Alexa

ABD Büyükelçiliğinden açıklama...

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Ankara Gökçek ile Ricciardone'nun görüşmesine ilişkin açıklamayı reddetti

 ABD Büyükelçiliğinden açıklama...
banner327


ABD Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, "ABD Büyükelçiliği, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Büyükelçi Francis Ricciardone ile 22 Temmuz’daki görüşmesi ile ilgili yanlış açıklamayı tamamen reddetmektedir" denildi.

Açıklamada, Ricciardone'nin Gökçek ile konuşmasında, ABD'nin parti veya grupları değil, her zaman Türkiye’yi ve Türkiye ile paylaştığı ilkeleri desteklediğini vurguladığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Büyükelçi, paylaşılan demokratik değerler arasında vatandaşların ifade özgürlüğü ve barışçıl toplantı hakkının da bulunduğunun üstünde durdu. Büyükelçi ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nin Türk siyasetine karışmadığını ve karışmayacağını ve Amerika’nın bunun aksine olan ithamları kabul etmediğini Belediye Başkanı ile konuşmasında vurguladı."

Büyükelçilik açıklamasında, "Amerika’nın politikaları üzerine doğru bilgilendirilmiş tartışmaları, özellikle Türk ve Amerikalılar için önemli olan uluslararası ve yerel konularda hoş karşılıyoruz ve basından gelen soruları dürüstçe cevaplamak üzere hazır bulunuyoruz" ifadesine yer verildi.

Gökçek'in sözleri

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, AK Parti Beypazarı Seçim Bürosu’nun açılışında yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Gezi olaylarının hemen arkasından ABD elçisini davet ettim. 'Size olayların aslını birebir anlatalım’ dedim. Hatırlıyor musunuz o elçi ne demişti? ‘Gençlerin sesinin Kuğulu Park’tan ABD Elçiliğine kadar geldiğini duyuyorum, demokrasi budur’ demişti. Davet ettim, 2 saat anlattım. ‘Ben dehşete düştüm’ dedi. ‘Kasım, Aralık aylarında Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarı gidecek demişsiniz’ dedim. ‘Kim söyledi’ dedi, ‘yalanlasanıza’ dedim. Yalanlamadı. Ne oldu? 17 Aralık’tan sonra da ‘bir imparatorluğun çöküşünü seyrediyorsunuz’ dedi. Uluslararası olaylar olduğu o kadar net yani. Her şey organize."
Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2014, 22:30
YORUM EKLE