Alexa

VETERİNER TEKNİSYENLERİ/TEKNİKERLERİ HAKKINDA “SİZ OLMAZSANIZ NE OLURDU?”

10-11 Eylül tarihlerinde VESTED (Veteriner Sağlık Teknisyenleri/Teknikerleri Derneği) Başkanı Sayın Ömer SATİN bir dizi ziyaret ve görüş alışverişinde bulunmak üzere Samsun’a geldi. Faydalı bir görüşme oldu.

“SİZ OLMAZSANIZ NE OLURDU?”

bu yazıyı özellikle yazının başlıkları arasına yerleştirdim. Biliyorsunuz dünkü yazımda haber olarak kurban bayramı öncesinde Brezilya'dan ithal edilen hayvanlarda ortaya çıkan şarbon hastalığının büyük paniğe sebep olduğunu,. Ankara, Sivas ve İstanbul'da bazı bölgeler şarbon şüphesiyle karantinaya alındığını bildirmiş, Şarbon (ANTHRAX) hastalığı hakkında geniş bir bilgi verip, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kadrolarında Veteriner Sağlık Teknisyeni/Teknikerleri, Veteriner Hekim, Ziraat Teknisyeni/Teknikerleri açığının olduğunu, bu konuyu ayrıca yazacağımı belirtmiştim.

Bu minvalde ülkemiz hayvancılığının ilerlemesi açısından 500 Beldeye Veteriner Sağlık Teknisyeni/Teknikerleri, Veteriner Hekim, Ziraat Teknisyeni/Teknikerlerinin atanarak, devamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kadrolarının tamamlanması gerektiğini belirtmiştim.

Canlı karkas et ithali ile birlikte ülkemize gelen hayvanlarda çıkan Şarbon hastalığı bir kez daha göstermiştir ki ülkemizde hayvancılık gelişmediği sürece sık sık Veteriner teşkilatına oldukça iş düşeceği, teşkilatın bir an önce güçlendirilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.

Yazımın başlıkları arasında olan “SİZ OLMAZSANIZ NE OLURDU?” cümlesine gelince VESTED Genel Başkanı Ömer SATİN oldukça dinamik bir kişiliğe sahip olup, ilk defa yönetim arı gibi çalışmakta, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Teşkilatlardaki Veteriner Sağlık Teknisyeni/Teknikerleri arasında köprü olmaya, ülkemiz hayvancılığının gelişmesi için bir dizi önerilerle hükümetimize yardımcı olmaya, sorunları üst makamlara taşıyarak hayvancılığa katkıda bulunmayı VESTED yönetimi olarak kendilerine misyon edinmişlerdir. Konuyu Bakanlık bürokratlarına taşıdığında haklı olarak bakanlık bürokratlarımızca bu soru kendisine yönetilmiş, dün gün boyu bu sorunun cevabını kafamda tasarladım ve bu sorunun cevabını hazırladım!

VETERİNER TEKNİSYENLERİ/ TEKNİSYENLERİ OLMASA NE OLUR?

Aslında bu sorunun cevabı çok basittir. Ne mi olurdu! Daha ne olacaktı ki bakın ülkemize giren bir şarbonlu hayvanlarla tehlikenin nerelere geldiğinden belli değil mi! Bu hayvanların aşılanmasından tutun, koruyucu tedbirlere kadar her türlü aşamanın içerisinde bizzat Veteriner Sağlık Teknisyeni/Teknikerleri vardır.

Eski ismi ile Hayvan Sağlığı Memurları Meslek Lisesi olan Samsun, Konya, Selimiye, Şarkikaraağaç’da olan okullar önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı idi. Veteriner Sağlık Teknisyeni/Teknikerleri bu okullardan yetişmekteydi. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığına devredilmesiyle okul sayısı artırıldı ve ismi Tarım Meslek Lisesi olarak değiştirildi. Değiştirilmesiyle sorunlar tam burada başladı. Bu okullar bahçe ve tarla tarımı, ziraat teknisyeni gibi algılanmaya başlandı. Aslında bu okullar Veteriner Sağlık Teknisyeni/Teknikerleri yetiştirmektedir. Müfredatları farklıdır. Mesleki öğretmenleri bizzat Veteriner Hekimler olmakta olup yatılı olarak eğitim verilmektedir. Dolayısıyla belli bir disiplin ve olgunlukla yetiştirilmektedirler.

