Yandex Metrika

Çay rakip tanımıyor...

15 ilde bin 661 kişi ile yapılan ankette erkeklerin daha fazla çay tükettiği, yaş arttıkça çay tüketiminin de arttığı, her 10 kişiden 9'unun her gün çay içtiği belirlendi.

 Çay rakip tanımıyor...
26 Aralık 2013 Perşembe 13:04

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından, "Türkiye'de Değişen Çay Tüketim Alışkanlıkları" projesi kapsamında 15 ilde bin 661 kişi ile yüz yüze yapılan ankette ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ulusoy ile İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Şeker tarafından yürütülen projenin sonuç raporu tamamlandı.

Ulusoy, anket sonuçlarına göre, uzun yıllardan beri içecek tercihinde ilk sırada yer alan çayın halen yüksek oranda toplumun tüm kesimlerinde bu önceliğini koruduğunu ifade eden Ulusoy, şunları söyledi: 

"Ankette, erkeklerin kadınlara göre daha fazla çay tükettiği, yaş azaldıkça çay tüketiminin de azaldığı tespit edildi. Her ne kadar tüm eğitim gruplarında en fazla tüketilen içecek çay olsa da eğitim düzeyi yükseldikçe çay tüketimi azalmaktadır. Çaya alternatif ürünler açısından değerlendirildiğinde kadınların erkeklere kıyasla daha fazla kahve ürünleri, bitki ve meyve çayı tükettikleri anlaşılmıştır. Yaş grupları açısından ise özellikle yaş azaldıkça hazır kahve tüketiminin arttığı gözlenmektedir. Eğitim seviyesi artışıyla kahve tüketimi artışı arasında da doğru ilişki söz konusudur." 

-Her 10 kişiden 9'u günde en az bir bardak çay içiyor

Çay tüketimi alışkanlığı ile ilgili de bilgi veren Ulusoy, şunları belirtti:

"Araştırmaya katılanların neredeyse yarısı günde 5 bardaktan fazla çay tükettiğini belirtmiştir. Günde en az 1 bardak çay içenlerle birlikte düşünüldüğünde, her on kişiden dokuzunun her gün çay tükettiği anlaşılmaktadır. Çay tüketimi artanlar arasında cinsiyet dağılımı açısından fazla bir fark olmamasına rağmen, çayın alternatifi olarak düşünülebilecek Türk kahvesi, hazır kahve ve bitki, meyve çayı tüketiminde kadınlarda erkeklere göre daha fazla tüketim artışı gözlenmiştir." 

-Gaziantep ilk sırada

Araştırma kapsamındaki iller arasında yabancı menşeli (dökme-kaçak) çay kullanımının en yoğun Gaziantep'te olduğunu belirten Ulusoy, şunları kaydetti:

"Gaziantep’i sırasıyla Diyarbakır ve Adana izlemektedir. Antalya, Trabzon, İzmir illeri ise yabancı menşeli çay tüketiminin en az olduğu iller olarak gözlenmektedir. Araştırmanın en önemli ve ana sonuçlarından birisi düşük yaş gruplarında ve yüksek eğitim seviyesine sahip kesimde, çay tüketim tercihinin azalmasıdır. Geleneksel bir içecek olan çay elbette ki bu konumunu daha uzun yıllar koruyabilecektir ancak bugünkü genç ve eğitimli nesillerde gözlenen düşük çay tüketimi gelecekteki çay tüketim eğilimini de olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle her ne kadar geleneksel alışkanlık olarak devam edecek olan çay tüketiminin, eğitimli ve genç nesillere yeni tat, ürün ve alışkanlık aşılayacak bir ürün çeşitliliğiyle sunulması gerekmektedir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.