Alexa

Eskişehir'de kadınlardan şiddet protestosu

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu üyeleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde şiddete karşı yürüyüş düzenledi.

Eskişehir'de kadınlardan şiddet protestosu
Üniversite Caddesi üzerinde bir alışveriş merkezi önünde toplanan yaklaşık 200 kadın, Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir araya geldi. Şiddete yönelik tepkilerini dile getiren kadınlar, hazırladıkları renkli dövizler, davullar ve kıyafetlerle ‘Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa’ şeklinde çeşitli sloganlar attı. Bir süre burada duran topluluk, ardından yürüyüşe geçti.

Üniversite ve İsmet İnönü caddeleri üzerinden sloganlar eşliğinde Porsuk Bulvarı Adalar mevkiine yürüyen kadınlar burada durdu. Erkek şiddetine karşı düdük ve davullarla ses çıkaran kadınlar, daha sonra basın açıklamasına gerçekleştirdi.

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu adına basın açıklaması yapan Sevilay Derman, kadına yönelik şiddetle mücadeleden bahsederek, “Geçmişten bugüne farlı kılıklara bürünen ve günümüzde kadının yaşamını her alanına yayılan şiddeti içselleştirmiyoruz. Toplumca normal karşılanır hale gelmesine izin vermeyeceğiz. Her gün duyduğumuz kadın cinayetleri psikolojik, ekonomik ve cinsel temeldeki şiddete dair yaşanan olaylar, tacizler, tecavüzler, baskılar kadın mücadelesine daha büyük bir direnişle karşılamak geçmişte olduğu gibi bugün de önümüzde görev olarak duruyor” şeklinde konuştu.

Yapılan basın açıklamasının ardından kadınlar, bir süre daha slogan attıktan sonra olaysız şekilde dağıldı.

 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE

banner325