8 Uygur’a idam cezası

Uygur Özerk Bölgesi’ndeki iki saldırının failleri oldukları gerekçesiyle, 8 Uygur idam cezasına çarptırıldı.

Dünya 08.12.2014, 12:20 08.12.2014, 22:46
 8 Uygur’a idam cezası
Çin’in kuzeybatısındaki Şincan (Xinjiang) Uygur Özerk Bölgesi’ndeki iki saldırının failleri oldukları gerekçesiyle, 8 Uygur idam cezasına çarptırıldı.

Çin’in devlet televizyonu CCTV’nin haberine göre, Urumçi Orta Dereceli Halk Mahkemesi, 30 Nisan’da bölgenin merkezi Urumçi’deki Güney Tren İstasyonu'nda gerçekleştirilen saldırının faili Ahmet Reşit (Çincesi Ahamaiti Rexiti) ile 22 Mayıs’ta sabah saatlerinde pazar yerinde gerçekleştirilen bombalı saldırının faili Abulizi Davuti’nin (Davut) de aralarında olduğu 8 kişiye idam cezası verildi.

Haberde, söz konusu saldırının diğer sanıklarından 5 kişiye iki yıl ertelemeli ölüm cezası, 4 kişiye ise ömür boyu ve değişen yıllar arasında hapis cezası verildi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in bölgeyi ziyaretinin son gününde, Güney Tren İstasyonu’nda 30 Nisan’da gerçekleştirilen saldırıda 1 kişi ölmüş, 79 kişi de yaralanmıştı. Saldırıda 2 saldırgan da öldürülmüştü. 22 Mayıs’taki sabah pazarında gerçekleştirilen saldırıda da aralarında 4 saldırganın olduğu 39 kişi hayatını kaybetmiş, 90 kişi de yaralanmıştı. 
Yorumlar (0)