ABD, Cevad Zarif'i Kara Listeye Ekledi

ABD Hazine Bakanlığı, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in yaptırım listesine eklendiğini duyurdu. Peki Cevad Zarif kimdir?

Dünya 01.08.2019, 00:01
ABD, Cevad Zarif'i Kara Listeye Ekledi

ABD ile İran arasındaki gerilim artıyor. ABD yönetimi, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in yaptırım listesine alındığını açıkladı. 

OFAC tarafından yapılan yazılı açıklamada, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney adına çalıştığı gerekçesiyle Zarif'in yaptırım listesine eklendiği bildirildi. ABD Başkanı Donald Trump tarafından daha önce yaptırım listesine alınan İran lideri Hamaney adına çalışan kişi ve kurumların yaptırım listesine eklenebileceğine işaret edildi.

Konuyla ilgili basın mensuplarına açıklama yapan ve isminin paylaşılmasını istemeyen üst düzey bir yetkili ise Zarif'i "İran rejiminin dünya genelindeki sözcüsü" ifadeleriyle nitelendirdi ve Hamaney'in "umursamaz ajandasını yaymaya çalıştığı" için yaptırıma maruz kaldığını söyledi.

ABD Başkanı Trump, İran lideri Hamaney'i de kapsayacak şekilde İran'a yönelik yeni yaptırımlar getiren başkanlık kararnamesini 24 Haziran'da imzalamıştı.

İran'ın, ABD'ye ait insansız hava aracını (İHA) düşürmesinin ardından söz konusu yaptırımların kaçınılmaz olduğunu ifade eden Trump, "İran'la ya da başka bir ülkeyle çatışmaya girmek istemiyoruz ama şunu söyleyebilirim ki İran'ın nükleer silah sahibi olmasına izin veremeyiz." demişti.

Cevad Zarif kimdir?

1960 yılında İran'ın başkenti Tahran'da dünyaya gelenr Cevad Zarif, Lisans ve yüksek lisansını San Francisco'daki Eyalet Üniversitesinde uluslararası ilişkiler alanında yaptı. Zarif, doktorasını ise Colorado eyaletindeki Denver Üniversitesinde uluslararası hukuk ve politika alanında tamamladı. 

Tahran Üniversitesinde uluslararası hukuk profesörü olarak görev yapan Zarif'i diplomatik hayata 1979'da İran'ın San Francisco Konsolosluğunda başladı ve 1992-2002 yıllarında 10 yıl Dışişleri Bakanlığı Uluslararası ve Hukuk İşleri Yardımcılığı yaptı.

Zarif, 2002-2007 yıllarında 5 yıl boyunca İran'ın BM Daimi Temsilciliği görevi, Zarif, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin göreve gelmesinin ardından 15 Ağustos 2013'te dışişleri bakanı oldu. Zarif, Ruhani'nin kurduğu iki hükümette de dışişleri bakanı olarak görev aldı.

Yorumlar (0)