Alexa
banner314

MHP'li Belediye Örnek Oldu

Samsun İlkadım Belediyesi bir ilki gerçekleştirdi. İçişleri Bakanlığı tarafından yerel yönetimlere örnek gösterildi.

MHP'li Belediye Örnek Oldu
banner327
Samsun İlkadım Belediyesi “Askıda ekmek Projesi” ile örnek belediye oldu. Bir ilki gerçekleştiren İlkadım Belediyesi, İçişleri Bakanlığı tarafından yerel yönetimlere örnek gösterildi.

BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Ecdat mirası olan askıda ekmek geleneğini günümüz çağına uyarlayarak dayanışma kültürünü geliştirdiklerini ifade eden Başkan Necattin Demirtaş, " Askıda ekmek Osmanlı insanının paylaşımcı ruhunun özelliğidir.  Sosyal yardımlaşma müessesine önem veren ecdadımız geliştirdiği yardımlaşma usullerini toplum geneline yayarak geleceğe ışık tutmuştur. O dönemde insanlar ekmek fırınına giderek ihtiyacından bir fazla ekmek alır askıya bırakırmış. Ekmek parası olmayan ve ihtiyacı olanlarda para ödemeden askıdaki ekmeği alır evine gidermiş. Bu manada İlkadım Belediyesi olarak toplumsal barış ve kardeşliği yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Hayırseverlik müessesini anlamlı kılmak gayesiyle unutulan yardımlaşma geleneğini günümüze modern bir kimlik kazandırdık. Osmanlıdan günümüze miras kalan askıda ekmek projemizi geliştirerek belediye olarak uygulamaya koyduk. Yokluk ve yoksulluk her dönemde olduğu gibi günümüzde de var.  Bugün dahi çöpten ekmek toplayarak geçimini temin eden insanlarımız var. Biz, İlkadım Belediyesi olarak bu manada bir ilki gerçekleştirerek askıda ekmek projemize yeni bir boyut kazandırdık. " dedi.

TOPLUM GENELİNE YAYMAK İSTİYORUZ

Kampanya ile ilgili kurduğumuz www. ekmeginipaylas. org sitesinden, belediye veznesinden bağışlar yapıldığını kaydeden Başkan Demirtaş, " Bu kampanyamızı daha geniş kitlelere yaymak için SMS’li bağış yöntemini hayata geçirdik. Hayırseverler Avea 8055, Vodafone ve Turkcell’den 9086’ya 1 SMS atarak 5 TL ekmek bağışında bulunuyor. 7’den 70’e herkesin rahatlıkla bağış yapabileceği bu yöntemle geleneksel askıda ekmek projemizi toplumun tüm katmanlarına yayarak yardımlaşma ve dayanışma kültürümüzü perçinlemek istiyoruz." diye konuştu. 

ASKIDA EKMEK PROJESİ BAKANLIK YOLUNDA 

Askıda ekmek projesinin çeşitli kurum ve şirketler tarafından bugüne kadar çeşitli usullerle uygulandığını ancak başarı sağlanamadığını ifade eden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, " Biz askıda ekmek projemizin daha geniş kitlelere ulaşması konusunda ısrarcıyız. Bu manada İç işleri Bakanlığı tarafından örnek gösterilen projenin uygulanış şekliyle ilgili bakanlığa dosya hazırlığımız var. Çalışmalarımızı tamamladıktan sonra İç işleri Bakanlığına dosyamızı göndereceğiz." diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2013, 12:47
YORUM EKLE

banner307

banner325