Hayır Lokması Nedir?

Şirketler tarafından organizasyon yerinde dağıtımı yapılan tatlının arka planda yoğun bir çalışma süreci vardır.

Yaşam 29.01.2020, 22:14
Hayır Lokması Nedir?

Lokma, yapılışı itibari zorlu bir tatlı olsa da lezzeti ve hafifliği ile ön plana çıkmaktadır. Şerbetli tatlılar arasında bulunan lokma lezzeti ve tadı itibari ile kültürümüzün önemli bir parçası olmayı başarmıştır. Kökeni Osmanlı dönemine kadar dayanan bu tatlı, özellikle hayırlı günlerde lokma döktürme adı altında dağıtılır. Kandil ve Cuma günlerinde dağıtımına yurdumuzun her yerinde şahitlik edebilirsiniz.

Halk arasında çoğu yerde hayır lokması olarak da bilinir. Ölen bir yakınınızın ölüm yıl dönümlerinde veya 40’ı gibi özel günlerde döktürülen tatlı cami çıkışlarında dağıtılır. Bunun dışında önemli organizasyon zamanlarında bir parçayı doldurmak adına şirketlerden lokmacı kiralama adı altında da dağıtımı gerçekleştirilir. İnsanları ekonomik olarak zor duruma düşürmeyen ve tatlı gibi önemli günlerde olmazsa olmaz bir yeri doldurmayı başaran lokma, şerbetli tatlılar arasında belki de en hafif olanıdır.

Lokma Nasıl Yapılır?

Şirketler tarafından organizasyon yerinde dağıtımı yapılan tatlının arka planda yoğun bir çalışma süreci vardır. Bu süreç içerisinde özellikle hamurun yapılması ve arzu edilen kıvama getirilmesi ile birlikte ortaya şahane bir lezzet çıkar. Hamurun yağda kızartıldıktan sonra şerbetlendirilmesi veya şerbetlendirilmemesi ile de bu tatlı elde edilebilir. Şerbetsiz olduğu zamanlara halk arasında pişi denilir.

Lokmacı İstanbul şirketimiz ile birlikte dağıtımını sizin arzuladığınız yerde yapmaktayız. Mobil aracımız ile birlikte her şeyi tastamam bir organizasyona imza atmaktayız. Çatalından tabağına ve hatta peçetesine kadar her bir detay düşünülür. Dağıtım sırasında sorun çıkmaması için hamurlar daha önceden hazırlanılır. El değmemiş bir şekilde makineler tarafından oluşturulan bu hamurlar ile birlikte gerçekten oldukça etkili bir lezzet ortaya çıkartılmaktadır. Şekil itibari ile şu şekillerde bulunabilir

  • Yuvarlak (bilye büyüklüğünde)
  • Yuvarlak ve içi boş
  • Kare ya da dikdörtgen

Genellikle karşınıza bu şekillerde çıkacak olan tatlının 3 – 5 – 7 gibi tek sayılarla dağıtımına şahit olacaksınız. Osmanlı döneminden kalma bu alışkanlık halen kültürümüzde etkisini göstermektedir. Sizlerde Lokmacı kiralama yolu ile kısa zamanda büyük bir emek isteyen bu işi halledebilir, hayırlarınızı yorulmadan yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)