Alexa
banner314

Başkan Şirin, Turgutlu’nun 20-25 Yıldır Değişmeyen Alt Yapısını Yeniliyoruz

Turgutlu Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Belediye meclis toplantı salonunda Belediye Başkanı Turgay Şirin Başkanlığında gerçekleşti. Turgutlu’daki yol çalışmaları hakkında bir açıklama yaptı.

Başkan Şirin, Turgutlu’nun 20-25 Yıldır Değişmeyen Alt Yapısını Yeniliyoruz

Başkan Şirin, “Biz halkımızın bu konudaki yaşadığı sıkıntıları biliyoruz ancak en önemli konu Turgutlu’da alt yapıyla ilgili 20-25 yıldır hiç bir şey yapılmamış olmasıdır. Yaptığımız çalışmalar tamamen ilçemizin ve dolayısıyla vatandaşlarımızın daha sağlıklı bir alt yapıya kavuşması, daha yaşanılabilir bir Turgutlu içindir” dedi.

Turgutlu Belediyesi meclis toplantı salonunda gerçekleşen Ekim ayı meclis toplantısı öncesinde bir açılış konuşması yapan Belediye Başkanı Turgay Şirin, Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından bugün açılışı gerçekleştirilecek olan tesisise yönelik bilgi verdi, Başkan Şirin, “Kamuoyunun da yakından yakından takip ettiği üzere Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’ün 2009 yılından bu yana üzerinde hassasiyetle durduğu Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’ni Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin de katılımlarıyla hizmete açıyoruz. Burada Turgutlu kamuoyunun da bilgilenmesi açısından birkaç önemli hususu belirtmekte fayda görüyorum. Geçen süre zarfında 2012 yılında tesisin yapılması öngörülen araziye dair ilgili kurumlardan izinlerin alınması, projenin çizimi, ÇED raporu, yaklaşık 12-13 kurumdan uygundur görüşü, ihale süreçleri derken yolu dahi olmayan bir bölgede böylesi önemli dev yatırımın gerisinde büyük bir emeğin olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Yüzde 100 kamu kaynağıyla yapılan bu önemli tesis, hem Manisa merkezde hem de ilçemizdeki vahşi çöp depolama alanında yaşanan yangın olaylarını da tarihe gömecek bir gelişmedir. Manisa merkezin olduğu kadar, İlçemizin de kanayan yarasına önemli bir neşter vurmuş bulunuyoruz. Mevcut çöp alanımıza kurulan Katı Atık Transfer İstasyonuyla da Turgutlumuz’un gelecekteki en az 40 yılını kurtaracak bu çevreci yatırımlarımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu konuda üzerine titizlikle giderek ilimize ve ilçemize bu önemli tesisi kazandırdıkları için, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’e de sizlerin huzurunuzda ilçe halkım adına bir kez daha teşekkür ediyorum. Diğer yandan bu ay inşallah hem temel atma hem de açılış töreni heyecanını yaşayacağız. Kapalı Yüzme Havuzu ve Spor Salonumuz’u halkımızın hizmetine açarken, yine ilçemiz adına büyük bir kazanç olacak Battı Çıktı Kavşak Projemiz’in temelini atmış olacağız. Tüm gelişmeleri kamuoyuyla paylaşacağız. Rabbim güzel hizmetlerde bizleri buluşturmayı nasip etsin” dedi.

“Cumhuriyetimizin 94. Yıldönümü Kutlu Olsun”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na da değinen Başkan Şirin, “Ay sonunda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutlayacağız. Cumhuriyetimiz’in 94. yıldönümünde aynı heyecan ve mutlulukla, tarih boyunca, devlet olmanın onuruna, millet olmanın haysiyetine sahip olmuş büyük Türk Milleti’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle şimdiden kutluyor, ülkemizin ve milletimizin kurtuluşu için şanlı tarihimiz boyunca canlarını vermekten çekinmeyen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizin aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum” dedi.

