Alexa

SAMTAB ŞUBAT TOPLANTISINI YAPTI

Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) Şubat ayı encümen toplantısını yaptı.

SAMTAB ŞUBAT TOPLANTISINI YAPTI
Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) Şubat ayı encümen toplantısına katıldı.

Samsun Valisi İbrahim Şahin Bafra'da Öğretmenevi toplantı salonunda düzenlenen ’19 Mayıs, Bafra, Alaçam ve Yakakent’ Turizm Eylem Planı’nın açıklandığı, Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) Şubat ayı encümen toplantısına katıldı.

Bafra Öğretmenevi toplantı salonunda düzenlenen Bafra, 19 Mayıs, Alaçam ve Yakakent ilçesi Turizm Eylem Planı Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği Şubat ayı encümen toplantısının açılışında Bafra Belediye Başkanı Zihni ŞAHİN, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman TOPALOĞLU, Alaçam Belediye Başkanı Hadi UYAR ve Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin KIYMA bir konuşma yaparak ilçeleri hakkında bilgi verdiler.

TARIMSAL KALKINMA EYLEM PLANIMIZ OLMASI LAZIM

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ toplantıda yaptığı konuşma şöyle: “İlçelerimizdeki turizm potansiyellerini ve bu turizm potansiyeli ile ilgili neye sahip olduğumuzu biliyoruz. Daha önce bu potansiyellerin tümünü bir master planı hazırlayarak bunun içine koyduk. Bu master planı içerisinde Samsun’un 17 ilçesiyle birlikte 10 bin kilometre karelik, 1 milyon hektarlık bu alan içerisinde ne kadar turizm potansiyeli ve ne kadar öğe varsa bunların hepsiyle bir turizm potansiyeli sağlanır denmiş. Ama biz bu master planı içerisinde bir yol haritası bulamıyoruz. Bugün için hangisi ne kadar önceliklidir bunu ifade etmekte güçlük çekiyoruz. Bunun için biz ilçelerimize giderek bu master planının içerisinden seçtiğimiz ve harekete geçireceğimiz üç beş tane projeyi bularak bunları yapıp önümüzdeki 2 yıl içerisinde bitireceğiz. Bugüne kadar gittiğimiz ilçelerde de güzel neticeler aldık.

Hangi ilçede, hangi programların düğmesine basacağımızın adını da büyük oranda yaptığımız toplantılarda koyduk. Bunların bazılarının ihalelerini bile yaptık. Bazıları ihale aşamasında, bazılarının projelerini yapıyoruz. Bu gün de bu ilçeler için neler yapabilirizi bu gün burada konuşup kararlaştıracağız. Turizm yönünden çok ihmal edilmiş ilçemiz var. Onun için turizmden başladık. Yine bu şekilde bir araya gelerek çok geniş anlamda üreticilerle birlikte tartışacağımız kırsal kalkınma, tarımsal kalkınma eylem planımız olması lazım. Tarımsal kalkınma ile de ilgili 2 yıllık bir tarımsal projeksiyon tutmamız lazım. Onun harekete geçirilmesi ile ilgili bir çalışma yapmamız lazım.

Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN yaptığı konuşmasında, Sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesi ve elele vermesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

BİZİM MİKRO ÖLÇEKLİ DE İLÇELERİMİZ OLMALI

Bafra Kuş Cenneti bölgesini turizme kazandırmak için çok yapacağımız şeyler var. Arkadaşlar, parayla pulla hiçbir şey olmuyor. Siz çok zekice projeyi üretin emin olun parayı buluyorsunuz. Samsun bizim makro ölçekte ortaya koyacağımız il bazında bir proje ise, bizim biraz mikro ölçekli de ilçelerimiz olmalı. İlçede kaymakamı, belediye başkanı, ilçe başkanı, belediye meclis üyeleri ve sivil toplum örgütleri mutlak suretle el ele vermeleri gerekiyor. Eğer bunu yapamazsanız mesafe alamazsınız. Bu konuda okulların gezileri çok önemlidir. Çocuklarımızı sirkülasyon halinde otobüslerle ilçelerimizi görmeleri ve gezmeleri için taşımalıyız. Oraları görmelerini sağlamalıyız. İşte turizmi biz buradan başlatacağız.

