Alexa

HABİDER; Arkeolojik Kazı Projesini Bafra'da Başlattı

Genel Merkezi Bafra' da bulunan Halkı Bilinçlendirme Derneği ( HA- Bİ- DER ) , Ana Sınıfı ve Okulu öğrencileriyle yepyeni bir projeye daha imza attı.

HABİDER; Arkeolojik Kazı Projesini Bafra'da Başlattı

Genel Merkezi Bafra' da bulunan ve Başkanlığını emekli öğretmen Yaşar ÖNBAŞ, yaptığı Halkı Bilinçlendirme Derneği ( HA- Bİ- DER ); Ana Sınıfı ve Okulu öğrencileriyle şimdi de yepyeni bir projeye daha imza attı.

Türkiye ve Bafra' da bir ilk olan "Ana Okulu ve Sınıfı Çocukları Arkeolojik Kazı " Projesi' ni başlatan HA- Bİ- DER Genel Başkanı Yaşar Önbaş; "HA-Bİ-DER; bu Bilimselliğin öneminin farkındalığı ile; 24 Ekim 2003 Yılında bu ‘ ÇOCUK GELİŞİM BİLİMİ ’ ni Toplumumuza Kazandırmak amaçları ile kurulmuştur." dedi.

Dernek bahçesindek Arkeolojik Kazı Alanı, minik öğrenciler, aileler, veliler ve Protoko ile birlikte ziyaret edildi. Burada; minikler ellerindeki kazma ve küreklerle, kazı alanında çalışmalar başlatırken; minik yüreklerin sevinç ve heyecanarı renkli görüntülere sahne oldu. Küçük öğrenci çocuklar; kazı alanındaki kumları kazmalarla kazarken; kazıdan çıkan küp, eski oyuncaklar ve aydınlatma araçları gibi bazı eşyaları bulunca sevinçlerinden yerlerinde duramadılar.

HA- Bİ-DER Genel Başkanı Yaşar ÖNBAŞ, yaptığı açıklamada, ”Bugün Ha-Bi- Der olarak, bir mutlu, bir anlamlı, bir güzel günü daha yaşadık. Ana Okulu, Ana Sınıfı öğrencilerine Arkeolojik Kazı yaptırdık. Videolarda ve resimlerde de kayıtlı olduğu gibi; hazıradığımız bir tepeye gömüler yaptık. Oraklar, tütün iğneleri, testiler, çocukların önceden yapılmış oyuncakları, çamaşır tokmakları gibi bu gömüleri buldular. Hatta tokmakla çamaşır yıkadık. Çamaşır makinasına alışkın insanların; bu çamaşır tokmağını görmeleri, hayretlere mucip oldu. Kazı çok mutluluk verdi. Şunları duyduk: “Geleceğiz, sizlerle görüşüp konuşacağız.“diyenleri gördüm. Bugün, bu anlamıyla; bu mutluluğuyla HA- Bİ-DER yeni bir projesini daha uygulamaya geçirdi, hayata geçirdi ve müzesini bir adımdaha genişletti."

HA- Bİ- DER Genel Başkanı Yaşar ÖNBAŞ, konuşmalarına şöyle devam etti:

"Sanat; Dünyayı Doldurur. Müzik; Dünyayı Güzelleştirir, İnsan Ruhunu Besler. Bilim; Dünyayı Refaha kavuşturur. Yeni İcatlara Ulaştırır, Uzaya Tırmanma Yollarını Açar. Doğrusu budur ve bu Esaslar Bilimlerle sabittir. Ancak tüm bu gelişmelerin temelinde ne vardır… hiç düşündünüz mü… Hiç şüphesiz ki bu Gelişmelerin Odağında BEYİN olduğu çok açıktır. Beynin önemini anlatmak için çırpınmayacağım. Onu yüksek tadirlerinize bırakıyorum. Ancak şunu arz etmek isterim: İnsan beyninin % 80’ ni 0- 6 Yaş yıllarında gelişmektedir. Bu konuşmayı hazrlarken önemli yerlerin altına çizgi koyuyordum, burada şaşırdım hangisinin altına bu çizgiyi koyacaktım. 0-6 Yaşın altına mı, yoksa % 80’ nin altına mı koyacaktım. Ağırlıklarını tartamadım. ( Toplumdan her ikisine de çizgi koyulmalı tepkisi bekliyorum. )

Ben de öyle yaptım. Bu gelişimler Bilimlerle, ‘ ÇOCUK GELİŞİM BİLİMİ ’ ile sabittir Ve GERİ DÖNÜŞÜMLERE Bir Örnek: Çiğdem GÜNDÜZ. ve dosyası. HA-Bİ-DER; bu Bilimselliğin öneminin farkındalığı ile; 24 Ekim 2003 Yılında bu ‘ ÇOCUK GELİŞİM BİLİMİ ’ ni Toplumumuza Kazandırmak amaçları ile kurulmuştur. HA-Bİ-DER in bu Bilimsellikte başarılarını saymakla bitmez ki. Bu konuda internete bakmanız kafidir.

Yurt içi, Yurt dışı Pek çok Ödüllerimiz vardır. Ancak ‘TBMM Onur Ödülü' ne’ aday gösterildik ve hiç unutamam ki ‘ RADEV Onur Ödülü " nü’ kazandık. Ancak bu Ödül beni çok heyecanlandırır. Çünkü ‘Negatifi Pozatife verilen’ verilen bir ödüldü. Derneğimiz HA-Bİ-DER Bu Etkin ve Üniversitelerle kurduğu iş birliğ içinde, Bilimsel Projeleri Akademik Eğitimlerden oluşan ve biriken nadide mataryelleri, Bilgi Belge, Resim ve videoları ile bir MÜZE oluşturmuştur.

Bafra “ÇOCUK GELİŞİM BİLİMİ ” OYUN ve OYUNCAK MÜZESİ:

 Bu Müzeyi de Bafra' mıza kazandırıyoruz. Yakında bu müjdeli haberlerimizi de alacaksınız İşte bugün de HALKIMIZI BİLİNÇLENDİRME DERNEĞİ “ HA-Bİ-DER” olarak; ‘ÇOCUK GELİŞİM BİLİMİ ’ esasında yepyeni bir Proje ile karşınızdayız. ANA Okulu- Ana Sınıfı çocuklarımızı bizzat aktife edecek bir Projemiz: HA-Bİ-DER Arkeolojik kazısı. Bu Bafra ve Türkiye' de bir ilk olan, yepyeni projemiz de hayırlı olsun hepimize. Teşekkürler."

Haber: Oktay ZERRİN- Bafra

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2019, 17:23
YORUM EKLE