Alexa
banner314

Amasya Türk Eğitim-Sen'den suç duyurusu

Türk Eğitim Sen Amasya Şubesi Başkanı Kamil Terzi, Amasya Cumhuriyet Başsavcılığı'na İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş hakkında 'Görevi kötüye kullanmak suçundan' suç duyurusunda bulundu.

Amasya Türk Eğitim-Sen'den suç duyurusu
banner327

 Türk Eğitim-Sen Amasya Şubesi Başkanı Kamil Terzi, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş hakkında 'Görevi kötüye kullanmak suçundan' suç duyurusunda bulundu.

Kamil Terzi, dilekçesinde şöyle dedi:

"Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Amasya İl Milli Eğitim Müdürü olarak çalışan şüphelinin aşağıda izah edeceğimiz üzere kanun, yönetmelik ve mevzuata göre üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmediği gibi görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak, kamu malını kişisel lüksü için harcamaktadır.

Şöyle ki; İlimizde dönemin Valisi Halil İbrahim Daşöz tarafından 65 Bin Dev Öğrenci isimli bir proje başlatılmıştır. Proje kapsamında birçok öğrenci kitap satarak, harçlıklarından artırarak para toplamıştır. Ancak zaman içerisinde anılan proje son bulmuş ve yukarıda arz ettiğimiz şekilde sevgili öğrencilerimizin topladığı ve proje için harcanan meblağdan artan bir miktar para eğitim ve öğretim işlerinde kullanılmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne kalmıştır.

Şüpheli, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, söz konusu parayı Eğitim ve Öğretime ilişkin işlerde kullanmak yerine, hali hazırda hizmet için aracı bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne muhtemelen makam aracı olacak (D) sınıfı lüks bir araç almak için kullanmıştır.

Bu hususu şahsen BİMER aracılığı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden sorduğumuzda, şüpheli kendi imzası ile vermiş olduğu cevap ile iddialarımızı kabul etmiş ve Skoda marka Superb model lüks aracı 78 bin lira bedelle alındığını ve bunun 27 bin 600 lirasının 65 Bin Dev Öğrenci projesi nedeniyle artan paradan kullandığını kabul etmiştir.

Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince, şüpheli, arz ve izah ettiğimiz nedenlerle görevinin gereğini yerine getirmeyerek ve görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak kendilerine İl milli eğitim müdürlüğünün eğitim ve öğretimde kullanılabilecek aracı olmasına rağmen lüks makam aracı satın almıştır.

Zira ilimizde halen sabun almaya parası olmayan okullar ve birçok yönden maddi sıkıntı çeken okullar var iken, öğrencilerin cebinden toplanan bu paranın şüphelinin lüks düşkünlüğüne harcanması bir vatandaş ve bir eğitimci olarak benim içimi acıttığı gibi tüm Amasya kamuoyunun da tepkisini çekmiştir. Bu hususlar dikkate alındığında şüphelinin Türk Ceza Kanunu anlamında suç teşkil eden eylemleri nedeniyle, haklarında kamu dava açılması zorunlu hale gelmiştir."

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 21:46
YORUM EKLE

banner307

banner325