Alexa

Jartiyer Hakkında Bilmediklerimiz

Jartiyer Hakkında Bilmediklerimiz

Çorapları yerinde tutmaya yardımcı olan lastikli bağ olan jartiyer halen birçok kadın tarafından iç çamaşırı olarak bilinir.

Seksi ve dişiliğini ortaya koymaktan çekinmeyen kadınlar jartiyer giyerek vücutlarını daha ilgi çekici hale getirebiliyor. Oysa ki bu aparat, sadece çorapların düşmemesine yarayan bir parça olarak biliniyor. Eyfel kulesinin tasarımcısı olan Gustave Eiffel, eşinin belindeki sorunu çözmek için bir kuşak icat eder. Bu kuşağı zamanla düğmeler ekleyerek çorap bağlamak için de kullanan Gustave, bu şekilde jartiyerin temelini de atmış oldu.

Ortaçağa Uzanan Jartiyer

Ortaçağa kadar uzanan jartiyer, yüksek mevkideki fahişelerin tercih ettiği bir iç çamaşırıydı. Ancak soylular arasında da farklı şekillerde kullanılıyordu. Genelde belden kullanılan ve büstiyer olarak giyilen ürünler popülerdir. Onun dışında kişinin tercihine göre belden ya da kalçadan olan modeller de kullanılabilir. Baseni geniş olanlar için seçim yapmak çok önemlidir. Kilolu bayanların balenli modelleri tercih etmesi söz konusu olur. Jartiyer seçimi yaparken kullanım açısından kolay olan çeşitlerin tercih edilmesi gerekir. Çünkü bu ürünler son derece hassasiyet gerektiren biçimde kullanılır.

Jartiyer Kullanımı

Zahmetli bir giyim şekli olan jartiyer, kadınların alışkanlık olarak tercih ettiği kolay modellerden olan külotlu çorap gibi değildir. Bu yüzden düğün gibi özel günlerde ve özel kıyafetlerle birlikte jartiyerin tercih edildiği bilinmektedir. Özel kostümler, düğün, nişan gibi etkinlikler söz konusu olduğunda tercih edilen jartiyer kullanımı pratik hayatta pek popüler değildir. Karşınıza birçok modelin çıkacağı jartiyer çeşitleri, çorabın modelini çamaşırınızın şekline uygun olarak değişmektedir.

Geçmişten Günümüze Jartiyer Çorapları

Geçmişte en sık kullanılan çorap çeşitleri, jartiyer çoraplardı. Ancak yürüdükçe ve zaman geçtikçe bollaşan bu çorapların aşağıya inmesi büyük sorun teşkil etmeye başladı. Jartiyer çorabı için tutucu bir lastik sistemi geliştirildi ve böylece çoraplar düşmeden giyilebildi.

Bazı kültürlerde bekaretin simgesi olan jartiyer çorabı bazı kültürlerde de düğünden sonra atılan çiçek gibi diğer kişilere şans getirmesi açısından kullanılır. Sosyal hayatta ise daha farklı kullanım alanları bulunan jartiyer çorapları, külotlu çorap icat edilene kadar kadınların vazgeçilmezi oldu. Külotlu çorap icat edildikten sonra da jartiyer çoraplarının pabucu dama atıldı. Mini etek giyinince görünen jartiyer ipliklerine bir çözüm olan külotlu çoraplar daha kolay giyilebildikleri için sıkça tercih edilmeye başladılar.

Jartiyer Fiyatları

Jartiyerler sanıldığı gibi pahalı ürünler değildir. Ancak bu ürünler kullanıldığı zaman tercih edildiği çeyizlik setler de işin içine girince fiyatlar yükselmektedir. Son derece pahalı olan ve birkaç parça ürünü de beraberinde getiren jartiyer çorapları 15-20 TL olarak satılmaktadır. Model ve markaya göre değişen jartiyer çorapları son derece farklı fiyat aralıklarında olduğu gibi jartiyerler de farklı şekilde fiyatlandırılır. Fiyatlar pahalı olmamakla birlikte çeşitlilik açısından da artış yaşanmıştır.

YORUM EKLE