Yandex Metrika

Aquaparkın yıkımı başladı...

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haluk Tunçsu yıkımı başlanan aquaparkta incelemelerde bulundu.

Aquaparkın yıkımı başladı...
06 Mayıs 2015 Çarşamba 18:12

 Mersin'de eski Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan döneminde yaptırılan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açılışını gerçekleştirdiği aquaparkta, Kıyı Kanunu'na aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay tarafından verilen yıkım kararı uygulanmaya başlandı. Belediye ekipleri parkın yıkımında işe yarayan malzemelerin başka yerlere taşınacağını bildirdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haluk Tunçsu yıkımı başlanan aquaparkta incelemelerde bulundu. Tunçsu burada gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu alanın denizden dolgu alanı olarak Kıyı Kanunu'na aykırı olarak yapılan bir yapı olması sebebiyle Danıştay'ın projeyi yok sayıp yıkım kararı verdiğini ifade etti. Bu yıkımın bir kamu zararı oluşturacağını ön görerek Danıştay'a sorduklarını anlatan Tunçsu, "Bu projenin yok sayılmasını buranın kaldırılması olarak anlarsak burada yapılan 34 milyon liralık bir yatırım var. Hesaplar bunu gösteriyor. Burada bir kamu zararı oluşabilir. Danıştay bize verdiği cevapta 'hayır kamu zararı yok, ben sözümü söyledim, sen gereğini yapacaksın' cevabını aldık." diye konuştu.

İçişleri Bakanlığına sorduklarında da yargı kararının uygulanmasının istendiğini ifade eden Tunçsu şöyle devam etti: "Bunun üzerine hem Danıştay'ın kararı hem de İçişleri Bakanlığının bu konuda bize yol gösteren yazısı üzerine bu alandaki yapıların değerinin tespitini yaptırdık. Çünkü bundan sonra bu yanlış, kanuna aykırı olarak yapılan bu yapılar bir kamu zararıdır. Böyle bir yatırım yapmak, bunun sorumlularından tekrar alınması amacıyla tespitlerini yaptık. Buradaki her bir binanın kaça mal olduğunu, değerini, bunlarla ilgili rücu işlemlerini yapacağımız için bu tespiti yaptık. Tespitimiz geçen hafta bitti. Biz de bu hafta buradaki binaları kaldırarak burayı boş eski haline getireceğiz." 

AQUA PARKTAKİ HUKUKİ SÜREÇ

Mersin Temiz Toplum Derneği Üyesi Hidayet Dinçer, 2012'de Mersin 1'inci İdare Mahkemesi'ne başvurarak, 5 yıl önce 45 dönüm arazi üzerine 34 milyon lira harcanarak yapılan Aquapark'ın Kıyı Kanunu'na aykırı olduğu, şehir merkezi ve kumsalda en değerli mevkide yer aldığı, proje için harcanan paranın da kamu yararına olmadığını iddia etti. 

Bunun üzerine mahkeme, yaptığı incelemede projenin, kıyı mevzuatı hükümleri ile şehircilik ilkeleri ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle işlemin iptali ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mersin Büyükşehir Belediyesi ise projenin, mevcut yasalara ve şehircilik ilkelerine uygun olduğunu belirtip Danıştay'a başvurarak yerel mahkemenin kararının iptalini istedi. Danıştay 6'ncı Dairesi yerinde keşif yapılmadan karar verildiği gerekçesiyle yerel mahkemenin kararını bozdu. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılımı ile hizmete açtı. 

Danıştay'ın kararı üzerine Mersin 1'inci İdare Mahkemesi yerinde yaptığı keşif sonrası daha önceki gibi yürütmeyi durdurma kararında ısrar etti. Mersin Büyükşehir Belediyesi karara itiraz etti. Dosyayı görüşen Danıştay 6'ncı Dairesi itirazı reddederek idare mahkemesinin kararının yerinde olduğuna hükmetti.

Yerel seçimi kazanan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise tesisi kurtarmak için Danıştay 6'ncı Dairesi'ne karar düzeltme başvurusunda bulundu. Danıştay 6'ncı Dairesi, mevcut delil durumu ve dosya kapsamına göre karar düzeltme isteminin 'İncelenmeksizin' oy birliğiyle reddine karar vererek, yaşanan hukuk sürecinde son noktayı koydu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.