Alexa

Balkan Türkleri Derneği, Geçmişe Açılan Pencere Projesi

Samsun Balkan Türkleri Kültür, Dayanışma ve Haberleşme Derneği, İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığınca desteklenen ‘Geçmişe Açılan Pencere’ projesi farklı alanlardaki etkinliklerle ile devam ediyor. 

Balkan Türkleri Derneği, Geçmişe Açılan Pencere Projesi

Ocak ayında bir açılış toplantısı ile başlayan proje, üç farklı kapsamda kültürel tanıtıma hizmet etme noktasında faaliyetlerini sürdürüyor.

PROJEMİZ KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİMİZE ARTILAR KATACAK

Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Uğur Burak Özata, Proje Hakkında Bilgi vererek, Projenin ilk ayağı olan Mübadele Tarihi Eğitimleri her on beş günde bir olmak üzere 19 Mayıs Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi hocalarının farklı konulardaki eğitimleri ile Samsun Balkan Türkleri üyelerine ve mübadele tarihini öğrenmek isteyen halka açık olarak sürdürüldüğüne ve Ayrıca Dr. Öğretim Üyesi Esen Ersoy tarafından hazırlanan ve Nisan ayı içinde planlanan Mübadele Drama Çalışması ise Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilecek farklı ve özgün bir çalışma olduğu bu proje ile hayata geçirileceğini belirterek; "Mübadele Drama Çalışması ile hedeflenen, atalarımızın topraklarından ayrılırken yaşadığı duyguları hissedebilmek, şartlarını anlamak ve ortak hafızamızı canlı tutmaktır” dedi.

Özata; Mübadele tarihi eğitimlerinin önemli bilgileri ortaya koyduğuna dikkat çekerek,“Mübadele Tarihi Eğitimlerimize katkı sağlayan Prof. Dr. Nedim İpek, Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, Prof. Dr. Cevdet Yılmaz, Dr. Esen Ersoy, Dr. Murat Bayram Yılar, Dr. Furkan Çakır’a bu vesile ile bir kez daha teşekkür ederiz." dedi. 

Projenin ikinci ayağı olan Selanik Mübadilleri Yöresi Halk Oyunları Eğitimlerinin ise çalışan üyeler  düşünülerek hafta içi akşam mesai bitiminde planlandığını 3 Erkek 1 Bayan grup olarak sürdürüldüğüne dikkat çeken Özata; "Cigoş, Karşılama, Debreli Hasan, Telgrafın Telleri, Kasap, Çobankızı, Sallama vb. yöresel oyunlarımız öğrenilmekte olup proje kapsamında Selanik Yöresi Ekip Kıyafetlerimiz tamamlanmıştır. Projemizin üçüncü ayağı olan Mübadil Lezzetler Etkinliklerimiz Haziran ayında, farklı mübadil köylerinde yöresel yemeklerimizin yapımı ve tanıtımı şeklinde gerçekleşecektir. Derneğimiz Kadınlar Kolu, bölgemizde unutulmaya yüz tutan mübadil yemeklerini araştırarak günümüz mutfaklarına taşımak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir." dedi.

Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Uğur Burak Özata, buradaki konuşmasını şöyle tamamladı:

Derneğimiz, Geçmişe Açılan Pencer projesi ile unutulmaya yüz tutan kültürel değerlerimizi ve tarihi geçmişimizi öncelikle gençlerimizin öğrenmesini, yaşatılmasını ve Ülkemizin de zenginliği olan milli değerlerimizin korunmasını hedeflemiş olup etkinliklerimize tüm halkımız davetlidir” şeklinde konuştu.
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2019, 17:18
YORUM EKLE