20 Maddede Irak'ın Kuzeyi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Irak’tan ayrılmayı öngören bağımsızlık referandumu kararını aldı. Önümüzdeki Eylül’de yapılması planlanan oylamanın hazırlıkları da başladı.

Dünya 25.08.2017, 17:49 25.08.2017, 21:52
20 Maddede Irak'ın Kuzeyi

Eylül ayında, IKBY Başkanı Mesud Barzani ile Kürt parti liderlerinin vardıkları anlaşma doğrultusunda Irak’tan ayrılma konusunda referandum yapılması bekleniyor. Bir çok kaynağa göre,referandum 25 Eylül olarak kararlaştırıldı. IKBY’nin ayrılma girişimine Bağdat’ın karşı çıkacağı gibi diğer bölge ülkelerini de ciddi bir şekilde tahrik edecek. IKBY,Kerkük gibi başka bölgeleri de topraklarına katmak istiyor. Bu durum bölgede yeni askeri-siyasi çatışmaları tetikleyeceği belirtiliyor.

İŞTE 20 MADDEDE IRAK'IN KUZEYİ

1. İki sene'dir IKBY Parlamentosu dondurulmuş, hiçbir şekil'de oturum gerçekleşmiyor ve "Goran Hareketinden olan Parlamento Başkanı" Erbil'den kovulmuş ve oraya girişi de yasaklanmıştır.

2. Üç sene'dir IKBY Başkanı'nın süresi bitmiş ve gayr-i meşru bir şekil'de Başkanlık koltuğunda oturmaya devam ediyor.

3. İki yıl'dır memurların maaşı çok eksik ve çok geç ödeniyor. Artı Ekonomi kriz başını alıp gidiyor.

4. Barzani; Avrupa Parlamentosunda "Goran Hareketini" 2 darbe kalkışması ile itham etti. Goran Hareketi ise "Barzani'yi"; siyasetten hiç anlamayan diye nitelendirdi.

5. Barzani; Avrupa'ya Referandum ve kurmak istediği yeni devlet için destek almaya gitti.

6. Talabani (hasta ve engelli olmasına rağmen); Referandumu engellemek ve Barzani'ye karşı gelmek için İran'a gitti.

7. Irak Merkezi Hükümet terörle savaşırken, IKBY 25 Eylül'de Referandum kararı almış.

8. Kerkük'ün güneyi "el-Havice" bölgesi henüz komple DAEŞ'in kontrolünde iken IKBY Referandum gerçekleştirmek istiyor.

9. 10 Haziran 2014 tarihinden sonra yaklaşık 4 milyondan fazla Irak'lı evinden olup mülteci vaziyetine gelmiş iken IKBY Referandum gerçekleştirmek istiyor.

10. Kendi aralarında bile henüz tam ve net bir karar verememelerine rağmen "Barzani" Referandum ve yeni bir devlet kurmak istiyor.

11.Kerkük Valisinin''Tüm unsurlar  referanduma katılacak ancak bağımsız bir Kürt Bölgesel Yönetimi'ne hemen katılmak zorunda değiller"açıklaması Erbil ile kendi içlerinde yapılan pazarlığa yönelik. Türkmenler Kerkük’te refaranduma katılmıyor. Araplar ise ikiye bölünmüş durumdalar.

12.IBKY kendi alanına başta Kerkük ve diğer petrol sahalarını dahil etmek istiyor. Peşmerge şu an bu alanlar için pozisyon almış durumda.Şu an Kerkük dışında Tuzhurmatu’da peşmerge varlığı var.

13.Dış işleri bakanının Bağdat ve Erbil ziyaretleri alan gelişmelerini etkilemedi. Barzani karardan vazgeçmeyeceklerini bakanın yüzüne söyledi. Bağdat-Erbil arasındaki müzakereler devam ediyor.

14.Bağdat’ın 25 Eylül’de referandumu engelleyecek gücü yok.IBKY 25 Eylül’de referandumu gerçekleştirecek.Ardından sınırlar, petrol paylaşımı konularında Bağdat’la ikinci bir müzakere süreci başlatacak.Bu süreçte kontrol noktaları ve diğer alanlar tartışmalı ve gerginlik ile devam edecek.

15.Bu süreçte IBKY başta ABD olmak üzere Batı ülkeleri ile Kerkük’ü de içine alan petrol anlaşmaları yapacak. Zaten ilk görüşmeler yapıldı.

16.--25 Eylül sonrası Haşdi Şaibi ile peşmerge arasında olası Kerkük bölgelerinde çatışmalar yaşanma olasılığı her gün artıyor.Tazehurmatu ve Tuzhurmatu’da Haşdi Şaibi güçleri sayılarını artırıyor.

17.Başta Kerkük olmak üzere Türkmenler DEAŞ’ta olduğu gibi çatışamların içinde kalacaklar. Bu da yeni alan boşalmalarına ve göçlere neden olacak.Türkmen bölgeleri ikinci defa boşaltılacak.

18.PKK artık Kandil dışında Sincar’da alan kontrolü elde etti. Referandumda PKK hem Sincar’da hem de Kerkük’te oylamaya katılacak.

19.Türkiye kamuoyu Irak kuzeyindeki gelişmeleri yeterince kavrayamadığında sılagonvari söylemler dış siyaset olarak algılanıyor.

20.İsrail 25 Eylül sürecini resmi olarak destekleyen ve yeni yapıyı tanıyacağını açıklayan ilk ülke oldu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)