Yandex Metrika

Kuruoğlu 'Samsun'da ekmek zammının izahı yok'

Samsun Türk Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu Samsun'da ekmeğe yapılan zamların hiç bir izahının bulunmadığını belirtti.

Kuruoğlu 'Samsun'da ekmek zammının izahı yok'
25 Ocak 2015 Pazar 16:35

Samsun Türk Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu Samsun'da ekmeğe yapılan zamların hiç bir izahının bulunmadığını belirtti.

Kuruoğlu, "
1 Ekmek 250 gram fiyatı ise 1 lira asgari ücret ise 949 lira. Ortalama 5 kişilik aile günde en az 5 ekmek ayda 150 ekmek tüketiyor. Yani aylık ekmek gideri 150 lira oldu. Ekmek için 1 Lira çok yüksek bir fiyattır ve maliyetlerle izah edilmesi mümkün değildir. Kaldı ki 1 adet 250 gram ekmek: Amasya'da 75 kuruş, Tokat'ta 85 kuruş, Çorum'da 85 kuruş, Samsun'da 1 lira. 5174 Sayılı Türkiye odalar ve Borsalar birliği kanuna dayanılarak çıkarılan; Tacir ve sanayiciler tarafından üretilen mal ve hizmetlerin azami fiyat tarifelerinin düzenlenmesi hakkında yönetmeliğin 5.maddesince düzenleme yetkisi vermektedir."dedi.

Kuruoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü;

Aynı yönetmeliğin 7.nci Maddesinde: Belediyeler ve o yerin mülki idare amiri, odalarca tespit edilen tarifeleri uygun bulmadıkları ve bu konuda ilgili odayla anlaşamadıkları takdirde, ayrı ayrı veya birlikte tarifelerin kendilerine yazılı olarak bildirildiği tarihten itibaren on beş gün içinde mülki idare amirliği nezdinde komisyona itiraz edebilir.
Komisyona yapılan itirazlar, tarifelerin uygulanmasını durdurmaz. Komisyon tarifeyi onaylar veya reddeder. Tarifenin reddi halinde, ilgili oda ya komisyonun ret gerekçelerini dikkate alarak yeni tarifeyi hazırlar ya da komisyon kararının kendisine yazılı bildirim tarihinden itibaren on gün içinde ticari davaları görmeye yetkili mahkeme nezdinde itirazda bulunur. Mahkemenin vereceği karar kesindir.

Komisyonun ret kararı vermesi halinde varsa bir önceki dönemde tespit edilmiş tarifeler uygulanır, yoksa tarifelerin uygulanması durdurulur şeklinde belirtmektedir.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Samsun Valimiz mevzuatın kendilerine verdiği yetkiyi kullanarak ekmek zammına itiraz etmelidir.

Yetkilerini tüketiciden yana kullanmaları için bu gün Samsun Büyükşehir Belediyesine ve Samsun Valiliğine çağrıda bulunuyorumİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.