Yandex Metrika

Halk Aydınlık İstiyor!

EMO Samsun Şubesi Yönetim Kurulu basın açıklaması yaparak Cumhuriyet Bayramını kutladı.'1Kasım genel seçimlerinin yeni bir başlangıç olmasını diliyoruz.'

Halk Aydınlık İstiyor!
28 Ekim 2015 Çarşamba 22:59

EMO Samsun Şubesi Yönetim Kurulu basın açıklaması yaparak Cumhuriyet Bayramını kutladı.

EMO Samsun Şubesi tarafından yapılan açıklama şöyle

Türkiye 2015 yılında baskıcı bir siyasal yapılanmanın açmazlarıyla başa çıkmakta zorlanıyor.Türkiye Cumhuriyeti bütün kurumları ve değerler sistemiyle başlı başına bir yönetim krizinin içinde debelenirken “hukukun üstünlüğü” adına söylenen her söz başından itibaren bir içerik kaybına uğruyor.

Cumhuriyet 93 yaşına giriyor. Ancak, ’Aydınlanmacı Cumhuriyet’in bütün kurumsal yapıları ve değerler sistemi yok edilerek, kurumsal hafızaları sıfırlanarak, Türkiye halkının edilgen ve örgütsüz bir yığın haline getirilmesi bir seçenek olarak sunuluyor.93. Yılın eşiğinde devleti yöneten ideoloji ile Türkiye’nin toplumsal yapısı arasında büyük kırılmalar, kopuşlar ve kutuplaşmalar yaşanıyor.

Cumhuriyet 93 yaşına giriyor. Ancak Cumhuriyetin kuruluş şiarı olan ‘yurtta sulh, cihanda sulh’terk edilmiş durumdadır. Türkiye’yi her geçen gün bölgede yaşanan iç savaşların bir parçası haline getirerekyeni açmazlara sürükleyen, ırkçı ve mezhepçi dış politika Türkiye’yi bulunduğu coğrafyada ‘yalnız’laştırmıştır.

Cumhuriyet 93 yaşına giriyor, Ancak Türkiye özgürlükçü ve demokratik bir hukuk devletinin temel normlarını yerleştirememiştir. Hukukun üstünlüğü adına söylenen her söz başından itibaren bir içerik kaybına uğramaktadır. Ufku dar, bağnaz ve anti-demokratik yöneticilerin özgürlük ve demokratik haktalep edenlere karşı acımasız şiddeti devam ediyor. Kürt sorununun çözümünde demokratik açılım ve barış yaklaşımı yerine, Türkiye halkını milliyetçi bir kutuplaşma içine sürükleyen ayrıştırıcı dil tercih edilmiştir.

EMO Samsun Şubesi;özgürlükçü ve demokratik bir hukuk devletini geliştirmek doğrultusunda, Türkiye’yi ortaçağ karanlığına sürüklemek isteyen savaş yanlısı politikalara karşı barış, emek ve demokrasiden yana örgütlenmelerle aydınlanmacı ve etkin bir mücadeleyi sürdürme kararlılığındadır.

Cumhuriyet 93 yaşına giriyor. Ancak Cumhuriyetin kuruluş şiarı ‘ulusal bağımsızlık’ yerine yabancı sermayeye teslimiyet baş tacı ediliyor. Uluslar arası finans kuruluşlarının istekleri doğrultusunda Türkiye halkının emeğinin birikimi ve üretim/hizmet alanları; tersaneleri, limanları, santralları, dağıtım şebekeleri, telekomünikasyon hizmetleri, madenleri, ormanları ‘özelleştirmede verimlilik, mülkiyetin tabana yayılması’ gibi yalanlarla büyük ölçüde satılmış durumdadır.

Enerjiden iletişime, eğitimden sağlığa ve sosyal güvenliğe uzanan özelleştirme uygulamaları Türkiye’nin kamusal geleceğini ve kamusal yarar düşüncesini de tamamen tahrip etmiştir.AKP rejimi 13 yıllık iktidarının sonunda, istihdam sorununu çözememiş yüksek oranlı işsizliği ‘alın yazısı’ haline getirerek ülkemizi en adaletsiz ülkeler arasına sokmayı başarmıştır. Ayrıca, Demokratik ve katılımcı bir sistemin en önemli yapı taşlarından biri olan sendikalar güçsüz kılınarak emek sömürüsü derinleştirilmiş durumdadır.

Cumhuriyet 93 yaşına giriyor. Ancak parasız, laik ve bilimsel eğitim ihtiyacı yakıcı bir sorun olmaya devam ediyor. Özel okullar yoluyla yaratılan ayrıcalıklı kurumlaşma eğitimde fırsat eşitliğini derinleştirirken ırkçı, bağnaz, ezberci ve kelamcı anlayışla yürütülen eğitim sistemi aydınlık gelecek için en büyük tehdidi oluşturuyor. Üniversitelere yeterli kaynak ayrılmazken, diğer taraftan gecekondu üniversitelerle Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanındaki geleceği çoraklaştırılıyor. Paralı eğitim yoluyla da halkımıza ‘paran kadar oku’ anlayışı kabul ettiriliyor.

EMO Samsun Şubesi olarak; kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü olmaktan doğan sorumluluklarımızın bilinciyle; bulunduğumuz aşamada yukarıda genel çizgilerle değindiğimiz temel kriz noktalarına çok yönlü ve yaratıcı bir yaklaşım gerektiğine inanmaktayız. Bu çerçevede Türkiye’nin genel sorunlarına yabancılaşmayan ve özgül alanlarımız olan enerji, iletişim ve bilişim sektörlerine ilişkin olarak ‘halkçı-kamusal yarar’ perspektifinin savunucusu olmaya devam edeceğiz.

Tüm halkımızın demokratik, laik, insan haklarına ve hukukun üstünlüğü temelinde Cumhuriyet Bayramını kutluyor, 1Kasım genel seçimlerinin yeni bir başlangıç olmasını diliyoruz.

Saygılarımızla
EMO Samsun Şubesi Yönetim Kurulu
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.