Yandex Metrika

Teknoloji bağımlılığımız artıyor...

Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Menteş, Türkiye'de son 3 ayda 56 teknoloji etkinliği yapıldığını, bunlardan 5'i hariç hepsinin ürün ve teknoloji pazarlamaya dönük olduğunu belirterek Türkiye'nin teknoloji bağımlılığının arttığını bildirdi.

Teknoloji bağımlılığımız artıyor...
07 Aralık 2013 Cumartesi 14:30

  Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş, Türkiye'de son 3 ayda 56 teknoloji etkinliği yapıldığını, bunlardan 5'i hariç hepsinin ürün ve teknoloji pazarlamaya dönük olduğunu belirterek Türkiye'nin teknoloji bağımlılığının arttığını bildirdi. 
Menteş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilişim sektörünün pazar hacminin büyüdüğünü ancak işlem hacminin büyümesinin sektörün büyümesi anlamına gelmediğine işaret etti. "Yap-sat bile olmadan al-sat" ile Türkiye'nin dünya ile rekabet edemeyeceğini vurgulayan Menteş, şunları söyledi:

"Bilişim sektörünün üretici bir yapıda olması lazım. Katma değer üretmesi lazım. Bu sadece ticarette sağlanmaz. Başka faktörlerin devreye girmesi ile sağlanır. Neyle sağlanır; belirli konularda üretim yaparak, ara katman yaratarak, innovatif yaklaşarak, yeni ürün çıkararak. Servis grubunu, bu serviste verilen hizmetleri artırarak, yazılımın payını artırarak sektörü büyütebilirsin ancak. Bunun en güzel örneği iletişim sektörüdür. Bu sektör neredeyse katma değeri sıfır olan, yurt dışından gelen cihazları Türkiye'de pazarlayan ve sadece operatör işlemi yapan, operasyonun alt yapısını da aslında uluslararası donanımlarla gerçekleştiren bir yapılanma var. Bu yapılanma doğru bir yapılanma değil, çünkü sürdürülebilir değil.

Dünyada lider ülkeler 10-15 sene sonranın sürdürülebilir kaynaklarına yöneliyor. Belki 10 sene sonra GSM olmayacak dünyada. Genişbant ve ağları devreye girdiği andan itibaren GSM şebekeleri, Voice Over IP'ye geçildiğinde bitecek. Anında mesajlaşma programları bu yüzden değerli. Herkes GSM'e para ödememek için bunlara yöneliyor. Bazı GSM operatörleri birçok parçası ithal bile olsa yerli akıllı telefonlarını piyasaya sürdü. Bu bile çok önemli, Asya Kaplanları dediğimiz firmalar böyle böyle başladı. Taklit, sonra tersine mühendislik, sonra kendi ürünlerini çıkarmaya başladılar. Biz bu sürece bir türlü başlayamadık.

Biz 2023'ü konuşuyoruz ama o yıl kullanılacak bütün ürünler üretildi, sadece kullanılmayı bekliyorlar. İki nedenle bekliyor; birincisi yeni üretildikleri için üretim maliyeteri yüksek, iki; eski ve bugünkü teknolojilerin ekonomik ömürlerini bitirmeleri gerekiyor. Sen sadece satıcı olursan, üretmezsen gelecek projeksiyonunda büyüklüğün nüfus büyüklüğü kadar olur."

-Teknoloji Politikaları Merkezi-

TBD Başkanı Menteş, Türkiye'nin bilişim alanında başarılı olabilmesi için acil olarak Teknoloji Politikaları Merkezi kurması gerektiğini söyledi.

Menteş, şöyle konuştu:

"Gelişmiş ülkeler, AB özel yetkileri olan, gereken yasaların çıkarılması için politikalar oluşturan görev güçleri kuruyorlar. Güney Kore, bunu zamanında çok iyi yaptığı için bugün çok başarılı. On yıl sonranın teknolojisi şimdiden üretildiği için ondan farklı bir şeyler üretebilme potansiyeli olan kafaların bir araya gelmesi gerekiyor. Bunun yaratılması çok ciddi bir organizasyon gerektirir ve devlet öncülüğü olmadan da çok ciddi kaynak yaratılmadan da yapılamaz. 

Uluslararası pazardan pay kapmayı düşünüyorsak akılcı oynamak zorundayız, bunun için planlı davranmak gerekiyor, Türkiye bunu yapmıyor. Bu işin çok iyi planlama süreci gerekiyor. Devletin de işin içerisinde olması gerekiyor, sadece özel sektörün, bir iki başarılı girişimci ile olmayacağını bilinmesi gerekiyor. Dünya devletlerin desteği ile teknoloji pazarlamasını sürdürüyor. Başbakanların yurt dışı seyahatlerde yanında götüreceği iş adamlarının arasından ürün çıkarmış bilişimcilerin de olması lazım.

Türkiye'de Teknoloji Politikaları Merkezinin kurulması gerekiyor. Bir ülkede üretimi tetiklemenin birinci koşulu; yasal düzenlemelerdir. Standartların belirlenmesi ve buna uygun üretim biçimlerinin zorlanması ya da kolaylaştırılmasıdır. Beyin göçü ile yurt dışına gitmiş uzman gruplarından yararlanmak lazım. Herhangi bir konuda dünyadaki ilk standardı biz koyduğumuzda kazanırız. Bu standardı ilk Türkiye koyduğunda Türkiye lider olur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.