Alexa

ABD Başkanı Donald Trump, Gerginliğin azıltılmasını istedi

ABD Başkanı Donald Trump, Hindistan'ın Cammu Keşmir'in ayrıcalıklı statüsüne son vermesinin ardından Hindistan ve Pakistan arasındaki gerginliğin diyalog yoluyla azaltılmasını istedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Gerginliğin azıltılmasını istedi

Hindistan'ın Cammu Keşmir'in ayrıcalıklı statüsüne sona ermesinin ardından Hindistan ve Pakistan arasında diyalog yoluyla gerginliğin azaltılması çağrısını yaptı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklada, Trump ve Pakistan Başbakanı İmran Han telefonda bölgesel meseleleri görüştüğü ifade edildi. Trump, Han'a Hindistan ve Pakistan'ın Cammu Kaşmir sorunu nedeniyle artan gerginliği diyalog yoluyla azaltmaları gerektiğini iletti.

Hindistan'ın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e özel statü tanıyan anayasa maddesini 5 Ağustos'ta iptalinin ardından  gerilim devam ediyor. Bölgeye özel statü tanıyan maddenin iptal edildiği günden bu yana Cammu Keşmir'de yoğun güvenlik önlemleri ve kısıtlamalar bulunuyor.

Yetkililer her ne kadar herşeyin normale döndüğünü söylesede Uluslararası basın, bölgede internet, cep telefonları, sabit hatların kesilmesi dahil kısıtlamaların sürdüğünü, yollarda hala barikatların görüldüğünü bildiriyor.

Toplam 222 bin 200 kilometrekare alana sahip bölge, Hindistan alt kıtasının 1947'deki bölünmesinden bu yana Hindistan ve Pakistan arasındaki anlaşmazlığa konu oluyordu. Keşmir sorunu, İngiliz sömürgesinden kurtulan Hint Yarımadası'nda Pakistan ve Hindistan'ın iki ayrı ülke olarak ağustos 1947'de bağımsızlıklarını ilan etmesiyle başlamıştı.

İngiltere 1947'de Hindistan'dan çekildi. Keşmir'i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Hindistan ile birleşmeye karar verdi.

Karara, Müslüman Keşmir halkı karşı çıkarak Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947'de ilk kez savaştı. 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2019, 01:58
YORUM EKLE

banner325