“Yaklaşık 20-25 Yıldır Alt Yapıya Dokunulmamış”

Açılış konuşmasının ardından geçilen gündem maddelerinde 2017 Eylül ayı meclis toplantı tutanağı ve meclis kararları ile 2018 yılı performans programının görüşülmesi, 2018 yılı gelir gider bütçelerinin plan bütçe komisyonuna sevki görüşüldü. Bu gündem maddeleri oy birliği ile kabul edildi. AK Parti grubundan İsmail Parmaksız’ın Turgutlu’daki yolların durumuyla ilgili sorduğu bir soru üzerine açıklama yapan Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, “Yapılan hizmetleri vatandaşlarımız yakınen takip ediyor. Kaldı ki bu yenileme çalışmalarımız devam edecek. Çünkü Turgutlu’da 20-25 yıldır alt yapıya dokunulmamış. Şuan alt yapıyla ilgili çıkan su borularını zaten teşhir ediyoruz. Girdiğimiz her yolda yüzeysel ve görsel güzelliğin yanında o yolun sıkıntısı neyse tamamını gidermeye yönelik hareket ediyoruz. Önce elektrik hatları yer altına alınıyor, arkasından içme suyu hatlarını yeniliyoruz. Peşinden yağmurlama ve kanalizasyonla ilgili sıkıntı varsa onlar gideriliyor. En son yolun çökmemesi için hasır beton ve onun üzerine de kilit parke taşlarını döşüyoruz. Bu yolların önümüzdeki yıllarda tekrar kazılıp bozulmaması için bir çabamız var. Elbette bu çalışmalar tahammül gerektiren, zaman zaman vatandaşlara sıkıntı verdiğimiz bir konu. Ama bittiğinde de bundan yine en çok faydalanacak olan Turgutlu’muzdur. Bunlar kalıcı hizmetler. Bugün yap bir kaç sene sonra kaz, boz yeniden yap bunlar bana çok doğru gelmiyor. Bir de yapılan bu yollarda özellikle Akçakmak Yolu’nda kaldırım yok denilecek kadar az olduğu hepimizce malumdur. Şimdi oraya her iki tarafa da 2.75 metrelik yaya yolu koyuyoruz. Burada en önemli olan konulardan biride budur. Biz insanların hareket halini genişletecek bir çalışma içerisindeyiz” dedi.

“Hem Vatandaşımızı Hem Esnafımızı Düşünüyoruz”

Yapılan çalışmalarla şehir merkezine hareket kazandırmayı amaçladıklarını vurgulayan Başkan Şirin, “Prestij Caddelerindeki amaçlarımızdan birisi de Atatürk Bulvarı’ndaki o hareketliliği bu 6 caddeye de taşımaktır. Özellikle bu caddelerde bulunan esnafımızın da ticari anlamda bir kazanımı olsun düşüncesindeyiz.  Yapılacak peyzaj ve aydınlatmalarla özellikle bayanlarımızın geç vakitlerde dahi bu caddelerde rahat hareket edebilecekleri şeffaf alanlar oluşacak. Tabii ki neticede ilçemizde kapsamlı bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Çalışmalar bu denli kapsamlı olunca ister istemez o rahatsızlıklar bir boyuta taşınıyor. Sürekli ifade ediyoruz; söylüyorum belki şuanda bir tepki alıyoruz aynı yerde yaşıyoruz ve bunu görüyoruz. Ama bittiğinde de çok güzel bir çalışma ile karşılaşacağız” dedi.

Gündem de bulunan diğer maddeden biri olan muhtelif kadro ihdaslarının görüşülmesinde Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin’e veteriner hekim, mühendis ve tekniker kadrolarının yapılanmasıyla ilgili yetki verildi. Bir diğer gündem maddesinde ise Derbent Mahallesi’nde bulunan taşınmazların Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmesi oldu. Bu konu hakkında bir açıklama yapan Başkan Şirin “Derbent Mahallesinde bulunan 2 cami, imam evi, kamelya ve cami şadırvanları Turgutlu Belediyesi’ne devir olmuştu. Diyanetten gelen böyle bir talep var. Bizler bu taşınmazları ücretsiz olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na yani Turgutlu Müftülüğü’ne devir edeceğiz” dedi Oy birliği ile kabul edilen madde sonunda gündemin son maddesine geçildi. Gündemin son maddesinde ise Turgutlu Belediyesi ile Celal Bayar Üniversitesi Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi arasından hazırlanan işbirliği protokolü imzalanması amacıyla Başkan Turgay Şirin’e yetki verilmesi istendi. Meclis bu konuda da oy birliği ile görüş bildirerek maddeyi kabul etti. Alınan bu kararlar ile Ekim ayı meclis toplantısını sonların Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin kararların Turgutlu’muza ve ülkemize hayırlı olmasını temmenni ederek meclis üyelerine de teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 11:27
YORUM EKLE

banner307

banner313