Alexa

Samsun Türk Ocağında Avrupa da Din Algısı Konferansı

Samsun Türk Ocağı Bahar Konferansları kapsamında Yrd. Doç.Dr. Fatih Durgun, “Avrupa’da Din Algısı” başlıklı bir konferans verdi.

Samsun Türk Ocağında Avrupa da Din Algısı Konferansı
 Samsun Türk Ocağı Bahar Konferansları kapsamında Yrd. Doç.Dr. Fatih Durgun, “Avrupa’da Din Algısı” başlıklı bir konferans verdi.

Konferans öncesinde açılış konuşması yapan Türk Ocakları Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. K.Tuncer Çağlayan, Avrupa'da gelişen son olaylara baktığımızda güçlü bir İslam karşıtlığının geliştiğini görmekteyiz. Özellikle Fransa'da meydana gelen olaydan sonra Avrupa'da yaşayan milyonlarca soydaşımız ve diğer milletlerden Müslüman kardeşimiz sıkıntılı günleri maruz kalacaktır. Dünyanın sürüklenmekte olduğu din eksenli bir çatışmanın tarihi cephesini anlamak ve muhtemel gelecekteki olayları kavramak için Avrupa'nın dine bakışını bu konferansta anlamış olacağız. Bu vesile ile siz kıymetli misafirlerimize hoş geldiniz diyor konferansımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum dedi.

Yrd. Doç.Dr. Fatih Durgun, Avrupa tarihini doğru biçimde anlayabilmenin yolunun Avrupa’da Hıristiyanlığın güçlü bir müessese haline gelmesinin anlaşılmasından geçtiğini söyleyen Durgun, Roma İmparatorluğu’nun dağılmasından sonra ortaya çıkan hukuki ve siyasi otorite boşluğunun Kilise tarafından doldurulduğunu belirtti. “Evrensel Kilise fikri Avrupalı bir dini kavramdır ve Avrupa’daki sosyal gelişmelerin neticesinde ortaya çıkmıştır “ diyen Fatih Durgun, “Ortaçağ’dan itibaren bütün Avrupa’nın Kilise tarafından disiplin altına alındığını, Protestanlığın milli kiliseler düşüncesinin buna bir tepki olarak doğduğunu” vurguladı. Bugün “Avrupa’da dini kurumların siyasi fonksiyonlarını kaybetmelerinin, dinin hayattan geri çekilmesi anlamına gelmediğini belirten” Durgun, Avrupa Hıristiyanlığının en azından kültürel varlığını sürdürebilmek için suni şekilde oluşturulan “İslam tehdidi” kavramına sarıldığını söyledi. Fatih Durgun, Avrupa’da İslam algısı ve Türklerin bu algıdaki merkezi yerine dikkat çekip, son 20-30 yılda yükselişe geçen ve Charlie Hebdo Saldırısı sonrası zirveye ulaşan İslamofobi’ye karşı muhalefetin bastırıldığını, “Avrupa İslamı” kavramının hem Türklere hem de diğer Müslümanlara asimilasyon uygulanmasının bir aracı haline gelmeye başladığını ve şubat ayında Avusturya’da çıkarılan Müslümanlara ilişkin yasanın bunun göstergesi olduğunu belirtti.

Konferans sonrasında Türk Ocağı Kupasını Şube Başkanı Prof.Dr.K.Tuncer Çağlayan takdim ederken, bozkurt motifli tabağı ise konuşması Fatih Durgun’un babası aynı zamanda Türk Ocağı üyesi olan Öğrt.Gör. Erol Durgun takdim etti.
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2015, 15:49
YORUM EKLE