Yandex Metrika

Samsun il kadın hakları koordinasyon toplantısı

Samsun il kadın hakları koordinasyon kurulu izleme komitesi vali yardımcısı Mehmet Ali Yıldırım başkanlığında valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Samsun il kadın hakları koordinasyon toplantısı
13 Ekim 2015 Salı 23:52

Samsun il kadın hakları koordinasyon kurulu izleme komitesi vali yardımcısı Mehmet Ali Yıldırım başkanlığında valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Samsun Yerel Eşitlik Eylem Planı, Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programı kapsamında Samsun Valiliği ile ortaklaşa yürütülen bir çalışmadır. Projenin genel amacı yerel düzeyde kadın-erkek eşitliğinin güçlendirilmesidir. Proje kapsamında öncelikle 2011 yılında İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu (İKHKK) oluşturulmuştur. Kurul, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşmaktadır.

Kurul yaptığı toplantılar ve komisyon çalışmaları sonrasında Yerel Eşitlik Eylem Planı’na temel oluşturan görüşleri hazırlamış ve uzmanların incelenmesinden sonra eylem planı oluşturulmuş, kurumlardan görüşler alınarak son hali verilmiş, Samsun İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu tarafından Ağustos 2012 tarihinde yapılan Karar Verici Üst Kurul Toplantısı ile kabul edilmiştir. Kabulü yapılan YEEP’ nin uygulanması amacıyla, Samsun Valiliği Yerel Eşitlik Birimi tarafından 07.09.2012 tarih ve 130 sayılı yazısı ile kurumlara gönderilmiştir. Plan 2013-2018 yıllarını kapsamaktadır. Planda toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için yapılması gereken faaliyetler altı ana başlık altında incelenmiştir:

 Kadın ve Eğitim Hizmetleri

 Kadın ve Sağlık Hizmetleri

 Kadının Ekonomik Hayata Katılımı

 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele

 Kadınların Karar Alma Mekanizmalarına Katılımı

 Kadın ve Kentsel Hizmetler

İzleme ve Değerlendirme Çalışmaları için sahaya çıkan izleme komitesi 67 kuruluşu ziyaret ederek Samsun’da toplumsal cinsiyet alanında yapılan faaliyetler hakkında bilgi ve veri toplama,Değişiklerin ve ilerlemenin öngörülen şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğinin tespit edilmesi,İyi uygulama örneklerinin tespit edilmesi ve yaygınlaştırılması…Denetleme ve teftiş çalışması değildir, elde edilen veriler geliştirme, yeniden yapılandırma ve işbirlikleri modelleri kurgulanması için kullanılır. Konularını içeren saha çalışmasını gerçekleştirmiştir.

Sahadan alınan bu veriler bu gün toplantıda dile getirilerek raporlaması gerçekleştirilmiştir.

Gerçekleşmesi planlanan çalış tayla rapor üst kurula hazır hale getirilmesi kararı alınmıştır…

İzleme komitesinin paylaşımları neticesinde vali yardımcısı Mehmet ali yıldırım: samsunda kadına yönelik şiddeti önleme konusunda oldukça başarılı illerden olduğunu mekanizmaların kaliteli çalıştığını ifade ederken 24 saat şönimin açık olduğunu diğer kolluk kuvvetleri yada başvurulara hemen müdahale edildiğini ifade etti…İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.