Alexa
banner314

7 Düvele Rest Çekenlerin Yolculuğu

Mustafa Kemal Atatürk'ün 94 yıl önce 18 arkadaşı ile milli mücadeleyi başlatmak üzere Samsun'dan Anadolu'ya geçişinde kullandığı ata yolunda canlandırıldı.

7 Düvele Rest Çekenlerin Yolculuğu
banner327

 Mustafa Kemal Atatürk'ün 94 yıl önce 18 arkadaşı ile milli mücadeleyi başlatmak üzere Samsun'dan Anadoluya geçişinde kullandığı ata yolu üçüncü kez temsili olarak canlandırıldı. 

KONVOY ÇİÇEKLERLE KARŞILANDI

Konvoy Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesi karşısında toplanmaya başlandı. Burada araçlar Türk Bayrağı, İlkadım ve KADEF bayrakları ile donatılırken, İlkadım Belediyesi tarafından katılımcılara çorba ikramında bulunuldu. Yapılan hazırlıkların ardından yaklaşık 300 araçlık konvoy, Mustafa Kemal Atatürk'ün kullanmış olduğu güzergah olan Kuşçullu, Badıllının ardından Mağmur Dağı'nı takip etti en Çakallı ile Karka Deresi mevkisinden Kavak ilçesine ulaştı. Konvoyu Doruk Kahve mevkisinde Hacılı, Karga ve Kaya Köyü muhtarları konvoyu çiçekler ve davul zurna eşliğinde karşıladı. KADEF Genel Başkan Vekili Bahri Çakır'a, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş'a ve Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün'e takdim edilen çiçeklerin ardından konvoy coşkuyla Kavak'a doğru yola çıktı.

 

BAYRAKLARLA YÜRÜYÜŞ GERÇEKLEŞTİRİLDI

Bayram havasında Kavak'a gelen konvoydan Fatih Sultan Mehmet Caddesi'nde inen katılımcılar, Atatürk Meydanı'na kadar olan 250 metrelik mesafeyi açılan Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri ile beraber yürüdüler. Yürüyüşe katılan Muharip Gazilerin yürüyüşü ise Kavak halkı tarafından büyük ilgi ile izlendi. Halkı selamlayarak hep birlikte marşlar eşliğinde yürüyüş Atatürk Meydanı'nda son buldu. Burada yapılan törenin açılış konuşmasını yapan Tarihe Yolculuk Konvoyu Koordinatörü Şakir Demirci, amaçlarının tarihe sahip çıkmak, milli mücadelede kullanılan Ata Yolu'nun gelecek nesile aktarmak olduğunu açıkladı.

 

İLK KIVILCIM KAVAK'TAN ÇIKTI


KADEF Genel Başkan Vekili Bahri Çakır ise, Milli mücadele tarihinin Kavak'ta yazıldığını belirterek, "Bugün burada Kavak Dernekler Federasyonu'nun başlatmış olduğu Tarihe Yolculuk Yürüyüşünün 3.'sünü gerçekleştirdik. Samsun'dan yola çıktık. Şimdi Kavak'tayız. Evet, biz bir yoldan geçtik. Ata yolu denilen bir yoldan. Belki bir kısmımız bu yolu ilk defa gördü. Ancak bilinmeli ki, bir millet esaretten özgürlüğe bu yol ile ulaştı. Bu yol esareti kabul etmeyen bir milletin yoludur. Kurtuluş güneşinin yoludur. Ve o güneş ki, Anadolu'da ilk defa Kavak'ta parlamıştır. İşte bizlerin sembolik de olsa gerçekleştirmiş olduğu bu yürüyüşümüz; Samsun'dan doğan güneşin simgesidir.  Cumhuriyet kurulduğu günden itibaren O güneşin doğuşu kahramanlık destanı olarak anlatılmaktadır. KADEF olarak bizler istedik ki, kahramanlık destanında artık Kavak ilçesinin de adı geçsin. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışı ile başlayan Kurtuluş resmi tuvale çizilirken Kavak ilçemiz unutulmasın. Kavaklı Canbolatoğlu Ekrem Bey'in emrindeki 200 atlı adamıyla birlikte Atatürk'e 'Emrinizdeyim Paşam' demesi Milli Mücadeleyi ateşleyen kıvılcımdır. Milli Mücadelenin ilk kıvılcımı Kavak'tan çıktığı gibi, aziz milletimizin kazma, kürek, çapayla verdigi Milli Mücadeleyi anlatan Kahramanlık destanının ilk sayfası da Kavak'ta yazılmıştır. İlk sayfayı okumadan kitap anlaşılmaz. Kavak'ı geçmeden Havza'ya, Amasya'ya varılmaz. İşte bizler bunu anlatmak için buradayız. Kalplerimiz ise o günkü gibi göreve hazır. Bizler Canbulatoğlu Ekrem Bey'in verdiği tekmil ile Akaloğlu Yusuf Bey'in Düşman İşgali için Yetti gayri! demesini unutmadık. Unutmayacağız Başta Büyük Önder Mustafa Kemal Paşa olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz" diye konuştu.

