ABD Başkanı Trump’ın bir sonraki hamlesi...

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Bahreyn başta olmak üzere Arap ülkelerinin ABD ve İngiltere’deki bankalarda yaklaşık 4 trilyon dolarlık parası bulunuyor. Trump’ın bir sonraki hamlesi Bu bankalarındaki körfez ülkelerinin petrodolarlarına el koymak olacağı ifade ediliyor.

Dünya 24.08.2018, 15:12 24.08.2018, 15:55
ABD Başkanı Trump’ın bir sonraki hamlesi...

ABD’nin, yıllardır sömürdüğü körfezdeki zenginliklere resmen el koymaya hazırlandığı dedikoduları yayılmaya başladı.  Arap ülkelerinin ABD ve İngiltere bankalarında yaklaşık 4 trilyon dolarlık parası var. Bu paranın büyük bir kısmı Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerini ait bulunuyor.  

Dünyanın birçok ülkesinde ek gümrük vergileriyle saldıran ABD Başkanı Trump’ın bir sonraki hamlesi bu yüzden merak ediliyor.

ABD, 11 Eylül saldırısı ve 2008’de yaşadığı mortgage krizi ile birlikte Arapların trilyon dolarlık paralarını çekmesine musade etmemişti. ‘Ulusal güvenlik’ bahanesini kullanıp birçok ülkeye ek gümrük tarifesi uygulayan Trump’ın; ABD bankalarındaki Suudi Arabistan paralarına benzer gerekçelerle el koyma planları yaptığı belirtiliyor.

Donalt Trump’ın göz diktiği paranın dışında New York Borsası’nda işlem gören Araplara ait şirket hisseleri de var. ABD-Suud ortaklığında kurulan şirketlerdeki ortaklıklar da tehlikede bulunuyor.Dünyanın en büyük petrol şirketi olan Suudi Aramco’nun halkı arzını durdurdu. 

Yeni Şafak’a değerlendirmelerde bulunan Türk-Arap İş Adamları Derneği Başkanı Cemalettin Kerim, Suudi Arabistan’ın petrolden elde ettiği dolar gelirinin direkt olarak ABD’deki bankalara düştüğüne dikkat çekti. Kerim, “Bu paraları kullanamamak el konulmaktan daha kötü bir durum. Arabistan yönetiminin fakir halka harcaması gereken petrol gelirlerini maalesef ABD’de tutuluyor. Trump; bu paralara kolaylıkla el koyabilir. Gidişat onu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Cevahir: ABD, körfezden kendisine gelen paraların kaynağını sormaz. Ama körfez ülkelerindeki şirketler, ABD bankalarından para çekmek istedikleri zaman “paranın kaynağı” soruşturmasıyla karşı karşıya kalıyorlar." dedi.Cevahir; ABD7nin Nakit olarak paka çıkışına asla müsaade etmediğini, birçok Suudi firmasının ABD’nin para çıkışlarına müsaade etmemesi nedeniyle ipotek yediğini belirtiyor.

İstanbul Üniversitesi Bankacılık Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kadir Tuna ise; Trump’ın faklı gerekçeler uydurarak Suudi Arabistan’ın paralarına el koymasının beklediğini, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ABD ile para ilişkisi normal bir yatırımcı-bankacı ilişkisinden çok öte bir durum olduğu görüşünü savundu. Tuna, “Suudi Arabistan’ın ABD’ye inanılmaz bir bağlılığı var. Katar tamamen ayrışmış durumda. Kuveyt hala Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin çizgisinde davranmaya devam ediyor. Trump gitsin veya gitmesin ben o paraların hiçbir zaman körfeze gelmeyeceğini düşünüyorum. Ama Trump her an bu paralara el koyduğunu resim olarak deklere edebilir” şeklinde yorumladı.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu