Alexa

Bu bir suç duyurusudur…

Bafra Saadet Partisi (SP) Adayı Selçuk Yıldırım’dan reklam tabelalarının kullanımıyla ilgili kamuoyuna açıklaması

Bu bir suç duyurusudur…
banner327
Bafra Saadet Partisi (SP) Adayı Selçuk Yıldırım’dan reklam tabelalarının kullanımıyla ilgili  kamuoyuna açıklaması

 İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından 9 Şubat 2012 tarihinde Türkiye genelindeki tüm Büyükşehir belediyelerinin tanıtım ve kutlama harcamaları ile ilgili bir genelge yayınlandı. Bu genelgeye göre şehir genelinde birçok noktada bulunan reklam panolarına Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarının kendi fotoğraflarının ve isimlerinin bulunduğu reklam afişleri ön plana çıkarılarak reklam yapılamayacak denildiği halde, belediye başkanlarının, Bafra’da dahil olmak üzere, bu genelgeyi hiç dikkate almadan bildiğini okuduğu görülmektedir. Bu genelgeye göre aşağıdaki suçlar işlenmektedir.

1) Genelge’de “Belediyelerce gerçekleştirilecek tanıtım faaliyetlerinde belde halkının algılaması dikkate alınarak pozitif algılamayı sağlayacak şekilde beldenin tanıtımı esas alınacak, belediye başkanının şahsi tanıtımının yapıldığı düşüncesine sebebiyet verebilecek uygulamalardan özenle kaçınılacaktır” ifadeleri yer almaktadır. Sayın Başkan ise tam tersine belediye imkânlarıyla şahsi ve parti reklâmı yaparak, kamu kaynaklarını talan etmekte ve zarara uğratmaktadır.

2) Bafra Belediyesi’ne ait olan bu bilboardlarda yol ve kaldırım yapımı, asfalt yenilenmesi ve çevre düzenlemesi gibi rutin hizmetler için tanıtım yapmak yerine bilgilendirme gereken hizmetler belirlenerek bu hizmetler için tanıtımının yapılması gerekirken; Sayın Başkan’ın resimleri ve Ak Parti’nin reklam görsellerinden parti logosu çıkartılarak şahsi reklâm yapılmaktadır. Sayın Başkan’ın ve Ak Parti’nin kanun, yönetmelik ve genelgelere aykırı olduğu halde; Aday tanıtımı için Belediye imkânlarını kullanarak vatandaşı reklam bombardımanına tutması ile haksız ve kanunsuz bir uygulamaya imza atılmaktadır.

3) Genelge’de “Belediyelere ait reklam panolarında kutlama mesajları yayınlanırken belediye ya da yapılan hizmetler yerine belediye başkanının adı ile fotoğrafının ön plana çıkarılması biçimindeki uygulamalardan kaçınılacaktır” ifadeleri yer almaktadır. Sayın Başkan mevcut uygulamasında ise; kamu kaynaklarını kullanarak kendi reklamını yapmaktadır. Böylece; 30 Mart yerel seçimleri öncesinde; ‘tarafsızlık ve eşitlik ilkesi’ ayaklar altına alınmaktadır.

4) Sayın Başkan’ın isminin ve resminin Belediye bilboardlarında kullanılarak şahsi reklam yapması; İçişleri Bakanlığı Genelgesi, Danıştay Kararları ile YSK kararlarını hiç’e saymak demektir.

Şimdi birçok il ve ilçede YSK tarafından veya mahkeme kararlarıyla iptal edilen uygulamanın, acilen Bafra’da da sonlandırılması gerekmektedir. Bu kanun tanımaz anlayışa dur demek için yetkilileri göreve davet ediyor, suç duyurusunda bulunup, İçişleri Bakanlığının genelgesini paylaşarak, takdiri kamuoyuna bırakıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 00:08
YORUM EKLE