Alexa

BAHTİYAR VAHAPZÂDE'Yİ  9. ÖLÜM YILINDA ANIYORUZ

Türk dünyasının önde gelen şairlerinden Azerbaycanlı Bahtiyar Vahabzade 84 yaşında hayatını kaybetti. Türk dünyasının yaşayan en büyük şairlerinden biri olarak nitelenen Vahabzade'yi rahmetle anıyoruz.

BAHTİYAR VAHAPZÂDE'Yİ  9. ÖLÜM YILINDA ANIYORUZ

Büyük Şair Bahtiyar Vahabzade, Alparslan Türkeş’in vefatını öğrendiğinde çok üzülmüştü. O günlerde bir açıklama yapamayan Vahapzade’nin, Başbuğ hakkındaki kısa değerlendirmesini sunuyoruz : 

"Alparslan Türkeş Bey’in ismini daha 60’lı yıllarda duymuş, onun amacı, ideali ve bu ideal yolunda gerçekleştirdiği mücadeleyle tanışmışım. Bu yıllardan itibaren onun faaliyetini daima izlemiş, Türkçülük, Ülkücülük yolunda ne gibi azaplar, işkenceler çektiğini öğrenmişim. Onun kendi özel derdi yoktu. Bütün hayatı boyunca Türk halklarının derdi onun kalbinde yaşamıştır."

BAHTİYAR VAHAPZÂDE KİMDİR

1925 yılında, Azerbaycan'ın Şeki  şehrinde doğan Bahtiyar Vahapzâde, Azerbaycan Devlet Üniversitesi  Filoloji Bölümü'nü bitirdikten sonra, ilmi sahadaki çalışmalarıyla basamakları tek tek çıkarak mezun olduğu üniversitede profesör oldu.

Azerbaycan Halk Cephesi'nin ileri gelenlerinden biri olarak, siyâsî/demokratik mücâdele içersinde  bulunmuştur. Uzun yıllar , Ahmet Kabaklı'nın çıkardığı Türk Edebiyatı Dergisi'nde makale ve şiirleri yayınlananan Vahapzâde'nin, ilmi eserleri, şiir kitapları yanında tiyatro eserleri de vardır.

1975 yılında, Azerbaycan Devlet  Mükâfatı'na lâyık görülerek, kendisine, "Emekdâr İnce-Sen'et Hâdimi" ünvanı verilmiştir.

Birçok şiiri bestelenmiş ve eserleri, çeşitli dillere tercüme edilmiştir.

ESERLERİ: Menim Dostlarım, Bahar, Dostluğ Nağmesi, Ebedî Heykel, Çınar, Aylı Geceler, Şâirin Kitaphânası, E'tiraf, Şeb-i Hicran, İnsan ve Zaman, Bir Ürekte Dört Fesil, Seçilmiş Eserler, Kökler-Budağlar, Deniz-Sahil, Dörd Yüz On Altı, Bir Baharın Garanguşu, Seçilmiş Eserleri (2 Cilt), Kimdir Haglı, İkinci Ses, Yollara İz Düşür, Yağıştan Sonra, Vicdan, Feryad, Dan Yeri, Payız Düşünceleri, Muğam, Özümle Söhbet, Ahı Dünya Fırlanır, Gurub Düşünceleri..

VATAN

Çağırır şimdi bütün milleti imdada vatan,

Değişilmez ey oğul, cennete dünyada vatan.

Bize meydan okuyan bilmelidir bir defelik,

Ne satılır, ne verilir binadan yada, vatan.

Sine altında gerek kalp gibi her an dövüne,

Yana yıldız gibi her sözde, her imzada vatan.

Vatan aşkından yücelsin bütün isteklerimiz,

Yaşasın arzuda, amaçta, temennada, vatan.

Ulular uymadı var-servete, yalnız dediler:

En büyük bahşişimiz bizden her evlâda: Vatan!

Vatan aşkından alır Bahtiyar öz kudretini

Dövünür kalbi gibi her yeni mısrada vatan.

BAHTİYAR  VAHAPZÂDE/1990

İLGİLİ YAZI

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2018, 14:11
YORUM EKLE