Kısacası Veteriner Sağlık Teknisyeni/Teknikerleri Evcil, küçük ve büyükbaş hayvanların sağlığının korunması, hastalıkların teşhisi ve tedavisinde veteriner hekim nezaretinde koruyucu sağlık hizmeti veren kişidir.

Görevlerine gelince;

Hayvanların kimliklendirilmesi işlemlerini yapar, Koruyucu aşılamalar yapar. Suni tohumlama yapar. Klinik muayeneye yardımcı olur, klinik teşhis ve laboratuar analizleri için materyal alır,

Hayvanlara bakım ve pansuman yapar, Operasyonlarda veteriner hekime yardımcı olur. Hayvan hastalıkları ile mücadelede görev alır. Aşılama işlemlerini yürütürler. Paraziter hastalıklarla mücadele eder, Gıda işletmelerinde sorumlu yönetici olarak görev yapar, Hayvanlara işaretleme yaparak kayıt tutar, Meslekî gelişime ilişkin faaliyetleri yürütür. Kısacası Veteriner Sağlık Teknisyeni/Teknikerleri Veteriner Hekimden sonra en önemli saç ayağı Veteriner Sağlık Teknisyeni/Teknikerleridir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kadrolarında Altı bin küsür kadroya rağmen şu anlarda Üç bin küsür Veteriner Sağlık Teknisyeni/Teknikerleri mevcuttur. Son birkaç yıldır Bakanlık teşkilatlarına atama yapılmamaktadır. Sorguladığımızda İş ve işçi Bulma Kurumuna müracaatlara göre atamaların yapıldığı belirtilmektedir. Herkes de bilir ki Veteriner Sağlık Teknisyeni/Teknikerleri munis bir yardımcı personeldir. Yatılı okul disiplini içerisinde yetiştirilirler. Kültüründe ne asilik ne de sorun olmak vardır. Bu okullardan mezun olanlar maalesef bu atama sebebi yüzünden farklı fakültelere giderek, Hâkim, Savcı, Ziraat Mühendisi, Veteriner Hekim, Mühendis v.s mesleklerine kaymaktadırlar. Bakanlığın atama mevzuatlarına güveni kalmadığından kendilerini, geleceklerini garanti altına almak için fakülte okuyarak farklı mesleklere kayma olmaktadır. Ya da özel sektörde, çiftliklerde çalışmaktadırlar. Ya da çalışarak okumaktadırlar.

Bakanlığın yanlış uygulamaları yüzünden son birkaç yıldır atama yapılmamaktadır. Son şarbon vakası da görülmüştür ki Veteriner Sağlık Teknisyeni/Teknikerleri olmadan hayvancılık yürümez, ilerlemez. Siz hiç üç tekerlek üzerinde yürüyen bir kamyon gördünüz mü?

Dün Samsunda İdare mahkemesinde bir değerli hâkimimizle tanıştık. Şarkikaraağaç Mezunu olup suni tohumlamacı Veteriner Sağlık Teknisyeni/Teknikeri iken hukuk fakültesini bitirip şu anda hakimlik yapıyor! Bu örnekler çok mevcuttur.

Buradan Bakanlık bürokratlarına sesleniyorum İş ve İşçi Bulma Kurumu kriterlerine göre Veteriner Sağlık Teknisyeni/Teknikeri atamalarını devreden çıkarmazsanız ülkemiz hayvancılığı teknik personel eksikliği yüzünden büyük yara alacaktır. Bu bağlamda 03-05 Kasımda Antalya’da Veteriner Sağlık Teknisyeni/Teknikerinin sorunları ile ilgili çalıştay yapılacak olup Bakanlığımızı ve bürokratlarımızı bu çalıştayda görmek isteriz.

“Biz olmazsak ne olur” sorusunun cevabını öğrenmek isterseniz sizleri orada aramızda görmek isteriz.

Buradan yazıma son bir söz ile nokta koymak istiyorum. “Sevgili Veteriner Sağlık Teknisyeni/Teknikeri mesleğinize, ülke hayvancılığına sahip çıkın. Yeni VESTED yönetimini arı gibi çalıştırın. Bu çatı altında haklı olan davanızı, hakkınız olan maddi kayıplarınızı gidermek için VESTED çatısı altında kenetlenerek tek tek sorunlarınızı yönetime bildirin.”

YORUM EKLE