Alexa

Kazalara davetiye çıkarıyor...

KTYG Genel Başkanı Memiş, "Kaplama lastik kulllanılması yolcu güvenliğini tehlikeye atmaktır" dedi.

 Kazalara davetiye çıkarıyor...
 Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği (KTYG) Genel Başkanı İhsan Memiş, kaplama lastiğin hiçbir zaman orijinal lastik olmadığını belirterek, "Türkiye gibi yolcularının yüzde 90'ını karayolunda taşıyan ülkelerde kaplama lastik kullanılması yolcu güvenliğini tehlikeye atmaktır" dedi.

Memiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayseri'de 21 kişinin hayatını kaybettiği kazada, yol zemini ve hızın felaketi tetiklediğini dile getirerek, ölümlerin fazla olmasında yolcuların emniyet kemeri takmamalarının da etkili olduğunu bildirdi.

"Şayet yolcularımız emniyet kemerini takmış olsalardı, kaza anında camdan fırlama olmayacağından kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yüzde 80'i hayatta olabilirdi" diyen Memiş, otobüs firmaları, işletme sahipleri veya mal sahiplerinin yolculara emniyet kemerini taktırması gerektiğini belirtti.

Memiş, bununla ilgili otobüs kaptanları ve yardımcılarının eğitilmesi gerektiğine işaret ederek, "Hayatta kalmanın ilk şartı araç içerisinde seyir halindeyken emniyet kemerinin takılı olmasıdır" değerlendirmesinde bulundu.

-"Emniyet ve jandarma denetim yapmalı"-

"Kış mevsiminin fazla ve fiziki şartların da elverişsiz olduğu şehirlerarası yollarda emniyet ve jandarmanın daha çok yolcu güvenliğine yönelik denetiminin olması ve yoluna devam edecek otobüslerin de yol zabıtası tarafından bilgilendirilmesi şarttır" diyen Memiş, kış mevsiminde araçların hem ön, hem arka lastiklerinin kış lastiği olması gerektiğine işaret etti. 

Memiş, "Arkaya kış lastiği, ön tarafa yaz lastiği takılmasıyla hareket halindeki aracın aynı güvenlikte yol tutuşunda dengesizlikler meydana gelecektir. Hele buz ve gizli buzlanmada 4 tekerin de dişlerinin yeri kavramasının eşit olması şarttır" diye konuştu.

Memiş ayrıca, kaplama lastiğin hiçbir zaman orijinal lastik olmadığını kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2014, 12:34
YORUM EKLE