İbrahim Murat Gündüz kız çocukları için boks sporunu önerdi

İbrahim Murat Gündüz’e göre boks sporu ile ilgilenen kız çocukları özel hayatlarında çok daha sevecen, özgüvenli ve başarılı oluyor.

Yaşam 24.01.2023, 08:45
İbrahim Murat Gündüz kız çocukları için boks sporunu önerdi

2022 yılı spor elçisi ödülünü alan İbrahim Murat Gündüz boks sporu ile ilgili şunları söyledi.

Toplumumuzda çoğunlukla kız çocukları evlerinde birer küçük anne gibidir; erkek kardeşleri sokakta futbol oynarken kız çocuklarının görevi ev işlerinde annelerine yardım etmek ve küçük kardeşlerine ablalık yapmaktır, spor yapmak değil. Bunun değişmesi mümkün mü? Zor ama imkansız değil!

‘Boks hem fiziği hem ruhu güçlendiriyor'

İbrahim Murat Gündüz’e göre boks sporu ile ilgilenen kız çocukları özel hayatlarında çok daha sevecen, özgüvenli ve başarılı oluyor.

“İnsanların öfkesi ve kızgınlığını spora ya da sanata yönlendirmelerine psikolojide yüceltme denir.

Savunma sporları, yaşam enerjisinin öfke ve nefrete dönüşmeden endorfin salgısına dönüşmesini sağlar.

Kendini iyi hissetmenin bir yolu olan savunma sporları sadece güçlü bir fiziksel yapımızın oluşmasını sağlamıyor, ‘Bunu Başarabilirim! Kendimi hayatta herkese karşı koruyabilirim’ duygusuyla içgüdüsel olarak ruhumuzu da güçlendiriyor.”

İşte gerçek sevginin temelini oluşturan özgüven de bu sayede oluşuyor diyen İbrahim Murat Gündüz,

İbrahim Murat Gündüz - Boks

“Özgüven olmadan bir kızın koşulsuzca kimseye güvenemeyeceğini” ve ayrıca“Kız çocuklarının Özsaygı eşittir özgüven kazandığında hiçbir şeyin kendilerini korkutamayacağını, hakkını korkusuzca arayabileceğini anlayıp sakince düşünebilen gelişim yaratan bireyler haline gelmesine sebep oluyor.”  dedi.

İbrahim Murat Gündüz ailelerin kız çocuklarının fiziken güçlü ve özgüvenli olabilmeleri için boks yada benzeri savunma sporları yapmaları gerektiğine inanıyor.

İbrahim Murat Gündüz’e göre bir kız çocuğunun kaderini beklemekten vazgeçip kendini savunmayı öğrenmesi gerekiyor.

Yorumlar (0)