Yandex Metrika

Manisa Büyükşehir Belediyesinden Yanlış ve Taraflı Habere Tepki

Manisa Büyükşehir Belediyesi, manşet gazetesinin yanlış ve taraflı haberlerle kamuoyunu yanlış bildirdiğini belirterek tepki gösterdi.

Manisa Büyükşehir Belediyesinden Yanlış ve Taraflı Habere Tepki
11 Temmuz 2017 Salı 17:33

Manisa Büyükşehir Belediyesi, manşet gazetesinin yanlış ve taraflı haberler yaparak kamuoyunu yanlış bilgilendirmesine tepki gösterdi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklama şöyle:

Manşet Gazetesinin Büyükşehir Belediyemizce ihalesi yapılan bazı yapım ihaleleri ile ilgili yapmış olduğu yanlış ve taraflı haberlerle ilgili kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmuştur.

Büyükşehir Belediyemizce gerçekleştirilen ihaleler 4734 sayılı Devlet İhale Kanununa tabi olarak gerçekleştirilmektedir.
Yaklaşık maliyetler ihale kanunun ilgili maddesi doğrultusunda kamu kurum veya kuruluşları tarafından yayımlanan fiyat listeleri veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarından ve piyasa fiyatlarından yararlanılarak yaklaşık Maliyet Komisyonu tarafından gizlilik esasları doğrultusunda titizlikle hazırlanmaktadır.


2015 yılı Asfalt İhalesinin yaklaşık maliyeti 121.096.797 TL olup % 36 tenzilatla 20 firmanın katılımı neticesinde 77.072.251 TL’ ye sonuçlandırılmıştır.


2016 yılı Asfalt ihalesinin yaklaşık ihalesi 97.560.816 TL olup %22 tenzilatla 24 firmanın katılımı neticesinde 75.737.544 TL’ ye ihale yapılmış olup, bu ihaleler kapsamında ilimiz dahilinde 2414 km asfalt yapılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur.
2017 yılı Asfalt İhalesinin yaklaşık maliyeti 126.311.222 TL olup 25 firmanın katılımıyla gerçekleştirilmiş olup, henüz ihale sonuçlandırılmamış, ilgili firmaların itirazları değerlendirme aşamasında bulunmaktadır.


Belediye Hizmet Binası Yapım İşi İhalesi 23 firmanın katılımıyla gerçekleştirilmiş olup, Kamu İhale Kurumunca yeterlilik kriterlerinde görülen eksiklikler sebebiyle Kamu İhale Kurumu tarafından iptal edilmiştir. 


Büyükşehir Belediyemizce yapılan iddialarda yer verilen ihaleler 4734 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 19/a maddesi gereğince kanununda ve ihale şartnamesinde yazılı genel şartları taşıyan herkes, bu ihaleye katılabilmektedir. İhalelerde istenilen başvuru niteliklerine sahip olan ve usulüne uygun olarak teklif veren adaylar arasından kanunun 10’ uncu maddesinde yazılı yeterlilik değerlendirme kriterlerine göre, en avantajlı teklif veren yüklenici saptanarak ihale süreçleri tamamlanmaktadır. Ve ihalenin her süreci Kamu İhale Kurulu sitesinde KİK tarafından değerlendirilip sonuçlandırılmaktadır. Ayrıca yapılan bütün ihalelerde yargı yolu her zaman açıktır.


İdaremiz tarafından yapılan tüm ihaleler şeffaflık ilkesi doğrultusunda ihale komisyonu marifetiyle katılımcılara açık, emniyet personeli gözetiminde ve kamera kayıtları alınmak suretiyle gerçekleştirilmektedir. Bu şartlarda gerçekleştirilen ihaleye dışarıdan müdahale asla söz konusu dahi değildir. İddiada bulunan ihalelere yaklaşık 25 firmanın katılımı sağlanmıştır.


Söz konusu iddialarda yer alan Büyükşehir Hizmet binası ve Çevre Düzenlemesi yapım İşi ve 2017 Asfalt ihaleleri ile ilgili iddialar tamamen yersiz , isnat sız ve iftira şeklindedir. Çünkü söz konusu işlerle alakalı olarak ortada ne bir ihale komisyon kararı nede herhangi bir sözleşme yapılmamıştır. Söz konusu ihalelerin ihale süreçleri devam etmektedir. İhale süreci tamamlanmamış işlerle alakalı olarak yapılan bu açıklama ve haber kasıtlı ve Belediyemizce yapılan işlere gölge düşürme çabalarından öte gidememiştir.


Haberi yapan gazete ve haber kaynağı olan kişi ve şirket hakkında, yasal yollara gidileceği hususu kamuoyunun bilgilerine arz olunur.


Kaynak: KAPSAMHABER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.