Yandex Metrika

SAMSUN’DA KANSERLE ETKİN MÜCADELE

Samsun Valisi Hüseyin AKSOY Kanserle savaş haftasıyla ilgili açıklama yaptı.

SAMSUN’DA KANSERLE ETKİN MÜCADELE
03 Nisan 2014 Perşembe 22:17

Samsun Valisi Hüseyin AKSOY Kanserle savaş haftasıyla ilgili açıklama yaptı.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un açıklaması şöyle:


Kanser, günümüzde en önemli sağlık sorunlarından birisidir. En sık ölüm nedenleri arasında birçok gelişmiş ülkede kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırayı almaktadır.
 
Sağlık sorunuyla baş edebilmek için bireylerin kanser konusunda bilinçlendirilmesi,  kanser ve tedavisi hakkında doğru bilgileri edinmelerinin sağlanması gerekmektedir. Bu amaçla Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun önerisi ile 1956 yılında Nisan ayının ilk haftası ülkemizde Kanser Savaş Haftası olarak kabul edilmiştir. Hafta boyunca çeşitli etkinlikler yapılmaktadır, kanserin erken tanısı ve korunma ile ilgili toplum bilgilendirilmektedir.
 
Kanser kontrolünün en önemli aşaması hiç kuşkusuz ki kanseri önlemektir. Kanser tarama yöntemleri ile kanserin erken evrede tespit edilmesi, kanser oluşumundan sonra kanserin başarılı bir şekilde tedavi edilmesi açısından çok önemlidir. Kanser taramaları ve kanser erken teşhise yönelik yurt genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuştur.
 
2008 yılında kurulan ve Şubat ayı itibariyle yeni binasında hizmet veren Samsun KETEM’de; ulusal kanser tarama standartları ile belirlenmiş kanserler olan meme kanseri, rahim ağzı kanseri, bağırsak kanseri taramaları yapılmaktadır. Kadınlara kendi kendine meme muayenesi eğitimi verilmekte, 40-69 yaş kadınlar meme kanseri, 30-65 yaş arası kadınlar rahim ağzı kanseri, 50-70 yaş kadın ve erkekler ise bağırsak kanseri tarama programına alınmaktadır. Ayrıca aile hekimlerimiz de kendine kayıtlı 50-70 yaş kadın ve erkeklere bağırsak kanseri taramaları yapmakta ve diğer kanser tarama programlarına destek vermektedir.
 
İlimizde Kadın Sağlığı ve Meme kanseri konusundaki farkındalığı artırmak ve kadınları tarama programlarına yönlendirmek amacıyla 2011 yılı itibariyle Valiliğimizce Kadın Sağlığı Eğitimi Projesi yürütülmektedir.
 
        Toplumun meme kanseri konusunda eğitim yoluyla bilgi düzeyinin artırılması, riskli yaş gruplarına klinik meme muayenesi ve mamografi uygulanması sonucu, meme kanserinin topluma getirdiği yükün azaltılması amaçlanan projede 20-59 yaş kadınların Kendi Kendine Meme Muayenesi eğitimi alması, en az bir kez klinik meme muayenesinin yapılması ve riskli yaş guruplarına mamografi çekilmesi hedeflemektedir.
 
Klinik meme muayenesi, kamu hastaneleri genel cerrahi polikliniklerinde ve aile sağlığı merkezlerinde yapılmakta ayrıca uygun muayene odaları oluşturularak eğitimlerden sonra da muayene yapılmaktadır.
 
Koordinatörlüğünü Hülya AKSOY’un yaptığı ve Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında kadının olduğu her yerde eğitim verilerek kadınlarda farkındalık yaratılmaya çalışılmıştır. Samsun’da yaşayan 390.000 kadın hedeflenmiştir. Bugüne kadar 314.038  kişiye eğitim verilmiş olup, hedefin % 81.1’ine ulaşılmıştır. Aynı zamanda 37.458  kişiye Klinik Meme Muayenesi yapılmıştır. Eğitim alan kadınların 49’una meme kanseri tanısı konularak tedavilerine başlanılmıştır.
 
‘Erken Tanı Hayat Kurtarır’ sloganı ile projede farklı noktalarda kadınlara ulaşılmaya ve Samsundaki 20-59 yaş kadınlara meme kanserinde erken tanı anlatılmaya devam edilmektedir. 
 
Tüm Samsunlu vatandaşları ücretsiz kanser taramalarını yaptırmak için kayıtlı oldukları Aile Sağlığı Merkezlerine veya KETEM’e davet ediyor, sağlıklı günler diliyorum.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.