ABD Başkanı Trump'tan, G-20 zirvesinde Türkiye İtirafı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya'da Osaka kentinde gerçekleşen G20 Devlet Başkanları zirvesi ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Dünya 01.07.2019, 04:31
ABD Başkanı Trump'tan, G-20 zirvesinde Türkiye İtirafı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Osaka kentinde gerçekleşen G20 Devlet Başkanları zirvesi ardından önemli açıklamalarda bulundu. 

Trum'ın “Erdoğan benim bakış açımla çok çetin biri” sözünden memnuniyet duyduğunu belirten Erdoğan, “Pazarlıkta çetin biriysem -ki severim- bu iyi bir şey” değerlendirmesinde bulundu.

BEN SİZİ BU YÜZDEN SEVİYORUM

Japonya'nın Osaka kentinde Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yanı sıra Fransa, Almanya, İngiltere, Hindistan, İspanya ve Endonezya liderleriyle, BM Genel Sekreteri ve Dünya Bankası Başkanı ile görüştü. Trump'ın görüşmede S-400 ile ilgili çok açık, net, dürüstçe ifadeler kullandığını, kendisine “Ben sizi bu yönünüzle seviyorum” dediğini anlattığını belirten Erdoğan, "Temaslarınızın en önemli gündem maddesi S-400 ve Trump'la görüşmenizdi. Trump “Obama yönetimi Patriotları Türkiye'ye satmadı. Erdoğan benim bakış açımla çok çetin biri. Bu gerilimde Erdoğan'ın suçu yok. Ben kendisi ile çok iyi anlaşıyorum” dedi. 

Trump “Bu adaletsizliktir”

Erdoğan, Trump'ın S-400 ve F-35'ler konusunda Türkiye'ye destek verdiğini, S-400 ile ilgili çok açık, net, dürüstçe ifadeler kullandığını belirterek, "S-400'le ilgili olarak da “Haklısın” dedi. Bugün işi çok daha ileri bir seviyeye taşıdık. Bu ileri seviyede de Sayın Trump “Bu adaletsizliktir” dedi. Bu çok önemli. Sayın Putin'le üçlü olarak bir araya geldiğimizde de yine makul ve güzel şeyler söyledi. Tabi daha önce de Sayın Putin ve Trump arasındaki görüşmeyi Sayın Putin zaten bize anlatmıştı. Yani oralardaki görüşmelerde  bu konu olumlu istikamette. Öyle zannediyorum ki herhangi bir sıkıntı olmadan bu süreci aşacağız. (...) Bu arada biz bir de oradan THY olarak 100 tane Boeing uçağı alıyoruz… Halkbank konusunun DA kısa sürede çözüleceğini ümit ediyoruz." dedi.

KARŞILIK VERDİK

İdlib'de Putin ile çalıştıklarını belirten Erdoğan, "Şu anda orada Rusya'nın tesiri olsa bile biz bunun arkasında rejimin olduğunu görüyoruz. Putin'e bu saldırılar konusunda rejimi uyarmasını söylüyoruz. Son olayda rejimin bizim gözlem noktalarımıza yaptığı saldırıda 1 askerimiz şehit oldu. Biz de buna gerekli karşılığı verdik. Bundan sonraki süreçte de eğer böyle bir yanlışları olursa gerekli dersi almaya devam edecekler." dedi.

TÜRKİYE'DE TOPLANMAYI PLANLIYORUZ

Türkiye-Rusya-İran olarak bir üçlü zirve yapmak için arkadaşlarını görevlendirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu üçlü zirveyi yakın zaman içinde temmuz başı gibi gerçekleştireceğiz. Üçlü zirvenin ardından Türkiye-Rusya-Almanya-Fransa olarak dörtlü İstanbul Zirvesi'ni toplamayı planlıyoruz." dedi.

HİNDİSTAN'A ZİYARETİMİZ OLACAK

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmelerde, ikili ticaret ilişkilerinin yanı sıra Suriye, İdlib, Libya ve terörle mücadele konularını ele aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı  Erdoğan, "Hindistan Başbakanı Sayın Modi ile de güzel bir görüşmemiz oldu. Daha önce ticaret hacmimizi 10 milyar dolara çıkarmayı kararlaştırmıştık; bu hedefi neredeyse yakalamış bulunuyoruz. Bu görüşmemizde hedefimizi 20 milyar dolar olarak yeniledik. Bunun üzerinde duracağız. Hindistan'ın yazılımda ve siber güvenlikte önemli bir konumu var. İlaç sektöründe de güçlü bir ülke. Bu konularda müşterek bir çalışma içerisine girmeye Sayın Modi de çok olumlu baktı. Kendisi bu yıl içinde ülkemize bir ziyaret düşünüyor. Ardından da, muhtemelen 2020'nin ilk çeyreğinde, bizim Hindistan'a bir ziyaretimiz olacak" dedi.

ERDOĞAN: BİZİ SURİYE HALKI ÇAĞIRIYOR

Şu anda Münbiç'le ilgili olarak verilmiş bir söz olduğunu belirten Erdoğan, "Daha önce Sayın Trump da çekilme talimatını vermişti. Fakat maalesef o söz daha yerine gelmedi. Daha önce söylediğimiz gibi orası yüzde 80-85 Araplara ait. Oranın işgalcilerle yakından uzaktan alakası yok. Şu anda burada işgal devam ediyor. Bazıları da 'sizi oraya kim sizi çağırıyor?' gibi laflar ediyor. Bizi Suriye halkı çağırıyor. Münbiç'te Münbiç aşiretleri çağırıyor. 'Gelin bizi kurtarın' diyor. Bu tür bir durumla karşı karşıyayız. Dolayısıyla biz onu yerine getiriyoruz. Kaldı ki ne ABD ne Fransa ne İngiltere ne Almanya. Hiçbirisi oraya davetli değil." dedi.

Yorumlar (0)