7 DÜVELE REST ÇEKENLERİN YOLCULUĞU

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Bu 3. tarihe yolculuk Mustafa Kemal Atatürk'ün 18 arkadaşıyla birlikte Samsun'a ayak basışının 94. yıldönümüdür. 94 yıl evvel bu yoldan bu tepeden geçen eşşiz kahramanlarımıza, onlara kucak açan dedelerimize şükranlarımızı arz ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk "Ya İstiklal Ya ölüm" parolasıyla bu yoldan bu tepeden, bu sisli dağlardan geçti. Maddi yokların çok olduğu bir dönemde karşısında inançlı, güvenilir, gözü pek insanları görmesi Mustafa Kemal Atatürk'e "Ben Samsun'u ve Samsun halkını gördüğüm zaman memlekete ve millete ait bütün tasavvurlarımın, kararlarımın herhalde yerine getirilebilir olduğuna bir defa daha kuvvetle inandım" sözünü söyletmiştir. Aslına bakıldığında bu yolculuk, 7 düvele karşı gelişin, rest çekişin ve rest çekenlerin yolculuğudur. Tarih boyu hür yaşamış bir milletin evlatlarının inanmış insanların umut yolculuğudur. Vatanımızı sevme, birlik ve beraberliğimizi diri tutma, bayrağımızı 7 gün 24 saat coşkuyla dalgalandırma, milletimizi Atatürk'ün dediği gibi "Muasır medeniyet seviyesine çıkarmak" isteyenlerin yolculuğudur. Bu ruh ve heyecanla her yıl temsili olarak Tarihe Yolculuğa katılan sizlere en derin saygılarımı sunuyorum. Muhtaç olduğumuz kudret kalbimizdeki imanda ve damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur"

 


DEMİRTAŞ PLAKETİNİ KORE GAZİSİNE VERDİ


Tören sonunda İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş'a, Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün'e ve Muharip Gaziler Dernek Başkanı Ahmet Diril'e katkılarından dolayı KADEF tarafından plaket takdim edildi. İlkadım Belediye Başkanı Necaattin Demirtaş kendi plaketini Muharip Gaziler arasında bulunan Kore Gazisi'ne verdi. Kendisinin babasının da Kore Gazisi olduğunu belirten Demirtaş, gaziler ile yaptığı sohbette duygusal anlar yaşadı. Törenin ardından Kavak Belediye Başkanlığı'nca Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde konuklara yöresel yemeklerden keşkek ikram edildi. Programın ardından İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün ile KADEF Genel Başkan Vekili Bahri Çakır Kavak Karga Köyü'nde düzenlenen etkinliğe katıldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2013, 13:47
YORUM EKLE

banner307

banner325