Alexa

'Türk Gibi Sigara İçer' tarih oluyor...

Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre "tütün kullanımı"nda tüm kriterleri başarıyla sağlayan tek ülke Türkiye oldu. "Türk gibi sigara içer" sözü tarihe karıştı.

'Türk Gibi Sigara İçer' tarih oluyor...
banner327

  Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) 2013 yılı Küresel Tütün Salgını Raporu’na göre, tütün kontrolünde üst düzey başarıyla tüm kriterleri sağlayan ilk ve tek ülke Türkiye, 2008 yılında çıkardığı Tütün Kontrolleri Yasası kapsamındaki çalışmalarla dünyaya örnek oldu.

Türkiye'de 2008-2012 yıllarında tütün ürünlerini tüketenler 2 milyon 200 bin kişi azaldı, erkeklerde yüzde 47,9’dan yüzde 41,5’e, kadınlarda ise yüzde 15,2’den yüzde 13,1’e düştü. Tütün ürünleriyle mücadelede öncü kuruluşlardan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği de çocuk ve gençlerin hiç sigaraya başlamaması için yeni yılda birçok çalışmaya imza atmayı hedefliyor. 

Derneğin Genel Başkanı Mustafa Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tütün ürünleriyle mücadelede 1995 yılına kadar dünyada adı geçmeyen Türkiye'nin 2008 yılında çıkarılan "Tütün Kontrol Yasası" ve hükümetin kararlı tutumu sayesinde 2010 yılından başlayarak tüm dünyaya örnek olmaya başladığını söyledi. 

"Dünyada bu alanda bu kadar hızlı değişim gösteren başka ülke yok" diyen Aydın, bu noktaya gelinmesinde hükümetin mücadeleye verdiği desteğin büyük payı olduğunu kaydetti.

"Artık bir zamanlar dünyada 'Türk gibi sigara içer' sözü tarihe karışmış, yerine 'Türk gibi sigara ile savaşır' sözü söylenir olmuştur" ifadesini kullanan Aydın, Türkiye'de 2008-2012 yıllarında tütün ürünlerini tüketenlerin 2 milyon 200 bin kişi azaldığını anlattı.

- "Sigara konusunda bilinç arttı"

Dünya Sağlık Örgütünün 2013 yılı Küresel Tütün Salgını Raporu’na göre, Türkiye'nin tütün kontrolünde üst düzey başarıyla tüm kriterleri sağlayan ilk ve tek ülke olduğunu vurgulayan Aydın, "Diğer ülkelerin önünde sigara mücadelesine devam ediyoruz. Bu mücadelede gelinen noktayı yeterli bulmayıp, sigaranın son molekülü yok olana kadar topyekun savaşa devam edilmesi gerekir" dedi. 

Aydın, son yıllarda Türkiye'de sigara konusunda bilinçlenme düzeyinin arttığına dikkati çekerek, şöyle devam etti: 

"Çocuk ve gençlerin kesin sigaraya başlamaması yönünde gerekli bilinçlendirme çalışmaları yapılmamaktadır. Bu alanda derneğimizin hazırladığı projenin hayata geçirilmesiyle en geç 8 yıllık sürede liselerde hiç sigara içmeyen gençliğe sahip olmamız mümkün olabilecektir. Bu konuda çok şey, 1999 yılına göre daha iyi. Örneğin, toplu taşıma araçlarında sigara içilmeden seyahat edilmekte, 2004'te TBMM’de başlayan çalışmalarımız, 2008'de 4207 sayılı yasanın yeni düzenlemesiyle bugünkü halini almış oldu. 

Parliament Sinema Kulübü'ne karşı açılan dava sonuçlandı, yayın durduruldu. 2000 yılında Philip Morris’in Boğaziçi Üniversitesine sponsor olup, ilköğretim okullarında başlatmak istediği, çocuk ve gençlerin sigara içmeyi bilgili ve bilinçli seçmesini hedefleyen 'Güç Bende Programı' durduruldu. 1999 yılında Genelkurmay Başkanlığı, Ubeyd Korbey’in bilgisine başvurarak, bastırdığı tütünle mücadele broşürlerini tüm birliklere dağıtmış ve tütüne karşı eğitim dersleri başlatmıştır."

 - 2014'te yapılacak çalışmalar

Sigaranın son molekülü yok oluncaya kadar mücadeleyi sürdüreceklerini ifade eden Aydın, "Hedefimiz, çocuk ve gençlerin hiç sigaraya başlamaması doğrultusunda bilinçlenmeleri yönünde çalışmak. Tiryakilere sigarayı bırakmaları yönünde teşvik edici etkinlikler yaparak, bu konuda toplumun her kesimiyle iletişim kurmak istiyoruz" diye konuştu. 

Derneklerinin 2000 yılında İsviçre’nin Cenevre kentinde katıldığı konferansta 10 yıl içinde sigara markalarının kaldırılmasını önerdiğini belirten Aydın, önerisinin 2012 yılının aralık ayından itibaren Avustralya’da uygulanmaya başladığını, Türkiye'nin de en kısa zamanda bu uygulamayı hayata geçirmesi gerektiğini vurguladı. 

Aydın, toplumda zararlı alışkanlıkların azaltılması için başta öğretmenler olmak üzere sağlık ve emniyet gibi meslek gruplarına yönelik etkili sigara bırakma kampanyaları düzenlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2014, 12:56
YORUM EKLE