuna değindiğiniz için teşekkür ederiz, müşterilerin sıkça sorduğu sorular arasındaydı, artık burayı kaynak gösterebiliriz.