Alexa

Karatepe ''öksüz'' kaldı...

Türk arkeolojisinin duayen isimlerinden Halet Çambel, vefatıyla ömrünün 62 yılını geçirdiği Osmaniye'deki Karatepe ve Kızyusuflu köylerini ''öksüz'' bıraktı.

 Karatepe ''öksüz'' kaldı...
banner327
 Türk arkeolojisinin duayen isimlerinden Prof. Dr. Çambel, arkeolog olarak ömrünün yarıdan fazlasını Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Kızyusuflu ve Karatepe köylerinde yaşayan insanlarla geçirdi.

Yöredeki Karatepe-Aslantaş Açıkhava Müzesi ile daha sonra milli park olan tarihi kalıntıların ortaya çıkarıldığı alanda 60 yıldan fazla kazı çalışmaları yürüten Çambel, zamanla çevredeki köylülerle aile gibi olmakla kalmayıp, su, elektrik ve yol gibi önemli hizmetlerin köye gelmesinde etkili oldu.

Karatepe ve Kocayusuflu köylerinin kalkınması için kooperatif kurulmasına öncülük etmesinin yanı sıra eğitime katkıda bulunan Çambel, hizmetleriyle yöre halkının gönlünde taht kurdu.

Çambel'in, İstanbul’daki evinde vefat ettiği haberi ise ailesi, yakınları ve arkeoloji dünyasının yanı sıra yörede yaşayanları da derinden üzdü.

Köylülerden Abdurrahman Savrun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halet Çambel’in köylerine çok büyük ve önemli hizmetleri olduğunu söyledi.

Savrun, ''Köyümüzün hem anası, hem babası oldu'' diye nitelendirdiği Prof. Dr. Halet Çambel ile ilgili  ''Halet hanım, köyümüzün elektriğini, suyunu ve her şeyini yaptı. Bir evlat babaya ve anaya nasıl bakıyorsa, biz de Halet hanıma öyle baktık.Vefatı bizi derinden üzdü. Allah rahmet eylesin" ifadelerini kullandı.

- Yöreyi dünyaya tanıttı

Kızyusuflu köyünde yaşayan Fatma Türkmenoğlu ise hayatının yarıdan fazlasını Karatepe-Aslantaş Müzesi’nde geçiren Çambel’in köylerini sadece Türkiye değil dünyaya tanıttığını aktardı.

Çambel’in 1946 yılında Kızyusuflu köyüne gelerek kazı çalışmalarına başladığını ve 5 yıl taştan yapılan evde yaşadığını anlatan Türkmenoğlu şöyle konuştu:

“Halet hanım, köyümüzde yaptırdığı kazı sonrası kurulan müze ile köyümüzün adını Türkiye’ye değil dünyaya tanıtarak buraya ciddi katkılar sağladı. Kendisini unutmayacağız. Allah’tan rahmet diliyoruz. Onun gibi birisi buraya zor gelir.''
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2014, 14:35
YORUM EKLE