Alexa

Turizmciler 'Kayı' isminden rahatsız

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Kayaköy'ün isminin referandumla 'Kayı' olarak değiştirilmek istenmesi turizmcilerin tepkisini çekti.

Turizmciler 'Kayı' isminden rahatsız
 Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Kayaköy'ün isminin referandumla 'Kayı' olarak değiştirilmek istenmesi turizmcilerin tepkisini çekti.

Fethiye Belediye meclisinde alınan referanduma gitme kararını 'şov yapmak' olarak değerlendiren turizmciler, Kayı isminin turizme herhangi bir katkısının olmayacağını, aksine kayba neden olacağını söylüyor.

Fethiye'de bulunan 5 bin yıllık geçmişe sahip Kayaköy'ün isminin Kayı olarak değiştirilmesi için Fethiye Belediye Meclisi tarafından referandum kararı alındı. Kayaköy'de oturan bir kişi tarafından verilen teklif Demokrat Parti, CHP ve AK Partili meclis üyelerinin oy birliği ile meclisten geçti. Meclisin aldığı bu karar turizmcilerin tepkisini çekti. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Fethiye Bölge Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Taşçı, alınan kararı şov yapmak olarak değerlendirdi. Turizmde bölgenin Kayaköy olarak tanındığını hatırlatan Taşçı, Kayı isminin bölgeye ve turizme herhangi bir katkısının olmayacağını vurguladı. 

Alınan kararı turizm açısından kayıp olarak ifade eden Salih Taşçı, "Bu karar Kayaköy algısının silinmesi olacaktır. Rumlardan gelip burası bizim diyen yok. Durduk yere böyle bir karar alınmasına anlam vermek zor. Turizm envanterlerinin tamamında burası Kayaköy olarak geçiyor. Siz burayı Kayı yaptığınız zaman bölgeye gelen turistlere bunu nasıl açıklayacaksınız. İnsanlar Kayaköy olarak gelecek, aradığını bulamayacak. Sadece Fethiye ve iç pazara hitap eden bir yer olsa bile Kayaköy ismini insanlardan silmek zor olacaktır. Önümüzde bir Seydikemer örneği var zaten. Hala turistik çalışmalarda burası Kemer olarak kullanılıyor. Bence bu keyfi bir çalışma. Turizme ve bölgeye bir katkısı olacağını sanmıyorum." diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2015, 13:52
YORUM EKLE

banner325