Yandex Metrika

Samsun'da Kuş Cennetine giden yollar yapılıyor

Samsun Valisi İbrahim Şahin Bafra Kızılırmak Kuş Cenneti yol çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Samsun'da Kuş Cennetine giden yollar yapılıyor
15 Ekim 2015 Perşembe 23:30

Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN ve beraberinde Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ ,Bafra Kızılırmak Kuş Cenneti yol çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, “Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Samsunumuzun değil ülkemizin, Türkiye'nin çok önemli bir doğal zenginliği ve doğal güzelliğidir. Bu doğal zenginlik ve güzellik bir turizm öğesi haline getirilmelidir. Bazı şehirlerimiz turizm potansiyeli olarak şehirlerin tarihi miraslarını, yaylalarını turizm değeri haline getiriyorlar ise bizler de hep birlikte ve Valimizin talimatıyla buraya yönelik çalışmalarımızı kısa, orta ve uzun vadeli üç aşamalı çalışmaları hemen planladık ve uygulamaya başladık. Burada doğal hayatı teşvik edeceğiz.

TÜRKİYE'DE 400 TANE KUŞ TÜRÜ VAR

Kimyasalların buraya zarar vermesine dönük olan Devlet Su İşleri yatırımlarını veya Büyükşehir Belediyesi yatırımlarını arttıracağız. Bu deltayı buradaki insanımızın hayatını kolaylaştıran, değer katan, ekonomisine, geçimine ve çocukların eğitimine katkı veren bir alan haline getirmek istiyoruz. Türkiye'de 550 bin dönüm alanı ile bu büyüklükte bir kuş cenneti yoktur. Burası doğal hayatı koruma ve su basar ormanları ile birlikte 350 kuş türünün yaşadığı bir kuş cennetidir.”dedi.

Kızılırmak Kuş Cenneti yol çalışmalarını yerinde inceleyen Vali İbrahim ŞAHİN burada yaptığı açıklamasında, “Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ile ilgili çok önemli faaliyetler yürütülmektedir. Bu gün burada yapılmakta olan yol çalışmalarını yerinde görmek istedik. Çalışmalar güzel bir şekilde ilerlemektedir. Türkiye'de 400 civarında kuş türü var bunların 350 kuş türü burada görülmüş durumdadır. Onun için burası adeta kuş cennetidir. Burası kuşların 24 saat 12 ay boyunca farklı türlerinin olduğu bir alandır. Burada aynı zamanda hem göçer, hem de kalıcı kuşlar bulunmaktadır. Onun için burası çok özel bir yerdir. Buraya hiç kimsenin zarar vermesine müsaade etmeyeceğiz.

TURİSTLERİN İLGİ ODAĞI HALİNE GELECEK

19 Mayıs ve Bafra ilçeleri tarafında jandarma kulübeleri kuruluyor ve buraya mutlak surette gireni çıkanı takip edeceğiz. Burada hem yasak av dönemimde, hem avın yasağının kalktığı dönemde çok kötü bir şekilde avlanma yapılıyor. Onun için burada silah atılmasına bile müsaade etmeyeceğiz. Bu kuşlar göç mevsiminde 8 saat ile 12 saat arasında havada uçarak kuzeyden buraya gelmektedirler. Ya da güneyden gelen kuşlar burada konaklayarak sıcak mevsimlerde kuzeye doğru uçuyorlar. O yüzden bu bölge bizim için bu anlamda çok önemlidir. Bir de diğer taraftan burası üç veya beş sene sonra sadece Türkiye prömiyerine değil dünya prömiyerine, alanına çıkaracağımız turistlerin ilgi odağı haline gelecek bir yer olacaktır.

SAMSUN'UN BİR DEĞERİ HALİNE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ

Büyükşehir Belediyemiz burada bütün imkanlarıyla seferber durumdadır. Bu bölgede kaçak yapılara ve yasak bölgelere asla müsaade edilmeyecektir. Bu bölgeye motorlu araçlar sokulmayacaktır. Buralara kuşları ürkütmeyen sessiz, akülü arabalarla girilecek ve gezilecektir. Buraya gelen vatandaş veya turistler yabani hayatı gezerek rahat bir şekilde görme imkanı bulacaklardır. İnşallah burası Samsun’a sınıf atlatacak bir yer olacaktır. Burada ayrıca dünyada eşi ve benzeri olmayan su basar ormanları bulunmaktadır. Bunların insanlar tarafından bilinmesi gerekiyor. Buraları biz insanlarımıza açmak istiyoruz. Milli Eğitim Müdürümüz ile imzalanan protokol neticesinde bundan sonra öğrenciler tabiat derslerini veya biyoloji derslerini buraya gelip uygulamalı bir şekilde yapacaklardır. İnşallah burayı çok hızlı bir şekilde Samsun’un bir değeri haline dönüştürürüz.”dedi.

Bafra Kızılırmak Kuş Cenneti yol çalışmaları incelemesine ayrıca, Bafra Belediye Başkanı Zihni ŞAHİN, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan ÇAKIR, Büyükşehir Belediyesi Meclis Grup Başkan Vekili Nihat SOĞUK ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa YURT katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.