Yandex Metrika

Vefatının 59. Yılında Yahya Kemal'i Anıyoruz

Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en büyük temsilcilerinden birisi olan Yahya Kemal Beyatlı'yı minnet ve rahmetle anıyoruz.

Vefatının 59. Yılında Yahya Kemal'i Anıyoruz
30 Ekim 2017 Pazartesi 15:01

Tarihimize, kültürümüze, edebiyatımıza, devletimize, milletimize eserleriyle hizmet etmiş, büyük insanları unutmamak, hatırlamak, Türk milletinin geleceğine ışık tutacacak nesiller için enerji kaynağıdır.

Türk şiirinin büyük ustası Yahya Kemal Beyatlı'da bunlardan birisidir.

"Büyük Şâirimizi, 59 yıl önce, 1 Kasım 1958'de kaybetmiştik." 

Asıl adı Ahmed Agâh olan Yahya Kemâl Beyatlı, 02 Aralık 1884 tarihinde Üsküp'te doğdu. İlköğrenimini Üsküp'te; lise (idâdî) tahsilini Üsküp, Selânik ve İstanbul Vefâ İdâdîsi'nde  1902'de tamamladı. 

Abdülhamid Han'ın muhaliflerinin telkinlerine kapılarak Paris'e gitti. Paris'te Siyasal Bilgiler Okulu'nun dış politika bölümüne kaydoldu. Orada,  hocası olan tarihçi Albert Sorrel tesiriyle, fikrî değişime uğrayarak Türk milliyetçiliği düşüncesinde çalışmalar yapmaya başladı.  

1912'de Türkiye'ye/ İstanbul'a döndükten sonra, Darüşşafaka Mektebi (1913) ve İstanbul Darülfünûnu (üniversitesi)'nda  Tarih, Türk ve Batı Edebiyatı dersleri verdi.  

Millî Mücâdele döneminde,  Âti, Tevhid-i Efkâr, Hakimiyet-i Milliye gazeteleri ve Dergâh dergisinde yazılar yazdı. 

1923'de, hiç görmediği Urfa'dan milletvekili oldu. Polonya, İspanya ve Portekiz'de orta elçiliklerde bulundu.  Yine; Yozgat ve iki dönem İstanbul milletvekilliği yaptı. 

Kabri, Rumelihisarı Mezarlığı'ndadır.  

Eserleri, vefâtından sonra kurulan Yahya Kemâl Enstitüsü tarafından derlenip kitap hâline getirildi.  

Bunlar: Kendi Gök Kubbemiz (1961-şiir), Eski Şiirin Rüzgârıyle (1962-şiir), Rubailer ve Hayyam Rubailerini  Türkçe Söyleyiş (1963-şiir), Aziz İstanbul (1964), Eğil Dağlar (Millî Mücâdele yazıları-1966), Siyâsî Hikâyeler (1968), Edebiyata Dâir (1971), Çocukluğum, Gençliğim, Siyâsî ve Edebî Hâtıralarım (1973), Tarih Musahebeleri  (1975), Bitmemiş Şiirler (1976), Mektuplar-Makaleler (1977). 

      YAHYA KEMÂL DİYOR Kİ; 

"Şu kopan fırtına TÜRK ordusudur yâ Rabbi. 

Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi. 

Tâ ki yükselsin ezânlarla müeyyed nâmın, 

Galib et, çünkü bu son ordusudur İslâm'ın!" 


Kaynak: KAPSAMHABER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.