Alexa

Emniyet'ten Uyarı!'Kalem İzine Dikkat'

Emniyet imza sahteciliğine karşı "kalem izi bırakmayın" uyarısında bulundu.

Emniyet'ten Uyarı!'Kalem İzine Dikkat'
 EGM, herhangi bir belge düzenlenirken kalemin belgeye uyguladığı basınç sebebiyle altındaki diğer kağıtların laboratuarlarda okunabildiğini belirterek uyarıda bulundu.
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kriminal Dairesi Başkanlığı, herhangi bir belge düzenlenirken kalemin belgeye uyguladığı basınç neticesinde belge üzerinde ve altında bulunan diğer belgeler üzerinde oluşan izler olarak bilinen 'fulaj' izinin laboratuvarlarda yapılan tespitlerle gün yüzüne çıkarıldığını açıkladı.

Kaleme uygulanan basınç sonucunda alt suret sayfalarda oluşan baskı izi olarak tanımlanan fulaj izi laboratuvarlarda anlamlandırılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Fulaj izleri denilir ve belge inceleme laboratuvarlarımızda mevcut teknik donanım aracılığıyla bu yazılar okunur/görülür hale getirilebilmektedir. Kaleme uygulanan basınç sonucu oluşan derinliği etkileyen faktörler; kişinin uyguladığı basınç (kişiden kişiye değişir), zeminin sertliği, dokümanın nem oranı ve kalınlığıdır. Elektrostatik cihazlarla dokümanın üzerine yerleştirilen jelatin benzeri maddenin üzerine kuru toz mürekkep serpiştirilerek fulaj izi tespit edilebilirken, doküman inceleme cihazı veya bilirkişilerin alım gücüne hitap eden video spektral cihazlarla uygulanacak yatay ışık kaynakları ile de fulaj izi tespiti yapılabilmektedir." denildi.Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2013, 00:22
YORUM EKLE