BAFRA KUŞ CENNETİ İLE İLGİLİ PROBLEMLERİMİZİ ÇÖZECEĞİZ

Arkadaşlar başka önemsediğim konulardan bir tanesi de, yolda seyahat ederken araçlardan aracın camı açılarak arabanın içerisinde ne varsa yola atılıyor. Böyle bir şeyler gördüğünüzde mutlaka uyarın. Her tarafı kağıt, poşet, naylon ve çirkinliklerle dolu bir yere sizce turist gelir mi? Bu konulara çok dikkat edelim. İlimizi, ilçemizi temiz tutmak bizlerin ve sizlerin ellerinde, elimizde bulunan çöpleri mutlaka çöp kutularına atalım. Şehrimizin, ilçelerimizin ve özellikle köylerimizin temiz olması gerekiyor. Bu konulara el birliği ile çözüm üretelim ki biz turizm konusunda mesafe alalım. Bafra Kuş Cenneti ile ilgili problemleri çözeceğiz. Çok kaliteli bir Kuş Cenneti Milli Park’ı oluşturacağız. 22 Şubat’ta av sezonunun kapanmasıyla birlikte Jandarma Komutanımıza tüfek sesi duymak istemediğimi’ söyledim.

BAFRA VE ÇERŞAMBA OVALARI İNANILMAZ ZENGİNLİKTE

Kuş Cenneti için gerekirse giriş-çıkışlara konteynır koyacağız, girişleri kontrol altına alacağız. Av yasağının başladığı tarihten itibaren asla avlanma yapmayacağız. Çünkü bu Kuş Cenneti bizim parayla satın alamayacağımız değerde bir kıymettir. Bunu çok iyi değerlendirmemiz lazım. Avlanma yapılacaksa da av yasağı dışında av sahası oluşturalım orada insanlar avlansınlar ama kontrollü olsun. Kontrollü bir şekilde avlanma olsun ama bu avlanma katliama dönüşmesin. İlimiz sınırları içerisinde bulunan Bafra ve Çarşamba Ovaları inanılmaz zengin bir yer, buraların ne olur kıymetini bilelim. Bu kadar güzel bir mecrayı biz güzel değerlendirirsek emin olun biz Türkiye’yi doyururuz. Ama bu işi çok planlı bir şekilde yapmamız gerekiyor. Eğer bu işi biz baştan sağma yaparsak hiçbir mesafe alamayız.

HER İLÇEMİZİN FARKLI ZENGİNLİKLERİ VAR

Bu konularla ilgili sizden isteğim bize ve kendinize yardımcı olmanızdır. Buralar bizim memleketimiz, yuvamız. Gidecek başka bir yerimiz yok. Onun için bu Kuş Cenneti konusunda belki 2 yıl veya daha fazla bir çalışma yapacağız. Kuş Cennetine gelen vatandaşlar araçlarını park edecekler, orada bulunan sessiz araçlarla, elektrikli araçlarla maliyeti neyse ödeyerek Kuş Cenneti içerisinde dolaşacaklar. Motor sesi olmayan, korna sesi olmayan araçlarla Kuş Cennetinin içerisinde gezecekler. Biz orada bulunan hayvanları strese sokmadan dolaşalım. Kuş Cennetinde bulunan leylek yuvaları bile sadece turizm için yeterli olabilir. Onun için bu güzelliklerimizi iyi bir şekilde tanıtmamız gerekiyor. Bunların her biri bir marka, ama çok olduğu için kıymetini bilemiyoruz. İlçelerimizin hepsinin ayrı ayrı güzellikleri bulunmaktadır. Biz bunları ayrı ayrı marka haline getirmemiz gerekiyor. Bunu yaptığımız zaman mutlaka iç turizmde bir canlanma olacaktır.Samsun olarak bizim önümüzde üç önemli tarih var. Mesela 2017 bizim için bir milattır. 2017 tarihinde spor tesisleri konusunda Samsun’da doyum noktasına uluşmamız gerekiyor. İkinci önemli tarih 2019 tarihidir. Yani Atatürk’ün 1919 yılında Samsun’a çıkışının 100. Yılı çok önemlidir. Diğer önemli tarih 2023 hedefidir. Türkiye 2023 yılında dünyada ekonomisi gelişmiş 10 ülke içerisine girmeyi hedefliyor. Bizimde Samsun olarak 2023’te ekonomisi en iyi olan ilk 10 il içerisinde olmamız gerekiyor. İnşallah bu hedefimizi tuttururuz. Katılımınızdan dolayı sizlere ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.

Bafra Öğretmenevinde düzenlenen toplantıya ayrıca, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer ARLI, Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa YURT, Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan ÇAKIR, Büyükşehir Belediyesi Meclis Grup Başkan Vekili Nihat SOĞUK, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık EDİS, Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği encümen üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2015, 21:55
YORUM EKLE

banner325