Yandex Metrika

GENÇLERDE ANLAM BOŞLUĞU VE BONZAİ

Gençlerin son zamanlardaki en tehlikeli alışkanlığı haline gelen Bozai SAGEM ve OMÜ'de araştırma görevlisi Esat Şanlı işbirliğiyle masaya yatırıldı.

GENÇLERDE ANLAM BOŞLUĞU VE BONZAİ
23 Ekim 2014 Perşembe 16:02

 Gençlerin son zamanlardaki en tehlikeli alışkanlığı haline gelen Bozai Kısa adı SAGEM olan Samsun Gelişim Merkezi Derneğ, ve  OMÜ'de araştırma görevlisi Esat Şanlı işbirliğiyle masaya yatırıldı.

OMÜ Eğitim Fakültesi Araştırma Görevlisi Esat Şanlı, Bonzai’nin etkilerini sıralayarak başladığını konuşmasında , “Algıda değişme, gevşeme ve yükselmiş duygudurum gibi esrara benzer etkileri vardır. Bazı kullanıcılarda aşırı endişe, şüphecilik, ve varsanılar ortaya çıkmakta, bu doğrultuda gerçeği değerlendirme yetisi bozulmaktadır. Böyle bir durumda yaşamı tehdit eden ciddi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir” dedi.

Bonzai adıyla satılan maddenin kimyasal içeriği değişiklik gösterdiğini de belirten Şanlı, “ Bu durum madenin ortaya çıkaracağı etkinin önceden kestirilmesine bir derece engel olmaktadır. Bununla birlikte bağımlılık yapan tüm maddelerde olduğu gibi bonzai kişiyi bağımlı yapmakla kalmaz kişinin şahsi hayatını sosyal hayatını tıbbi sağlığını olumsuz yönde etkiler. Özellikle beyin kimyası üzerinde etkili olan bu maddeler sinir sistemimizi tahrip eder. Beynin bilişsel işlemleri, düşünme, doğru karar verme, hafıza, öğrenme, dikkati bir mevzu üzerine odaklayabilme gibi işlevler büyük zarar verir” diye konuştu.

GENÇLERDE ANLAM BOŞLUĞU VE BONZAİ

Bonzai’nin anlam boşluğu yaşayan gençler içerisinde kullanımının giderek artan bir madde olduğunu da belirten OMÜ Eğitim Fakültesi Araştırma Görevlisi Esat Şanlı şöyle devam etti;

“Her ne kadar Bu maddenin bitkisel yani doğal olduğunu düşünmeleri, kimyasal içeriği ve zararlı etkileri konusunda yeteri kadar bilgiye sahip olmamaları ilk denemede etkili olabilmekteyse de her hangi bir anlam boşluğu yaşamayan gencin böyle bir maceraya sebepsiz atlamak istemeyeceği açıktır. Bu durumda maddenin ismi, resmi, yapısıyla ilgilenmek yerine bir psikolojik danışman olarak gençleri bu maddenin kullanımına iten ruhsal sebepleri irdelemenin daha yerinde olduğu düşüncesindeyim.

İnsan yaşamın ve kendi varoluşunun anlamını bulma çabası içerisinde olan yegane varlıktır. Bu anlam arayışı ve sorgulamaların yoğunlaştığı dönem ise “keşif dönemi” olarak da adlandırılan ergenlik dönemidir. Ne var ki hayatın karmaşık görünümü ve sağlıksız aile ortamlarıyla bu dönemdeki bazı gençler yaşamın anlamı, kendi varoluşunun ve sorumluluklarının anlamını bulamayıp hayatın anlamsız olduğunu düşünmeye başlar. Bu anlamsızlık duygu ve düşüncesi içerisinde artık genç öfkelidir. Ailesine, çevresine, yaşama hatta kendisine karşı bile öfke, nefret gibi duyguları günden güne perçinleşir. Yaşam anlamsızdır, sağlık anlamsızdır, huzur bir yalandan ibarettir bu gencin gözünde.. Ve bu durumda bütün bu anlamsızlıkları, öfke ve nefretleri unutmak; tüm bu karmaşa içerisinde kendisini bir kapıyla kısmen de olsa başka bir dünyaya atmak ve bu dünyadan sıyrılmak tek kaçış yolu olarak görülmektedir ona. Bu kaçış kapısının adı bazen bonzaidir, bazen başka bir uyuşturucu madde. İhtiyacı olan şeyin bu dünyadan sıyrılmak değil, sıyrılmak istediği dünyanın anlamını bulmak olduğunu görmedikçe bu dünyada uyanık olmak onun için ıstırap olacaktır.

İlaç diye içtiği zehrin yerini zehir zannedip kaçtığı yaşam ve sorumlulukların anlamı aldığında bu hayat onun için kendisinden kopmak istemeyeceği kadar değerli ve bir o kadar da anlamlı olacaktır”

BONZAİDEN KURTULUŞ

Şanlı Bonzai’den kurtuluş hakkında ise şunları söyledi:

“Hemen bütün bağımlılık yapan maddelerde olduğu gibi bonzaide de bireyin kendi kurtulma çabası önşart hükmündedir. Bununla birlikte hastanın izlenmesi ve gerekli tıbbi yardımın yapılması için bir süre hastanede tedavi gerekebilir.

Birey gerçeği değerlendirme yetisini kazandıkça psikoterapiyle sürecin en sağlıklı şekilde atlatılması ve elde edilen sağlık durumunun devamı için yardım verilir. Bütün bunlarla birlikte aile ve toplum içerisinde sevgi, saygı gibi unsurların yeterince korunması önleyici bir etki olarak ciddi önem arz etmektedir”

samsungüncel.haberİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.