Alexa
banner314

ATAKUM BELEDİYESİ NEDEN İŞÇİ ÇIKARDI?

Bayramdan önce Samsun'da AKP'li Atakum Belediyesi taşeron olarak çalışan 40 işçinin işine son vermişti. İşçiler her ne kadar eylem yaptıysa da geri adım atılmamıştı. Bu işçiler işten neden çıkarıldı?

ATAKUM BELEDİYESİ NEDEN İŞÇİ ÇIKARDI?

Bayramdan önce Samsun'da AKP'li  Atakum Belediyesi taşeron olarak çalışan 40 işçinin işine son vermişti. İşçiler her ne kadar eylem yaptıysa da geri adım atılmamıştı.

Geçen hafta içinde Samsun Atakum Belediyesi’nde taşeron işçi olarak çalışan 40 işçi sözleşme süresinin dolması üzerine, “verimli olmadıkları ve işi sabote ettikleri” iddiasıyla işten çıkarılmıştı

Halbu ki, Atakum Belediyesi Başkanı AKP’li İshak Taşçı, seçim döneminde hiçbir işçinin işten çıkarılmayacağını belirtmişti. 

Bu işçiler işten neden çıkarıldı?

İşine son verilen taşeron işçiler Belediye Başkanı İshak Taşçıdan bir açıklama bekledi. Bunun üzerine Atakum Belediyesi Özel Kalem Müdürü sözleşmeleri feshedilen işçilerle belediyenin bir alakası olmadığı açıklamasını yapmıştı. Taşiron şirket yetkilileri ise bu durumu yalanlamıştı.

 İşten çıkarmalarla ilgili olarak ilkdefa konuşan Taşçı basın açıklaması yaparak  "4734 Sayılı kamu ihale kanununa göre şekli ve içeriği idari şartnamede belirtilen ve 01.01.2014 - 30.04.2014 tarihlerini kapsayan belirli süreli hizmet akdine dayanan ve yüklenici firması Onur Grup. Ltd. Şti ile hizmet tanımı kapsamında belediyemiz çeşitli birimlerinde görev yapan 250 kişi bulunmaktadır.  Hizmet alım süresinin 30.09.2014 tarihinde bitmiş olması nedeni ile personelin %10'luk kısmı ile sözleşme yenilememe kararı almış bulunmaktayız."dedi.

Göreve geldiklerinden itibaren çalışma hızına yetişemeyen ve hizmetleri sabote eden bir ekiple yola devam etmeyeceklerini daha önce açıkladıklarını söyledi.

Sözlerine şöyle devam etti: 

 "Bu personeller hakkında araştırma yaptırdığımı sonucuna göre bir tasarrufta bulunacağımı da katıldığım canlı yayında kamuoyu ile paylaşmıştım. Bahsi geçen personellerle sözleşme yenileme istemememizin altında hiçbir siyasi sebep bulunmamaktadır. Zira görevde bulunduğum süre içerisinde personelimizin performansı ile ilgili araştırmalarım devam edecek ve zaman içerisinde çalışma hızımıza ayak uyduramayan personellerimizle de sözleşme yenilemeyeceğimizi de ifade etmek isterim. " dedi.

CHP İl Başkanı Mehmet Atalay Atakum Belediyesi’nde 40’a yakın çalışan işçinin işlerine  son verilmesi ni ise şöyle değerlendirdi:

“Tam da Kurban Bayramı’nın arifesinde oldu. Asgari ücretle ailelerini geçindirmeden başka gayeleri olmayan bu insanların işten çıkartılmaları ve kıyıma uğramaları bizi çok üzdü. Bu insanlar sadece çocuklarını ve ailelerini geçindirmekten başka amaçları olmayan, en alt görevlerde ve asgari ücretlerde çalışan insanlardır. Belediye başkanı olarak başkan yardımcıları, daire müdürleri, daire başkanları gibi insanları kendisinin belirlemesi anlaşılabilir bir tutumdur. Bu doğaldır ve buna bir şey demiyoruz. Tam da Kurban Bayramı arifesinde bu insanları hangi gerekçe ile işten çıkartıyorsunuz? Bu tutumun anlaşılabilir bir durumu yok. Bu bir insanlık dramıdır. Burası bir hukuk devletidir. Bu arkadaşlar muhakkak kendi haklarını mahkemelerde arayacaklardır” dedi.

AKP'li Belediyeler kadrolaşma adına işçi kıyımlarını bütün hızlarıyla devam ettiyor. Türkiye'nin bir çok belediyesinde görülen bu durum vatandaşların da tepkisini çekiyor. Vetendeşler, Hak-Hukuk-Adalet diye gelenlerin insanların çoluk çocuğunun geçimini temin ettikleri  işlerinden çıkarılmalarının haksızlık olduğunu vurguluyor.

kapsamhaber
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 23:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
turan celik
turan celik - 4 yıl Önce

sayın taşcı adem bektaşta sizin aynı yaptıgınızı odayaptı ondan hicmi ders almadınız otudugunuz makam sizin makamınız degildir size hatırlatırım o makam atakumun makamıdır sizde adem beyin hüsranına ugramayın aklınızı başınıza alın hic yakışmıyor coluk cocugun ekmegiyle oynamak size bu halk bunun icinmi oy verdi

kemal özbek
kemal özbek - 4 yıl Önce

sayın başka neden adam cıkaktmasın rizeden akrabalarını sokmak amaclı işci kıyımına gidiyor rizenin adamları ac kaldıya rizenin adamları ona oy verdiya ondandır sende adem beyin hüsranına ugrarsın sayın taşcı

banner313